VYŘEŠENO: Václav Moravec (konec 18. století, jižní Čechy)

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO: Václav Moravec (konec 18. století, jižní Čechy)

Příspěvekod nathan » úte srp 16, 2022 14:49

Přátelé,

nedaří se mi dohledat Václava Moravce narozeného podle matričního záznamu o svatbě kolem roku 1790 (u věku je uvedeno pouze číslo 25, žádný přesnější údaj). Jeho rodiči by měli být Šimon Moravec a Veronika roz. zřejmě Haladová, ale jejím příjmením si nejsem stoprocentně jistý. V Rakovicích se narodili i jeho sourozenci -- v září 1790 Mariana (Maria Anna), v květnu 1792 dvojčata Jan a Anna. Našel jsem také v Rakovicích záznam o narození Šimona Moravce 12. října 1752, ale není jisté, jestli je to tentýž Šimon Moravec. (I když je to pravděpodobné.)

Moje hypotéza je, že se Šimon narodil v Rakovicích, oženil se jinde, kde se pak také narodil syn Václav -- patrně přímo v bydlišti nevěsty -- a potom se mu podařilo získat dům v Rakovicích, tak se tam rodina přestěhovala a další děti se už narodily tam. (Tomu nasvědčuje i fakt, že před rokem 1790 jsem na stejné adrese, která se potom v záznamech opakuje -- Rakovice 15 -- našel narození dítěte jiného příjmení a jiných rodičů, v roce 1790 už je tam narození té Mariany.)

Nicméně jsem prošel kromě Rakovic i matriku v Čimelicích, kromě toho indexy farností Čimelice, Mirovice, Mirotice, Staré Sedlo a Čížová (plus ještě Chraštice v SOA Praha) a stále nemůžu Václava Moravce najít. Přepokládám, že Šimon jako poddaný nemohl nikam daleko cestovat, natož se tam ženit, ale neznám dost dobře ten kraj ani hranice území, po kterém by se v té době mohl pohybovat, takže nevím, v jakých dalších farnostech by byla aspoň obstojná šance ho objevit.

Budu moc vděčný i jenom za tipy na farnosti k prohledání.
Naposledy upravil nathan dne úte srp 16, 2022 16:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Václav Moravec (konec 18. století, jižní Čechy)

Příspěvekod janamic » úte srp 16, 2022 15:44

Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Václav Moravec (konec 18. století, jižní Čechy)

Příspěvekod nathan » úte srp 16, 2022 16:12

Uf, moc děkuju!
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků