Jakub Tlach

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: LEŽÁKJakub Tlach

Příspěvekod zburget » čtv črc 07, 2022 12:17

Drobná připomínka - v téhle sekci je přidávat do názvu slovo LEŽÁK nesmysl. Příspvky zde se nijak neuklízí, nikam nepřesouvají. Jen tím znepřehledníte seznam příspěvků. Doporučuju to odstranit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Jarda4 » ned črc 10, 2022 16:51

Dobrý den.
Omlouvám se, jestli se moje odpověď zobrazí někomu podruhé. Před malou chvílí jsem odpovídal, ale klikl jsem na rychlá odpověď. Ve fóru jsem krátce a teprve se učím......
Na Vaše odpovědi k Jakubovi Tlachovi, jsem ihned neodpověděl. Začal jsem hledat v matrikách Hovoran a úplně jsem zapomněl na fórum se podívat. V Hovoranech k Jakubovi Tlachovi nemůžu najít datum jeho svatby a zejména narození dětí ( hlavně syna Jiřího - můj pra....děd).
Začal jsem hledat v okolí - Šardice, čejč a Čejkovice. Zatím bez kladného výsledku.
Před odstěhováním do Kobylí museli jít ještě někam jinam.
Prosím o vysvětlení PaM. V "tabulce" s příjmením Tlach jsou data narození? Kdyby Ano, pomohlo by mi to při dalším hledání v okolních obcích.
Děkuji
J
Jarda4
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř bře 02, 2022 20:43
Oblast pátrání: jihomoravský kraj, zejména okres Břeclav
Rodokmen online: MyHeritage-

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod pavel.m » ned črc 10, 2022 17:29

Ano jsou to data narození Tlachů v Mutěnicích mezi lety 1718-1828
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod pavel.m » ned črc 10, 2022 18:04

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00400.jp2

Druhá vpravo svatba Jakuba Tlacha na kterou poukazovala Zora, První děti jsou dvojčata Kateřina a Alžběta 1765
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Zora » ned črc 10, 2022 18:16

Já ovšem netuším, zda je to správná svatba ...
Jen mně to padlo do oka...

Někdy později budu ráda hledat, teď ale nemůžu vůbec.
--------
Zobrazil se jeden příspěvek, takže vše je OK.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Jarda4 » ned črc 10, 2022 21:30

Tak další děti se v Mutěnicích Jakubovi nenarodily.
Hodně dětí ( hodně jich zemřelo) měl jeho bratr Melichar.
V Mutěnicích se ženil také Jakubův bratr Jan, který měl děti v Mutěnicích. Dcera Marie ( s největší pravděpodobností je jeho) se objevuje v matrice narozených Kobylí.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00290.jp2
Je to 7. zápis od spodu vlevo.
Zítra ještě prověřím úmrtí Jakuba a jeho manželky v Mutěnicích, i když v indexu není nic.
Zatím děkuji za pomoc.
J
Jarda4
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř bře 02, 2022 20:43
Oblast pátrání: jihomoravský kraj, zejména okres Břeclav
Rodokmen online: MyHeritage-

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Jarda4 » pon črc 11, 2022 12:04

Jabub Tlach se posouvá dál od Kobylí...
Jeho další dítě syn Jan se narodilo v Hodoníně -záznam vpravo 2 od spodu
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03470.jp2
Zemřel pak v Mutěnicích - záznam vpravo 3 shora
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00970.jp2
Jeho manželka Kateřina zemřela v Hodoníně - záznam vlevo 5 shora
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00170.jp2
Nevím jestli jeho druhá žena nebyla Anna. Viz zápis z matriky zemřelých Kobylí -vpravo 2 od spodu
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00800.jp2
Je tam psáno vdova po Jiřím Tlachovi. Nevím jestli to není jen chyba zapisovatele, kdy napsal jméno syna. S Jakubem, který zemřel v Kobylí před ní 3 roky, souhlasí místo pobytu- Kobylí č.188
Zkusím hledat zpět v Hovoranech a popř. Šardicích
J
Jarda4
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř bře 02, 2022 20:43
Oblast pátrání: jihomoravský kraj, zejména okres Břeclav
Rodokmen online: MyHeritage-

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Jarda4 » stř črc 13, 2022 15:04

Tak jsem zase hodiny hledal,ale bez výsledku.
Poraďte mi prosím. Není něco podobného jako MyHeritage a FamilySearch ( ty mám ), co by mne někam navedlo dále ?
Rozhodl jsem se , že půjdu po jednotlivých obcích Hodonínského panství, kam Kobylí a Hovorany spadaly a budu hledat místo a hlavně datum narození syna Jakuba T. Jiřího ( v období 1788 +-5 let) , který mi chybí doplnit do linie. Samozřejmě pod tím předpokladem, že Jakub, který zemřel v Kobylí je ten samý, co se narodil v Hovoranech.
Děkuji za odpověď.
J
Jarda4
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř bře 02, 2022 20:43
Oblast pátrání: jihomoravský kraj, zejména okres Břeclav
Rodokmen online: MyHeritage-

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Zora » stř črc 13, 2022 15:49

.....
Je tam psáno vdova po Jiřím Tlachovi. Nevím jestli to není jen chyba zapisovatele, kdy napsal jméno syna. S Jakubem, který zemřel v Kobylí před ní 3 roky, souhlasí místo pobytu- Kobylí č.188

Zkontrolujte si, jak sedí věk.
Tahle zemřelá Anna by se narodila kolem r. 1750,
Jiří se ženil někdy po r. 1800( z hlavy si nepamatuju... ).

Rok *1750 (přibližně) sedí spíše k Jakubovi.

stejně tak zkontrolujte slovo vdova.
Jakub zemřel 1807, Anna 1810 - mohla by být tedy vdovou po Jakubovi...
Nevím ale, kdy zemřel JIří, nebo to nevidím, sorry.

Podívám se na to večer. Z
Nic, kde by se dalo ještě hledat, mě nenapadá, Jižní Morava je skoupá na zdroje... tedy na online zdroje...

U zápisu narození Jana, je otec veden jako satrapa, čili přeneseně dráb, strážce, nebo něco podobného... čili hledat na panství různé dvory (villa), kde by logicky působil... Ovšem - v dané oblasti je toho hodně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Jarda4 » stř črc 13, 2022 18:16

Anna Soldán ve v tom období- 1752 narodila v Hovoranech. Zápis vpravo 4 od spodu
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00520.jp2
A Jiří zemřel v Kobylí 1836. Zápis vpravo 6 od shora
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00110.jp2
Z toho vyplývá, že Anna může být manželkou Jakuba.
J
Jarda4
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř bře 02, 2022 20:43
Oblast pátrání: jihomoravský kraj, zejména okres Břeclav
Rodokmen online: MyHeritage-

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Zora » stř črc 13, 2022 18:20

a nemůže být vdovou po Jiřím synovi Jakuba. :-), neb by ztemřela dříve než její manžel, tedy JIří.
Z

V Hovoranech jsem našla asi tři děti Jana Tlacha Pokud jsem se nepřehlédla, děti Jakuba tam od r. 1760 do 1785 nebyly. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Jarda4 » stř črc 13, 2022 21:02

Já našel jen 2 děti Jana. Z toho jedna dcera zemřela po 2 měsících.Ještě se zítra podívám, kde zemřel Jan a jeho manželka Helena. Otec Jiří zemřel
16,12,1767 v Hovoranech
J
Jarda4
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř bře 02, 2022 20:43
Oblast pátrání: jihomoravský kraj, zejména okres Břeclav
Rodokmen online: MyHeritage-

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Zora » čtv črc 14, 2022 6:55

mám prosbu

zkuste vypsat datajakuba, jeho manželek a dětí, která jste našel, do nějaké přehledné tabulky.

Já třeba vím, že Kateřina, první manželka, zemřela, ale už nevidím, kdy. Musím otvírat odkaz a pak ještě listovat... No, měla bych si to vypsat... ale já a poznámky...

U dětí - pokud máte záznam o narození - které matce (manželce) a kdy se narodily...
Trochu to upřesní období, kdy co hledat...

Teoreticky se mohl Jakub oženit těsně před r. narození Jiřího. (nebo matkou mohla být třetí manželka, stejného kř. jména)
Přežily nějaké děti od Kateřiny?
Ptám se proto, že se o ně po smrti matky musel někdo někde starat... POkud ne, pak byl Jakub volný "jako pták" a od r. 1771 (toleranční patent) mohl v podstatě kamkoliv i mimo panství)
Pokud zůstaly děti, (dítě), pak je předpoklad, že se podruhé oženil brzy, (a ani to není stoprocentní jistota), pokud nebyly, mohl to "odložit" .

Jestli jste našel následující svatbu s Annou, omlouvám se, už je to pro mě méně přehledné.

Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Jarda4 » čtv črc 14, 2022 15:24

Nemáte se proč omlouvat. Je na mně abych, když něco chci, to psal srozumitelně.
Posílám tabulku dělanou ručně, protože s PC moc nekamarádím a tabulkové programy neumím.......


Jabub Tlach ...... N 12.7. 1738 Hovorany O 15.11.1764 Mutěnice Ú 21.5.1807 Kobylí

Kateřina roz. Mráka 1.manž .... N nehledal jsem O 15.11,1764 Mutěnice Ú 18.7.1767 Hodonín

Kateřina a Alžběta dvojč. první děti ... N 20.11.1765 Mutěnice - Ú 23. a 28.11.1767 Mutěnice

Jan syn... N 18.6.1767 Hodonín - Ú 19.6.1768 Mutěnice

Anna roz. Soldán druhá manž. ??? ... N 12.5.1752 Hovoran O ?????? Ú 14.1.1810 Kobylí

Veronika provd. Mikulica dcera .. N asi 1785 O 11.11.1804 Kobylí Ú 18.12.1858 Kobylí

Jiří syn ..... N asi 1788 O 23.10.1808 Vel. Bílovice Ú 9.9.1836 Kobylí

U Jiřího a Veroniky je narození odhad dle záznamu v matrice odd. a odečtení nazpět.
Jakub Tlach má u všech tří prvních dětí uvedeno obyvatel Hodonína, při svatbě měl ještě uvedeny Hovorany.
Ještě dotaz paní Zoro. Existuje nějaký seznam dvorů Hodonínského panství , kde Tlachovi event. mohli bydlet (tak jak jste uvedla minule) ?
Děkuji
J
P.S.
Tabulka při napsání bylapěkná, ale po odeslání se to nějak srazilo. Omlouvám se, snad to bude srozumitelné.
Jarda4
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř bře 02, 2022 20:43
Oblast pátrání: jihomoravský kraj, zejména okres Břeclav
Rodokmen online: MyHeritage-

Re: Jakub Tlach

Příspěvekod Zora » čtv črc 14, 2022 16:04

tabulka perfektní... :-), mně hrozně moc pomůže...

bohužel na seznam dvorů jsem nenarazila, prohlížím matriky tak nějak v soustředných kruzích, snažila jsem se hledat i lichtenštejnské dvory, ale ani to není moc vypovídající... , něco trochu znám z jiných hledání...
------------
Bohužel on je trochu problém s tím zařazením Jakuba, ať už profesním, nebo ekonomickým ( držitel pozemku, stavení, nebo inquilinus , tedy ten kdo bydlí u někoho, (třeba ve stavení na hospodářském dvoře) . Až na konci života je zřejmě veden jako domkař. On má u úmrtí napsáno Kolonist, to chápu jako osobu, která si v obci postavila domek a to podle regulí, které se vztahovaly právě k těmto kolonistům...
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03470.jp2
To je narození syna Jana, zde je Jakub - otec uveden jako satrapa ex villa dominii Godg.
přesně to samozřejmě jako vždy nepřečtu, ale určitě to znamená ze dvora (dvorů?) hodonínského panství...
Vycházím tedy pro teď z toho, že se jako dozorce mohl pohybovat po dvorech hodonínského panství... (ne pouze v Hodoníně). Nevím, zda je to správná úvaha...

Když se dívám na dětičky Jakuba z druhého manželství, zdá se mně,
že od r. 1768 (úmrtí syna Jana) do roku cca 1785 * Veroniky, se mu mohly narodit děti ještě zcela jinde a už se třeba nevracely s rodiči do Kobylí... (provdat se, oženit, event,. zemřít)
Ona Veronika by se narodila matce ve 33 letech, inu, mohlo by to být samozřejmě její první dítě, ale také se jí děti mohly narodit i před tímto datem.

Mohla být také vdovou, která se znovu provdala.
Pak se podívat, zda se nevdávaly (u kluků je to složitější) z daného čísla domu další holky, které by měly jiné příjmení.. )

U Hodonína byl obrovský ovčácký dvůr, jenže Jakub není nikde uváděn jako ovčák, ale jako satrapa, tedy dozorce, snad možná dráb... Netuším, zda se tato profese také stěhovala třeba se stádem, nebo spíš byla nutná přítomnost přímo ve dvoře...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků