Vyřešeno - František Sperling - úmrtí asi 1874

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Vyřešeno - František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod jakub_m » stř pro 29, 2021 20:14

Prosím o pomoc, hledám zápis o úmrtí Františka Sperlinga. Vím o něm:

Narodil se 5.10.1842 v Benešově: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/3850/150 (poslední zápis)
Oženil se s Annou Mikovou dne 5.8.1873 v Libčicích nad Vltavou: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7557/104 (prostřední zápis)

Anně Mikové se narodila 17.2.1881 již jako vdově v Zemské porodnici u Apolináře nemanželská dcera Božena (4. zápis). http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 5&scan=498

Z poznámky u narození Boženy mám dojem, že dle udání zemřel František Sperling v srpnu 1874 u Milosrdných, ale v tamní matrice jsem ho nenašel (možná jsem špatně hledal). Stejně tak v pobytových přihláškách v Praze či jinde.
Naposledy upravil jakub_m dne ned led 02, 2022 21:24, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod Viridis » pát pro 31, 2021 14:11

Zdravím,
Vámi hledaný zápis jsem nehledala, ale náhodou jsem našla tento - a myslím, že jsem toto příjmení v matrikách Deblína už viděla víckrát, třeba Vám to časem k něčemu bude:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02980.jp2
vlevo 4.zápis shora. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod Zora » sob led 01, 2022 11:07

Nejde otevřít odkaz na narození u Apollináře, zřejmě chyba ahm... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod jakub_m » sob led 01, 2022 23:03

Zora: Teď mi odkaz funguje.

Viridis: Myslím, že nebude. Jde o nepokrevního příbuzného, manžela mé prapraprababičky (pokrevní příbuznou je až ta nemanželská Božena narozená po jeho smrti). Spíš bych se chtěl dopátrat, na co tak brzy po sňatku zemřel, zda měli za doby manželství nějaké dítě či podobně, jeho starší předci mě v mém hledání nějak nezajímají.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod Zora » ned led 02, 2022 0:11

V rejstříku jsem ho v uvedené době nenašla. odkaz čtu stejně jako Vy. zemřel v srpnu 1874 u milosrdných.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod zeter » ned led 02, 2022 9:17

Ten přípis o úmrtí manžela je jen "dle udání" a nápadné je už jenom to, že není uvedeno přesné datum. Takže na správnost toho údaje bych moc nespoléhal, přičemž není jasné, jestli je chyba v místě, datu, nebo obojím.

na ahmp jsem našel následující archiválii (nedigitalizovanou)
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 166F1163D4
a je tam pár nápadných shod či podobností (jméno, povolání, bydliště odpovídá rodišti Anny, pokud to tedy jsou ty správné Dolany, úmrtí v létě). V políčku Poznámka je uvedeno "+ mil. s", tedy by úmrtí mohlo být zapsáno ve vojenské matrice, nikoli civilní.
Jestli je to on, nebo jmenovec, to samozřejmě netuším, ale když není, čeho se chytit...
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod Zora » ned led 02, 2022 11:18

Tenhle nález se zdá celkem racionální.
Zkuste se obrátit na porodnici u Apolináře, měli by tam mít nějaké další doklady k narozeným dětem a jejich matkám. je dost pravděpodobné, že tam bude uvedena domovská příslušnost matky. Tu měla matka zcela jistě po zemřelém manželovi, alespoň takhle by se dal nalezený zápis o úmrtí "nějakého" F. Sperlinga propojit.- (i když ne stoprocentně). V některých případech se musely neprovdané ženy matky "nějak" hlásit, podávat zprávy o tom, kde se nacházejí či jak je na tom dítě zdravotně. Tuhle informaci mám ale ověřenou pouze u svobodných mladých dívek. Uvidíte, co Vám nabídnou. Služba je ale zpoplatněna.
Adresu, kam přesně se obrátit, neznám, možná uspějete ve starších příspěvcích.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod zeter » ned led 02, 2022 12:19

Anna měla domovské právo v Benešově, našel jsem ji v matrice obecních příslušníků 1890 (uprostřed):
https://ebadatelna.soapraha.cz/a/14/202
Je tam poznamenaná i Božena, bohužel žádná další informace.

Ohledně toho nálezu v ahmp - pokud by se s tím nepodařilo pohnout jinak, asi bude stačit jim napsat, jestli by se nepodívali, zda je to on (a pokud by náhodou byl, mohl by to být zajímavý úlovek - jedná se o pozůstalostní spis).
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod Zora » ned led 02, 2022 12:29

Tak ještě vymysli, proč by měl být zapsán ve vojenské matrice. Mě nic nenapadlo. Jasnbě, mohl pracovat pro armádu (zámečník), ale byl by v případě úmrtí zapsán ve vojen. matrice? To netuším, myslela jsem si, že tam byli zapisováni pouze vojáci...

Přesto všechno se domnívám, že i porodnice u Apolináře by mohla mít nějaké údaje. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod zeter » ned led 02, 2022 13:03

Dobrá otázka, která mě navedla na správnou odpověď: pod "+ mil. s." se totiž skrývají mil[osrdné] s[estry] Boromejky:
úmrtní zápis u sv. Mikuláše, šestý shora
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... an=5#scan5

Věk souhlasí a příslušný je podle zápisu do Benešova
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod Zora » ned led 02, 2022 13:18

no a je to vyřešeno :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod zeter » ned led 02, 2022 13:22

Tak jest, a zase máme jednou krásnou ukázku, jak nespolehlivé umějí být matriční záznamy - měsíc špatně, rok špatně, pohlaví milosrdných špatně :-D
Snad bude ten 150 let starý pozůstalostní spis stát za to.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod Zora » ned led 02, 2022 15:02

Zemřel u milosrdných.... moc o pohlaví neříká...
Ale jinak fajn, dobrá práce.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyřešeno - František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod jakub_m » ned led 02, 2022 21:27

zeter: Tak to je úžasné, mockrát děkuji, to by mě nenapadlo. U Milosrdných mám (nejen podle pivnice) automaticky spojeno s oblastí Na Františku.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Vyřešeno - František Sperling - úmrtí asi 1874

Příspěvekod jakub_m » úte bře 29, 2022 19:35

Jen si sem, s dovolením, uložím:

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 9b&scan=57 (zároveň svědek na svatbě)
https://www.esbirky.cz/predmet/142475
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků