Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » pát úno 10, 2023 11:11

Hledám v matrikách narození Tomáše Jirsy. Měl být z Příseky - farnost Dolní Kralovice, někdy kolem 1808 (zemřel 1858), kovář.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod pavel.m » pát úno 10, 2023 12:03

Dejte odkazy co máte.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod sanssouci » pát úno 10, 2023 12:33

Podívejte se pod písmenem G, jako Gírsa.
Možná že to tam bude.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » pát úno 10, 2023 13:42

V matrice mohu hledat pouze podle data nebo obce, podle písmena těžko.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » pát úno 10, 2023 13:50

Tomáš Jirsa, mistr kovářský, zemřel v Lipčicích 13.1.1858 , https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5212/39 ve věku 50, tedy r.narození cca 1808 Příseka (ani Libčice) nenalezen
Jeho syn František, narozen 1833 asi v Lipčicích (nebo Přísece), kovář v Lipčicich 8, svatba v Lipčicích 11.5.1858
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5177/282.
Hledám v ostatních obcích Dolnokralovicka, zatím nic.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod sanssouci » pát úno 10, 2023 13:50

https://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Se ... rikaPage?2

Ono tam je všechno co se potřebuje.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Boza » pát úno 10, 2023 13:58

@popin: z čeho vyvozujete tu Příseku? Svatbu Tomáše máte?

P.S. Normálně je mi to jedno, ale Vaše reakce na dobře míněný tip kolegy sanssouciho je zcela nadbytečná. To, že jsou v indexech matrik slučována (a podivuhodně míchána) písmena G a J je fakt, s kterým ani já, ani Vy nic neuděláte.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1967
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Boza » pát úno 10, 2023 15:41

Hmm, vidím, že na fórum se přihlašujete, ale reakce žádná, OK.

Tak tedy jen pro info, Tomáš Jirsa se ani nenarodil v Přísece, ani roku 1808. Při zápisu mu pár roků odečetli, bylo mu víc.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1967
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » pát úno 10, 2023 16:50

Promiňte, ale nevím na co bych měl reagovat. Zkusil jsem dotaz, zda někdo nemá lepší zdroje než já, dlouho se nemohu pohnout z místa. Jirsů jsem v Přísece, Libčicích, Bezděkově i na Komendě našel dost, ale Tomáše ne. A v indexu do r.1781 taky ne, tedy rady, že to může být pod G jsou poněkud nadbytečné.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Zora » pát úno 10, 2023 17:01

Kolega sanssouci svou "radou" mínil indexy, tedy seznamy osob, zapsaných v matrice, nenapsal to zřetelně.
tedy nehledat v indexech jen pod J, ale i pod G.

Nic víc v tom nehledejte... pokud to víte, normálně to přejděte. Každý se snaží poradit, jak umí...
Někde tam ty předky ale máte, kolega Boza je zřejmě už našel :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29112
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Boza » pát úno 10, 2023 17:42

Ptal jsem se, zda máte Tomášovu svatbu, a od čeho vyvozujete souvislost s Přísekou. Na což jste neodpověděl.

Místo toho se rozčilujete nad nevyžádanými radami. Do hlavy Vám kolego ale nikdo nevidí, máte zde čtyři příspěvky, podle čeho asi mám poznat, jaké zkušenosti máte a že neděláte nějakou chybu?? Doteď jste se nezmínil o tom, že v indexech Dolních Kralovic není. Patrně máte pocit, že stačí natáhnout ruku a houknout, a výsledek spadne z nebe.

Protože Vy chybu v hledání prokazatelně děláte a tudíž Tomášovu svatbu nemáte.

Kdybyste si přečetl zápis svatby Františka v r. 1858 pořádně, věděl byste kde ji (Tomášovu svatbu v roce 1833) hledat.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1967
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » pon úno 13, 2023 14:07

Ale vždyť ano, každá rada dobrá, ne úplně mi došlo, že kolega má na mysli písmena v indexech, tam jsem už hledal J i G - což jsem zase nezdůraznil já. Nic jsem tím nemyslel.
Vznesl jsem pouze slušný dotaz, zda někdo náhodou neví víc nebo nemá nápad, jak se prokousat dál.
Zatím jsem se ale na žádném fóru (auta, stavařina apod.) nesetkal s tak popuzenými reakcemi (tím pochopitelně nemyslím Vás). Omlouvám se, že jsem si dovolil sem připojit.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Boza » pon úno 13, 2023 14:22

No tak pojďme to vaše hledání trochu posunout. Mimochodem, sice trochu opožděně, ale vítám vás zde na fóru!

Jak jsem už napsal, klíč je v Tomášově svatbě. Ta v SoA Praha není.

Mrkněte ještě jednou svatbu na syna Františka 1858: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5177/282, co zde stojí o Františkově rodičích - Tomášovi a Kateřině.

Vidíte tam, z jakého místa byla Kateřina?
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1967
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Zora » pon úno 13, 2023 14:34

drobnost
- nevím, zda víte - svatby se koaly většinou u nevěsty - v bydlišti, nebo ve farnosti, kde byla ve službě.

Pokud potřebujete pomoci s přečtením, vložte odkaz do sekce Čtení - přečtěte si tam pravidla.
Fakt je dobré porozumět zápisu komplet.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29112
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » pon úno 13, 2023 15:20

To už jsem absolvoval - Kateřina Pušová byla z Dolejšího Města (Lipnice n.Sázavou), ale tady mě to vrací zpět do Lipčic (jak Tomáš, tak jeho otec Jakub). Ani jednoho jsem Lipčicích (Libčice, Libšice) nenašel, ani v okolních vesnicích.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků