potomci- Albíny Pastrňákové *1913 Brno, pěst. péče Ivančice

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

potomci- Albíny Pastrňákové *1913 Brno, pěst. péče Ivančice

Příspěvekod Zora » sob led 29, 2022 13:07

Narození dívky jsem vypátrala,
ale hledám ještě její potomky, snad měli bydlet v Bystřičce u Vsetína.
V době kolem r. 2000 žila vnučka, příjmení neznám.


https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -00120.jp2

poslední řádek
Pastrňáková Albína, schovanka, nar. 2. ledna 1912 Bartošovice Frídek, Slezsko

Našla jsem Bartošovice a Bartovice (dnes součást Radvanic v Ostravě)

V Bartošovicích se ani podle indexu ani přímo v matrice narození nenachází, není tam ani v indexu N výskyt tohoto příjmení. Tyto Bartošovice jsou dnes okres Nový Jičín. (zkusím ještě předcházející matr. knihy, ne pouze rok narození Albíny)

Bartovice - tam bohužel není matrika online... (rozsah matriky přesahuje 100 let)


Čtu dobře název obce? Nevíte, neznáte ještě nějaké další Bartošovice?

Pro jistotu jsem prohledala i N v Zemské porodnici Brno, na nic jsem nenarazila. Ještě také zkusím vídeňskou zemskou porodnici.

na MH se vyskytuje rodokmen Pastrňáková,
https://www.myheritage.cz/site-family-t ... ID=1500033
Ovšem tam se vyskytují právě Bartovice... dokonce je tam osoba Albína Pastrňáková, ale ta s největší pravděpodobností nemůže být matkou hledané Albíny - nízký věk.

Před léty se zastavila v naší ulici vnučka (asi) této schovanky a přijela se podívat na dům, kde její předkyně vyrůstala.
Bohužel v domě už bydleli noví majitelé, o historii tohoto domu nic ještě nevěděli.
Docela by mě zajímalo, zda se podaří tuto ženu (její potomky) vypátrat.
Zřejmě žila v domě i kolem r. 1930, (snad i po r. 1930), moje maminka *1924 o ní vyprávěla, musela si ji tedy pamatovat.

Děkuji všem za jakoukoliv informaci. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Albína Pastrňáková *1912 Bartošovice? okr Frídek, Slez

Příspěvekod zeter » sob led 29, 2022 17:50

Čtu taky Bartošovice, ale sázel bych spíš na ty Bartovice - jejich operáty z r 1921 jsou indexované, takže se dá vyhledávat textově, a kandidátky by se asi našly, rodin je tam vícero. (A kromě té Albíny (1896) je tam i jeden Albín (1904), takže to jméno asi... rezonovalo :-) ).
Matriky obecních příslušníků ani nic podobného užitečného tam bohužel nevidím ani mezi nedigitalizovanými; leda si zkusit napsat o pobytovou přihlášku (ale netuším, jestli jsou pro Ivančice dostupné).
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Albína Pastrňáková *1912 Bartošovice? okr Frídek, Slez

Příspěvekod Zora » sob led 29, 2022 18:26

Díky, já se obávám toho, že údaje o místu narození mohou být zkreslené...
Ono je to celé podivné...
Vlastní dcera se rodičům narodila v v Banja Luce, prokazatelně, nevím přesně, kdy se odsud vrátili, František tam pracoval na výstavbě dráhy, byl odborník - zámečník, možná tam měl i nějakou "svou" zakázku.
Už z Bosny-Hercegoviny si novinovými inzeráty hledal místo na postavení zámečnického provozu a domu.
Dům postavil přibližně v roce 1915.
Nevím, v jakém věku k nim schovanka přišla, nevím, proč si vzali schovanku. Nevím ani, zda třeba nebydleli před dostavbou domu někde jinde...
Jeden možný důvod pro pěstounskou péči může bát ten, že měli pouze jednu dceru, druhý možný důvod je, že byl pro někoho z rodiny zajímavý onen příspěvek na výchovu.
Zámečnická firma ale prosperovala, František byl velice zdatný řemeslník, stejně tak se uměl orientovat v živnostenských možnostech. Zaměřil se především na výrobky pro železnici.
Je velice nepravděpodobné, že by šlo o třeba vzdálenější příbuznou.
Podle výše zmiňované návštěvy příbuzných jejich "babička" nevzpomínala ráda na pobyt v Ivančicích, prý zde trpěla hladem a zimou.

Zkusím napsat do Rajhradu - okr. archiv, zda evidují pobytové přihlášky... nebo cokoliv dalšího.
Je mně ale divné, že i domovská příslušnost by byla uvedena nesprávně. To byl dost podstatný údaj, který si obce zcela jistě hlídaly...
Pak je ovšem také otázkou, zda datum narození není také nesprávně...
Prohlédla jsem zatím dvě starší matriky narozených Bartošovic, spíš tedy indexy, Pastrňák se tam vůbec nevyskytuje. Pro jistotu dojedu až k roku 1848.

Přemýšlela jsem také, jak by se schovanka narozená , řekněme ve Slezsku (Bartošovice, Bartovice), dostala na Jižní Moravu. Já vím, úřední šiml je nevyzpytatelný, ale přece jen je to podivné.
Hledala jsem narození v Zemské porodnici v Brně, Vídni. ( Pěstouni cestovali do Vídně, tam se vzali a odsud pokračovali do Bosny -Hercegoviny). Je možné, že při zpáteční cestě požádali ve vídeňském nalezinci o dítě. Tam bych připustila, že došlo k záměně domovské obce (Bartošovice - Bartovice)
Dítě se se samozřejmě mohlo narodit kdekoliv, do nalezince bylo jen umístěno.
Podobné je to s Brnem, mohlo to být "jen" odložené dítě. Ovšem ty domovské obce se dost sledovaly a v Brně by se to podle mě už víc hlídalo... asi...
Zkusím se ještě podívat na narození do podstatných čtvrtí v Brně, jako služka mohla matka přijít odkudkoliv, nebo našla práci v textilkách... Ve sčítání na digiarchivu města Brna se příjmení objevuje, to chce ale čas...

neumím vyhledat operáty, jak píšeš
Bartovice - jejich operáty z r 1921 jsou indexované,
bohužel se na Opavě zas tak neorientuji.

Nevím, jestli by pomohl r. 1921, schovanka byla v Ivančicích a její matku nepoznám.
Třeba ale sčítání z roku 1910 by mohlo prozradit nějakou Pastrňákovou(míněno matku), která je v době sčítání nepřítomná, protože působí jako služka tam a tam.
Bohužel v roce 1921 senepřítomní v době sčítání neuváděli.

Potomci rodiny pěstounů sice žijí, ale na žádost o komunikaci neodpověděli.
Moc děkuji za zájem,
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Albína Pastrňáková *1912 Bartošovice? okr Frídek, Slez

Příspěvekod Zora » sob led 29, 2022 19:05

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02020.jp2

Já jsem ji asi našla narozenou v Brně, pod jiným datemr. 1913.... bohužel jde pouze o index, knih N není ještě online.

Popřemýšlím, co s tím, do Brna na úřad se mně v době covidu moc nechce...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Albína Pastrňáková *1912 Bartošovice? okr Frídek, Slez

Příspěvekod zeter » sob led 29, 2022 19:26

Hm, těžko říct - chyba o rok klidně, ale navíc je jinak i datum, 30. ledna místo 2. ledna - taky by to mohla být dcerka nějaké sestřenice, móda dávat stejná jména dětem narozeným nedlouho po sobě mi už kolikrát připravila pěkné hlavolamy...

to vyhledávání v Opavě - napiš do vyhledávacího políčka
Bartovice Pastrňáková
vyhodí mi to takhle deset odkazů; jen Pastrňáková bez Bartovic jich je 54, až na jeden všechno sčítání.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Albína Pastrňáková *1912 Bartošovice? okr Frídek, Slez

Příspěvekod Zora » sob led 29, 2022 19:38

OK , díky.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Albína Pastrňáková *1912 Bartošovice? okr Frídek, Slez

Příspěvekod Zora » sob led 29, 2022 20:03

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00430.jp2

Ve stejné farnosti jsem našla narození dvojčat, kde je uvedená jako svobodná matka
Pastrniak Františka narozená 1878 v Bartovicích
Syn byl zřejmě přijat do rodiny Kamenských,
Čili i narození Albíny bude s nejvyšší pravděpodobností od této matky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Albína Pastrňáková *1912 Bartošovice? okr Frídek, Slez

Příspěvekod Zora » ned led 30, 2022 7:46

dohledána i matka v Bartovicích.
ke sčítání - no, zadávat do vyhledávacího pole ...
Jenže já jsem neustále přehlížela ikonku pro sčítací operáty...
Ta ikonografika mě jednou zničí... :-)Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků