Hledám potomky Fr. Adamíka, Žeranovice, Látkovce, Praha

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám potomky Fr. Adamíka, Žeranovice, Látkovce, Praha

Příspěvekod Zora » úte zář 28, 2021 19:42

František Adamík st.

Výše uvedený František st. byl zřejmě jediným dítětem Josefa Adamíka a Veroniky, roz. Odstrčil z Němčic. Otec Josef se narodil v roce 1814, svatba s Veronikou se konala v Němčicích v roce 1835, ženich Josef Adamík má uvedené bydliště Žeranovice číslo 19.

František Adamík st. nar. 1736 Žeranovice č. 35,
manželka Františka Halla , sňatek 1871 Radvanice

František zemřel ve slovenských Látkovcích , (tehdy Uhrách) u syna v r. 1901
Františka zemřela v v léčebně v Kroměříži v roce 1920
František byl prvním ředitelem rolnické školy v Přerově, později pracoval v Hranicích a Kroměříži u arcibiskupské konzistoře jako úředník

Uvádím 4 syny Františka st. , kteří se dožili dospělosti, další nalezené děti zemřely po narození.

1. syn Vilibald Hubert nar. 1872 Přerov, vystudoval rolnickou školu, působil jako správce statku ( možná nájemce, či majitel) ve slovenských Látkovcích

Manželka Aloisie Petříková, * cca 1876, Přestavlky
svatba: Přestavlky (okr. Přerov) 1897

Děti Vilibalda:
Oldřich - * 1899 Látkovce, zemřel v roce 1930 jako svobodný v léčebně Kroměříž
Helena - * 1902 Látkovce, další osudy neznámé
Vilibald ml. * 1905 Látkovce, v roce 1939 byl ve Francii odveden a stává se čs. zahraničním vojákem.
Zemřel jako svobodný ve Francii v roce 1994 v obci Mennecy ve Francii
Valerie * 1908 Látkovce, další osudy neznámé

Vilibaldovo působení v Látkovcích skončilo na začátku r. 1914, poté žil v Praze na Královských Vinohradech spolu s manželkou a dětmi, ale často se stěhoval, v policejních přihláškách je uváděn jako úředník, nebo zahradnický úředník. Další osudy cca od r. 1920 neznám.

2. syn František ml. Valentin Josef *1874 Přerov
Absolvoval rolnickou školu v Přerově, poté působil v Horních Moštěnicích jako adjunkt, následně na statku v Semtíně u Pardubic v podobné funkci, určitý čas pak působil v Látkovcích
Padl v 1. sv. válce, jeho další osudy neznám, je uveden mezi padlými v kartotece VHA.
Snad mohl mít dceru

3. syn Richard Emil Anton *1876 Hranice
Vystudoval gymnásium v Kroměříži a posléze medicinu, stal se (i v Evropě) velmi uznávaným lékařem chorob nervových a duševních.
Oženil se s Helenou Haagerovou, dcerou Viléma Haagera, knížecího hospodářského komisaře v Citově a Anny Wilfertové.
Manželka Helena měla údajně sestru, pracovala někde u Prahy, snad na poště.

Dítě Richarda : Oskar - další osudy této rodové linie znám.

4. syn Eugen Lev Julius * 1878 Hranice
vystudoval rolnickou školu v Přerově, vím pouze, že působil u bratra v Látkovcích, odsud přispíval do odborných šachových časopisů.
Padl v 1. sv. válce (zjištěno na rakouském fóru), je tedy možné, že pobýval sám nebo s rodinou v Uhrách (na Slovensku, nebo v Maďarsku)
Jeho další osudy neznám, snad mohl mít dceru.

Rodinná pomět uchovala nějaké drobné, ale nepotvrzené žádným zdrojem útržky o dceři. Jejím otcem by mohl být jak Eugen (Evžen), tak František ml.

Pokud by někdo z kolegů měl nějaké informace, které by navazovaly, budu nesmírně ráda. V Žeranovicích žily i další rody Adamíků.



Přivítám jakékoliv popostrčení, odkaz třeba na hřbitov, nebo na další bydliště, potěší a třeba i pomůže naprosto cokoliv.
Všem odpovím, mám i z části vypracovaný rodokmen směrem do minulosti, který mohu na oplátku poskytnout.

zorajakubzavináčseznam.cz

Látkovce, dnes součást obce Uhrovec, maďarsky Latkóc (poblíž obce Bánovce nad Bebravou)
https://mapy.cz/turisticka?x=18.2965413 ... 1015717789

Děkuji všem, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám potomky Fr. Adamíka, Žeranovice, Látkovce, Praha

Příspěvekod vld » čtv zář 30, 2021 17:54

Včera jsem tak hledal všeobecně, ale na nic nenarazil. Adamíku je tady poměrně dost - hřbitovy Kroměříž, Žeranovice, Holešov, Ludlsavice, Racková apod.

Můžu se zajet podívat do Žeranovic, ale úplně vlastně nevím na co se dívat. Případně pokud budete potřebovat nějaký konkrétní hřbitov v okolí Kroměříže.
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: Hledám potomky Fr. Adamíka, Žeranovice, Látkovce, Praha

Příspěvekod Zora » čtv zář 30, 2021 18:31

Moc děkuji,.

V Žeranovicích jsem propátrala, co se dalo (i nedalo), vím celkem s jistotou, že Franz st. byl jedináček (sčítací operáty). Znám žijící rody, které jsou v příbuzenském vztahu s jeho rodiči, (míněno tím příjmení, ne osobní znalost), ale o ty mně zas tak nejde.
Hledám skulinku, , možnost, zda se neozve, neobjeví někdo s informací o žijících potomcích Franze, tedy přes jeho syny Vilibalda (Huberta), Franze a Eugena. Případně se neozve někdo z bydlišť, kde se tento rod vyskytoval, s nějakou informací.

Je možné, že dva synové, kteří padli (Franz, Evžen) byli ženatí (nebo alespoň jeden z nich). Bohužel ale nevím, kde svatbu hledat, zatím se mně podařilo najít jen svatbu Vilibalda.
Je velmi pravděpodobné, že nikdo ze synů Franze st. nezůstal v Látkovcích, ale mohl se oženit a bydlet "někde v R-U".
Podobně je to s dcerami Vilibalda, obávám se, že Vilibald možná odešel z Prahy a pracoval někde zcela jinde. Tam by se vdávaly event. i obě jeho dcery a samozřejmě by si změnily příjmení...


V Žeranovicích je nepravděpodobné, že by tam někdo žil po odchodu Vilibalda, ale je možné, že v Kroměříži...
Manželka Franze tam zemřela, sice v léčebně, ale musela u někoho do doby hospitalizace žít. Nevím, od kdy v léčebně byla.
Na druhou stranu je dost pravděpodobné, že do této léčebny umístil syn Richard, lékař, nejprve matku a později i synovce (Oldřicha, syna od Vilibalda.) Tato léčebna byla v dané době považována za nejlepší, velmi moderní. Jaké měli zdravotní problémy, to samozřejmě nevím....
V pražských přihláškách jsem ji (manželku Franz. st.) nenašla. V Praze žili její dva synové, Vilibald (prokazatelně do r. cca 1920) a Richard, který tam trvale působil jako lékař až do své smrti.
Čili od odchodu Vilibalda z Látkovců netuším, kde manželka Franze žila. Snad mohla najít útočiště právě u některé snachy po padlých synech...
Na parte, které oznamovalo úmrtí Franze st., je uvedena pouze manželka Vilibalda, čili Franz a Evžen se mohli oženit někdy od r. cca 1905 do , řekněme zač. 1. sv. války.
Manželka Franz st. ale také mohla dožívat po smrti manžela u svých vlastních příbuzných...

Ale měla bych dotaz - na parte v Látkovcích se uvádí, že zemřelý Franz bude převezen a uložen do rodinné hrobky v Žeranovicích.
Pokud jsem prohlížela oline hřbitov Žeranovice, není tam žádná stavba typu "domeček".
Mohlo tím ale být myšleno hrobové místo, v zemi vyzděné, shora překryté kamennou deskou. Nevíte, zda se takové hroby v Žeranovicích vyskytují?


Richard vystoupil z církve po r. 1919, bohužel je možné, že vystoupil i Vilibald, zatím jsem o něm (resp. o dcerách) nenašla v katol. matrikách v Praze žádnou zmínku

Ještě jednou, moc a moc děkuji, strašně jste mě (mile) svou nabídkou překvapil. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám potomky Fr. Adamíka, Žeranovice, Látkovce, Praha

Příspěvekod vld » pát říj 01, 2021 15:53

Dnes jsem to rychle proběhl. Všechny hroby jsou udržované až na jeden. Před kostelem je nové sousoší od farníků Žeranovice, Racková, Horní Lapač. Na začátku je pomník pohřešovaných a zahynutých 1.světové války. Adamík zde není.
Hroby jsou velmi blízko u sebe a je jich celkem dost na tak malou dědinu.Na hřbitově je dominantních asi 5 rodin.

Adamík - žádná změna od již zveřejněných:
https://cs.billiongraves.international/grave/Ludmila-Adam%C3%ADkov%C3%A1/34884776
https://cs.billiongraves.international/grave/Jaroslav-Adam%C3%ADk/34884526
https://cs.billiongraves.international/grave/Vladislav-Adam%C3%ADk/34845335
https://cs.billiongraves.international/grave/Adam%C3%ADk/34857470
https://cs.billiongraves.international/grave/Adolfina-Adam%C3%ADkov%C3%A1/34879246
https://cs.billiongraves.international/grave/Bohumila-Adam%C3%ADkov%C3%A1/34840057
https://cs.billiongraves.international/grave/Franti%C5%A1ka-Adam%C3%ADkov%C3%A1/34853156 - neudržované

Nalezené a doplnil jsem na billiongraves
https://cs.billiongraves.international/transcribe/39638998
https://cs.billiongraves.international/transcribe/39638806 dvě místa - jeden hrob - označení I 41, I 42

Nevím jestli jde podle toho označení hrobového místa zjistit pohřbené. Teoreticky bych se mohl pokusit. Třeba kdybych vzal to parte a poptal se.
Moje švagrová bydlí v Horním Lapači, tak to mám po cestě.
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: Hledám potomky Fr. Adamíka, Žeranovice, Látkovce, Praha

Příspěvekod Zora » pát říj 01, 2021 16:58

Moc děkuji,

rodiče Franz st. Veronica a Josef, nejsou na hřbitově uvedeni. Stejně tak jsem nenašla uvedeného Franze.

Podle obecního úřadu došlo na hřbitově ke změnám, snad se nějak z části rušil, nebo překládal...

Je samozřejmě možné, že hrob užívá někdo z rodu sourozenců Josefa nebo Veroniky, ale to se už nezjistí. V pohřební knize - knihách, které jsou k dispozici, bohužel, v nich se pohřbení Franze nevyskytuje. (dle vyjádření OÚ).

Parte pošlu během víkendu přes mail, jinak to nejde :-),
omlouvám se, mám v domě zedníky a je tu hodně rušno....

Když bych to shrnula, hrob existoval, zda to byl hrob vykopávaný, nebo hrobka - zděný prostor v zemi, to už nezjistím. Existuje také možnost, že k úmrtí došlo v Uhrách, parte se pravděpodobně tisklo v maďarštině a následně překládalo do češtiny - hrob, hrobka - to se může zaměnit... (A taky to zní vznešeněji, na přelomu 19. a 20. st. se často užívalo nadnesených výrazů... Možná, že byl Franz převezen a zde pohřben. (podrobnosti připojím do mailu).
Ale u úmrtí jeho manželky v Kroměříži v léčebně už není žádná poznámka o převozu k pohřbení v Žeranovicích... i když u okolních zápisů se tyto přípisky vyskytují...
Její rok úmrtí 1920 byl takový zvláštní, jednak přišla o dva syny ve válce, druhak ti zbylí synové působili v Praze. Zda se někdo o hrob v Žeranovicích staral, netuším, tak nějak - nevím, kdo by se staral..... Zbytek v mailu.
Pak asi byl hrob zrušen a nabídnut k užívání někomu dalšímu...

Moc děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků