Hledám rodinu Klimkových - okolí Bučovic

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám rodinu Klimkových - okolí Bučovic

Příspěvekod Mickwick » stř říj 19, 2022 14:02

Dobrý den,

doufám, že to sem dávám správně.

Možná, že to je příliš optimistické, ale snažím se najít rodinu, která si osvojila mého dědu z otcovy strany. Bohužel nemám žádný styk s onou rodinou, a proto tu místo toho tápu v matrikách.

Co vím:
Děda se jmenoval František Klimek a podle oddacího listu mých rodičů se narodil v Černčíně v červenci 1933.
Prý si ho rodina Klimků přivlastnila, jelikož ho našli odloženého někde u cesty (nevím kdy či kde).
Můj děda i babička Zdena Piňosová se určitě setkali někde v okolí, jelikož ona je původem z Bučovic (nar. v Bučovicích 1932).

Takže, koho hledám - adopční rodiče Františka Klimka. Nemám o nich žádné informace, jenom příjmení a přibližné okolí, kde nejspíš žili.

Dívala jsem se do matrik narození Bučovic, v části o Vícemilicích a našla jsem zápis v roce 1879 narození dívenky, která umřela jenom po dvou letech. Její otec byl Františka Klímek z Vícomělic (on sám byl nemanželský syn Marie Klímkové). Poté žádný záznam dalších narození, matrika končí v r. 1901.

Jak byste mi poradili v dalším pátrání? Máte nějaké tipy?

Moc dopředu děkuji.

Přesunuto do správné sekce - Hledá se. Do původní sekci - Původ příjmení to fakt nepatří. Z
Mickwick
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát bře 04, 2022 15:30
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Oblast pátrání: Otinoves, Mouřínov, Bučovice, Brno, Vyškov, Dětmarovice,
Moravskoslezsko, Polsko, Újezd u Tišnova

Re: Hledám rodinu Klimkových - okolí Bučovic

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 14:20

Musíte najít matriční záznam údajného narození.

Ten je v nepřístupné matrice. (matriční záznam je nepřístupný veřejně po dobu 100 let).
zde jsou pokyny, jak postupovat

https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahl ... istin.aspx

Komunikujte s matrikářkou, pod kterou spadá obec Černčín, tedy Bučovice. Určitě najdete způsob, jak se k záznamu o narození dostat.

Podle toho, co má dědeček v matričním záznamu uvedeno, je pak už možné pátrat dál do minulosti.
Z
edit
ještě upozornění

Dítě se obvykle zapisovalo ve farnosti, kde se narodilo, nebo kde - ve Vašem případě- bylo nalezeno.
Ujmout se ho mohl kdokoliv, farnost pozůstávala z více obcí, nebo někdo z jiné farnosti.
Příjmení je rozšířené třeba v okolí Slavkova u Brna , např. Hodějice, Němčany, viděla jsem ho i třeba v Kunovicích.
Musíte zjistit, co přesně je v matrice u dědečka zapsáno, hledat v matrikách jen tak, to nikam v tomto případě nevede.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám rodinu Klimkových - okolí Bučovic

Příspěvekod pavel.m » stř říj 19, 2022 14:49

Jelikož mě to zaujalo tak dotaz na znalejší. Pokud bylo nalezeno dítě v dřívější době, tak se dělal normálně zápis do matriky N? Nebo jenom pokud to bylo evidentní novorozeně? Docela mě to zajímá.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1554
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Hledám rodinu Klimkových - okolí Bučovic

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 15:16

On se vlastně nikdy nedělal žádný zápis do matriky.

Vždy šlo o zápis - záznam křtu. až později, když byly civilní matriky, mohlo se dítě zapsat tam, ale to se skoro nikdy nedělalo, protože nalezeného dítěte se ujala místní církev nebo obec... Ihned bylo pokřtěno, pokud nebyl závažný důvod předpokládat, že ke křtu došlo. Nelze křtít dvakrát...
Do rubriky otec, matka se nic nepsalo, případně se napsala jména těch, u nichž dítě jako schovanec, schovanka žilo. Zcela výjimečně je vidět adopci... Jestli jsem ji viděla tak 3x..asi, myslím ...

---------

Ony ty rodinné historky také nejsou vždy zcela pravdivé.
Velice často - konec 19. st, první polovina 20, st. - mít nemanželské dítě bylo opravdu nesmírně těžké a pokud se to přihodilo dívce z dobré rodiny, tak se rodiče snažili udělat cokoliv, aby tu hrůzu zmírnili.
Dohodnout svatbu s otcem, najit ženicha, který si těhotnou vezme.
Domluvit porod někde u příbuzných, dítě tam ponechat nebo tam najít ženicha,,, dcera se pak vracela domů po pár letech, kdy už nikdo nezkoumal do podrobností, jak staré má dítě a kdy byla svatba. (jen se o tom hovořilo)

Podobně to řešily matky, které porodily nemanželské dítě a to dítě se pak ptalo, jak k početí došlo.
Klasika - jel kolem rytíř (statkář, továrník) na bílém koni, strašně se zamiloval , a slíbil, že se o dítě postará... Tragicky zahynul...
Různé obměny...

Velká láska, rodiče nám nepřáli.
Velká láska, musel na vojnu, padl.
Vzali jsme si Tě s tatínekem do vlastní péče, (jako schovanku, apod.)
.....atd.

Jenže v matrikách se dá dost dopátrat a vlastně tak trochu odhalit, že vše bylo jinak.
Nejčastěji - svobodná matka, která chtěla trochu svému dítěti vylepšit "původ".

Proto je racionální, hledat nejprve zápis o křtu, tam zjistit, to základní a dál se pídit po event. utajeném otci.
Měli jsme tu případ, kdy údajný otec se jmenoval Franz, sloužil na vojně někde u Vídně jako kočí a kolegyně chtěla vědět, jak napsat do vídeňského archivu, protože jí to přece vyhledají... (příjmení neznala)
Měli jsme tu naopak třeba případ dívky, která porodila syna a v rodině se traduje, že otcem byl šlechtic XY. Ovšem v rodině té svobodné matky se zachoval prsten s iniciálami šlechtice XY.

Pak taky několik otců na bílých koních ( v kočáře, v automobilu...), kteří se mihli kolem, ale musí to být pravda, babička to říkala (prababička).

Naopak pamatuju si případ, kdy se nějaký muž v Praze chtěl ženit, ale neměl křestní list - přelom 19. a 20. století.
Žil mezi komedianty a nevěděl, kdy a kde se narodil, prý ho matka odložila ke světemjdoucím...

Případu se ujali novináři, pražská farnost vyšetřovala, dávala výzvy, ale nikdo se neozval. Muž byl tedy pokřtěn - podmínečně.
Poté, co byl případ zveřejněn, se ozval otec tohoto muže, a jeho tři další děti, již dospělé.
Ano, muž byl po narození odložen, protože mu zemřela matka. Otec si ale pamatoval, kde tento jeho syn byl pokřtěn, dokonce i kmotry, ejhle .---- zápis se našel, dítě bylo manželské,
Muž se oženil a všichni se sešli a měli obrovskou radost ze shledání.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám rodinu Klimkových - okolí Bučovic

Příspěvekod Mickwick » stř říj 19, 2022 16:44

Děkuji, napsala jsem dotyčné matrikářce a doufám, že mi bude umožněno obdržet výpis.

Pokud ovšem doopravdy došlo k osvojení, tak je možné, že mi nahlédnutí či výpis bude odmítnut.

Uvidíme, řekl slepý hluchému do ucha ... :)
Mickwick
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát bře 04, 2022 15:30
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Oblast pátrání: Otinoves, Mouřínov, Bučovice, Brno, Vyškov, Dětmarovice,
Moravskoslezsko, Polsko, Újezd u Tišnova

Re: Hledám rodinu Klimkových - okolí Bučovic

Příspěvekod Zora » stř říj 19, 2022 16:48

Musíte doložit oficiální souhlas dítěte dědečka, tedy Vaší matky nebo otce.

Ničím jiným už tohle není omezeno.
Otázkou je ale fakt, pod kterým příjmením je dědeček v matrice zapsán, pokud ho bude hledat podle indexu, tak může nastat problém...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků