Kde najít informace

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Kde najít informace

Příspěvekod PavlaP » pát pro 30, 2022 20:53

V rodině se vypráví o prababičky bratrovi Silvestrovi, který se údajně nevrátil z 1. světové války a o dalším, který zůstal v Rakousku, zde nevím ani jméno, část sourozenců se narodilo v Landeku a část ve Fliessu mezi lety 1913-1924. Prapraděda se narodil v roce 1869 v Nučničkách a praprababička asi 1887 v Hradištku, podle poznámky v rakouské matrice se měli brát v roce 1907, pravděpodobně se jedná o prapraděda syny z předchozího nebo předchozích vztahů. Ráda bych se o nich dozvěděla vice, nevíte kde bych mohla najít sčítací operáty, soupisy obyvatel a další prameny z této oblasti.
PavlaP
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát pro 30, 2022 20:29

Re: Kde najít informace

Příspěvekod zburget » pát pro 30, 2022 22:18

Pokud se sčítací operáty dochovaly, budou v místně příslušném archívu. Jen z popisu nevím, o jakou oblast se jedná, tak vám víc moc neřeknu.
Landek = Ostrava
Nučničky = severozápadní Čechy
Hradištko = jižně od Prahy
Prostě mi to nějak nepasuje k sobě :-(

Dobré by bylo poslat sem odkazy na všechno, co jste k těm lidem kde dohledala.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kde najít informace

Příspěvekod Zora » pát pro 30, 2022 23:05

asi spíš Landek
Landegg
Vesnice
politický obvod Okres Baden, spolková země Dolní Rakousy, Rakousko

nebo
Landeck
Město
politický obvod Okres Landeck, spolková země Tyrolsko, Rakousko

Fließ
Vesnice
politický obvod Okres Landeck, spolková země Tyrolsko, Rakousko

Zadání je naprosto neurčité, nic se z toho nepozná.
Musíte nejprve pátrat po předcích, udělat si malý rodokmen, potom můžete zvažovat, kde pátrat dál.
Musíte vědět, kdo byl koho bratr, ze kterého manželství předka...
To zjistíte jedině z matrik
Nejprve zřejmě české, ty jsou jasné,
pak rakouské
https://www.icar-us.eu/cooperation/onli ... matricula/

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde najít informace

Příspěvekod PavlaP » sob pro 31, 2022 2:12

Ptala jsem se na sčítací operáty, a podobné prameny, protože mě často navedly, kde mám hledat správnou matriku, rodokmen mám do 17 století a nyní ho rozšiřuji. O těchto bratrech mám pouze informaci že měli existovat. Že se jedná o polorodé sourozence usuzuji podle informací z tohoto zápisu bratra mé prababičky, kdy je uvedeno datum narození obou jejich rodičů jejich svatby a na základě informace od příbuzných, že se praprababička vrátila do Čech s nejmladší dcerou nar. 1924 na ruce a nejstarší bratr tam v té době měl zůstat už jako dospělý a druhý bratr měl dokonce bojovat v 1. Světové válce. Ráda bych existenci těchto bratrů potvrdila nebo vyvrátila a případně se o nich dozvěděla více. Jedná se o Landeck a Fliess v Tyrolsku, Nučničky u Libotenic a Hradištko na Nymbursku, jak se potkali netuším, ale svatbu měli mít údajně v Libotenicích.
PavlaP
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát pro 30, 2022 20:29

Re: Kde najít informace

Příspěvekod Zora » sob pro 31, 2022 4:45

Já tomu nerozumím. Pokud se ptáte na rakouské zdroje (sčítání a podob.) tak to bohužel neporadím.
a v Československu bylo poslední sčítání, které je online, v roce 1921.
Když máte vypracovaný rodokmen, tak je přece jasné, které dítě mělo kterého otce a tedy kolikrát se předkyně vdala.

Zkuste genteam.at - je třeba být přihlášen.
Možná vyhledávat v denním tisku, ale nevíme nic o rodině.

S informacemi, které jste sdělila , víc aSI poradit neumím. Musíte počkat na znalejší kolegy.
Zora

edit
....jak se potkali netuším, ale svatbu měli mít údajně v Libotenicích....
Tomu už vůbec nerozumím, pokud máte vypracovaný rodokmen, tak tohle přece máte dohledáno.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde najít informace

Příspěvekod Viridis » sob pro 31, 2022 9:27

Zdravím, ten, co se nevrátil z 1. světové války, by mohl být v seznamech ztrát (Verlustlisten). Pokud žil v Rakousku, tak hledat ve vídeňském Kriegsarchivu, pokud jej najdete v tomto seznamu, můžete si v archivu vyžádat dokumenty, vyjde to asi na 1200 Kč. S tímto mám osobní zkušenost - bratr babičky mého muže, padlý na Ukrajině. Jenže toho jsem našla v seznamech ztrát na našem Krameriovi. Jestli je to, co je na Kramerius totožné (= kompletně stejné) s tím, co je v Kriegsarchivu, netuším. Jméno Silvestr není asi úplně rozšířené, mohlo by se povést. O sčítání lidu v Rakousku nic nevím, myslím, že se tady řešilo sčítání pro Vídeň, které není. Někde na rakouských archivech by mohly být adresáře, případně jiné dokumenty, které se o předkovi zachovaly. Ale to už je o náhodě. Já jsem našla nějaké papíry o svém příbuzném, ten byl ale zaměstnancem vídeňského kabinetu = vlády.... Hodně štěstí. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Kde najít informace

Příspěvekod Zora » sob pro 31, 2022 10:12

...by mohl být v seznamech ztrát (Verlustlisten).

Směrovala jsem kolegyni právě i proto na genteam.
Ale když má rodokmen do 17. st., tak moc nevím, proč má jakýsi, málo definovaný problém...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků