Zajícové z Valdeka, Hazmburku

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Zajícové z Valdeka, Hazmburku

Příspěvekod danny99 » pon říj 22, 2012 19:29

Dobrý den,
zajímám se o rod Zajacovců z Nededze u Žiliny, odtud pocházejí moji předkové,
dočetl jsem se, že příjmení Zajac se v Nededzi vyskytuje už od 16.století, celkem jsem se dozvěděl:

"Na severu dnešního Německa teče řeka Hase (německy zajíc). Odtud pochází historický rod nesoucí příjmení Zajac,
potom přišli do dnešního Česka, kde sídlili na hradě Házenberg. V erbu má postavu zajíce a hlavu divokého prasete,
jméno Zajac (Zajíc, Nyul,Zając....) je rozšířené po celé Evropě."

"V obci Nededza nosí jméno Zajac 11 rodín.
Podle tradice žijeme v této obci od 16.století."

Zajímalo by mě, jestli ti moji předkové "Zajacovci" mají něco společného ze Zající z Hazmburku...a jestli se to případně dá nějak zjistit..
Dále se chci zeptat, prosím nemáte někdo RODOKMEN šlechtického rodu Zajíců?

Předem děkuji. :)

danny
Přílohy
erb zajicovcov1.png
erb zajicovcov1.png (38.77 KiB) Zobrazeno 2481 krát
danny99
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát dub 27, 2012 16:32

Re: Zajícové z Valdeka, Hazmburku

Příspěvekod Zora » úte říj 23, 2012 10:23

Danny, pro začátek :
Bakalářská práce - Zajícové z Valdeka na Moravě.
http://is.muni.cz/th/146701/ff_b/Zajico ... Morave.pdf



zde velice stručně a asi i neúplně:
http://www.stredoceske-zamky.cz/zamekliten.html

Historie Zajíců z Hazmburka se začíná u Oldřicha, který jako první roku 1232 převzal jméno Zaječek. Nejprve se tento rod nazýval z Valdeka, ale od roku 1335 Zbyněk Zajíc z Valdeka a na Žebráce koupil od krále Jana Lucemburského koupil gotický hrad Hamburk a vybudoval z něj nové rodové sídlo. Zbyňkův vnuk Mikuláš odchází do Budině a zakládá budyňskou větev rodu. V době husitské drželi Zajícové se Zikmundem a na straně katolíků. Mikulášův syn Jan z budýňské vetvě Zajíců se usazuje na zdejším zámku a ostře vystupuje proti Jiřímu z Poděbrad. Po zvolení Matyáše Kovína českým králem, je jmenován kancléřem českého království. Rod Zajíců vymřel roku 1663 po meči.

http://www.ohradech.eu/prehled_erbu.html

Zde zajímavá pověst, která by vyvracela původ z Německa :
....Za vlády Přemysla Otakara II. se nemohli tři muži z rodu Buziců shodnout na užívání rodového erbu, proto jim král přikázal, aby si každý něco vybral. Zajíce si vzali páni z Hazmburka, lva páni z Rožmitálu a na pány ze Šelmberka zbyla kančí hlava.....

Pátrej u Buziců, to byl prarod...


Zkus přečíst , třeba nějaká stopa bude. Určitě se při pilném hledání na netu najde i rodokmen, chce to trpělivost a čas - teď zrovna ho moc nemám.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajícové z Valdeka, Hazmburku

Příspěvekod Ladulinka » úte čer 24, 2014 16:15

Já mám v rodině také rod Zajíců. A to Jana a Marie Zajícových. Jejich syn Jan se narodil r.1859. Pak se zřejmě odstěhovali asi někde od Kolvína (dnes voj. prostor Brdy) na Ukrajinu do Podcurkova. Dej vědět, jestli by jsme mohli mít společné předky.

Ladulinka
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků