VYŘEŠENO: Jan Kohout, důlní inženýr

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO: Jan Kohout, důlní inženýr

Příspěvekod nathan » pát kvě 27, 2022 18:51

Dobrý den,

hledám svého předka (prapradědečka) Jana Kohouta, důlního inženýra, který zasahoval při katastrofě v dole Františka na Karvinsku v roce 1894. Zemřel zřejmě (předčasně) o několik let později. Neznám datum ani místo jeho narození, bohužel ani datum a místo jeho smrti. Zkoušel jsem hledat v digitalizovaných matrikách v Karvinné, kde působil. Přes záznam o narození pradědečka -- znal jsem datum -- jsem ale zjistil jen to, že do Karvinné Jan Kohout přišel z Přibyslavi. V záznamech, které by mohly odpovídat jeho věku, jsem sice v Přibyslavi našel záznam o narození Jana Kohouta, ale zřejmě jde o jiného Jana Kohouta, který působil jako stavitel v Praze. Je tedy možné, že "můj" Jan Kohout se v Přibyslavi ani nenarodil.

Co se týče dalších informací, měl manželku Marii (roz. Schuberovou) a syny Bohuslava, Otomara a Svatopluka. Dětí měli zřejmě víc, ale jen u těchto znám jména.

Rok úmrtí je dost odhadem. V rodině se tradovalo, že zemřel přímo při těch explozích v roce 1894, ale to podle dobových článků není pravda. Navíc v roce 1895 vlastním nákladem vydal v němčině text o explozi a o rekonstrukci dolu, kterou byl pověřen. Podle jiného (těžko říct, jak důvěryhodného zdroje) měl zemřít, když bylo jeho synovi Otomarovi pět let -- Otomar byl ročník 1892, z toho odvozuji přibližný rok úmrtí 1897, ale ruku do ohně bych za to opravdu nedal.

(Jinak se o něm v nějakých textech a rozhovorech zmiňuje spisovatel Pavel Kohout -- Jan Kohout je náš společný předek -- ale žádné informace, kterých by se víc dalo chytit, nikde neuvádí. Vím, že tohle všechno dohromady není nic moc, ale zkouším štěstí. V létě asi zkusím odjet do Karvinné a Ostravy a zkusit něco vypátrat v nedigitalizovaných materiálech (mají třeba soupis zaměstnanců dolů, kde by snad mohlo být aspoň datum narození), ale kdyby někdo náhodou cokoli věděl, budu moc vděčný.
Naposledy upravil nathan dne pát kvě 27, 2022 21:02, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Jan Kohout, důlní inženýr (úmrtí asi kolem roku 1897?)

Příspěvekod Polexina » pát kvě 27, 2022 19:56

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... e&record=1
Kohoutova (Schubertova) Marie (1872) - vdova po Janu Kohoutovi
Kohout Jan (1889)
Kohout Otomar (1892)
Kohoutova Marie (1893)
Kohout Svatopluk (1896)
Kohout Bohuslav (1890)
Kohout Jan ()

https://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vi ... ohout,%20důlní%20inženýr

Polexina
Polexina
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Jan Kohout, důlní inženýr (úmrtí asi kolem roku 1897?)

Příspěvekod nathan » pát kvě 27, 2022 20:11

Moc díky! To jsou oni, zaplňuje mi to spoustu bílých míst.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Jan Kohout, důlní inženýr (úmrtí asi kolem roku 1897?)

Příspěvekod zeter » pát kvě 27, 2022 20:20

zde narození Svatopluka v Karviné, vlevo druhý shora
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 13ebedb4fe
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jan Kohout, důlní inženýr (úmrtí asi kolem roku 1897?)

Příspěvekod nathan » pát kvě 27, 2022 20:25

To je skvělé, díky! Předpokládám, že to 17/3 1858 v kolonce otce by mohlo být datum narození? To by odpovídalo i tomu Janovi Kohoutovi, kterého jsem našel v matrice v Přibyslavi, a nakonec by to tedy byl on.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Jan Kohout, důlní inženýr (úmrtí asi kolem roku 1897?)

Příspěvekod zeter » pát kvě 27, 2022 20:31

ano, to je datum narození... níže je pak i datum sňatku (1888)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jan Kohout, důlní inženýr (úmrtí asi kolem roku 1897?)

Příspěvekod zeter » pát kvě 27, 2022 20:51

a po troše hledání zde úmrtí - 10.1.1902 v Mariánských Horách... měl by to být on, akorát to vypadá, že zapisovatel popletl manželku s matkou (leda by tam byla shoda jmen), ale věk odpovídá...
vlevo druhý shora
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... de043406eb
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jan Kohout, důlní inženýr (úmrtí asi kolem roku 1897?)

Příspěvekod nathan » pát kvě 27, 2022 21:01

Díky! To je fantastické.
Ano, musí to být on. A ta chyba bude, jak píšete... tedy když jsem se vrátil k tomu záznamu z Přibyslavi, vidím, že jeho matka byla příjmením Šubrtová (i když ne Marie, ale Kateřina), tak to mohlo někoho zmást.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků