Záhada kolem prapředka Jana Hory

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod IvanHora » sob kvě 22, 2021 9:01

O tomto svém prapředku nevím nic víc, než že se narodil asi kolem roku 1640 v oblasti Žinkov u Nepomuku, zřejmě ve vesničce Kokořov vzdálené asi dva kilometry od Žinkov. 26. října 1664 měl v Žinkovech svatbu s Markétou Horovu (rodné příjmení neznám). Měli syna Václava, mého prapředka o generaci blíže. Nic bližšího nevím. Zřejmě je to nemožné, ale potřeboval bych znát jména jeho rodičů, jeho sourozence a pak, jestli kromě syna Václava měl ještě další děti. Moje bádání se totiž ztížilo z toho důvodu, že v těsné blízkosti Žinkov se v roce 1656 narodil zřejmě jiný Jan Hora, který se později přestěhoval do Kokořova (vesnici přitom tvoří pouze několik chalup) a v roce 1686 měl v Žinkovech svatbu s jinou Markétou Horovou. Měli syny Matouše, Pavla a Bartoloměje. Nikoliv Václava, Nechá se zjistit, co měli ti dva Janové Horové společného? Do jaké míry byli příbuzní? A jestli to náhodou nebyla stejná osoba, akorát někdo vyčetl z matrik nesprávné údaje či je špatně vyhodnotil?
IvanHora
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte pro 17, 2019 10:20
Oblast pátrání: Západní Čechy, Nepomuk a okolí, Klatovy a okolí.

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod zburget » sob kvě 22, 2021 9:07

IvanHora píše:…A jestli to náhodou nebyla stejná osoba, akorát někdo vyčetl z matrik nesprávné údaje či je špatně vyhodnotil?
Z toho byh pochopil, že jste převzal práci někoho jiného. A kde máte jistotu, že jeho bádání není plné chyb třeba v o 100 let mladším období? Máte doloženy všechny (kompletně všechny) matriční záznamy? Máte osobně ověřeny všechny osoby v rodokmenu? Já jen, abyste vlastně nesestavoval rodokmen někoho jiného a ne svůj.

Pokud zde chcete opravdu nějakou smysluplnou radu a ne jen věštění z koule, je potřeba sem doložit všechny odkazy na skeny matrik, případně dalších archiválií, ve kterých lze nalézt údaje, o kterých zde píšete. A o které opíráte svoje tvrzení nebo předpoklady.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod IvanHora » sob kvě 22, 2021 9:22

Máte pravdu. Musel jsem ty údaje v myheritage převzít od jiných osob. Jinak se v myheritage asi postupovat nedá, lidé co tam mají třeba 3000 či dokonce 10000 osob to určitě nemají na 100 procent ověřené, to by do konce života nic jiného nedělali. Ale ty údaje vyhledali dva mí příbuzní z místních matrik...vždy jsou tam tím tehdejším, z dnešního hlediska příšerným písmem, zapsány jen stručné údaje...jméno a příjmení, datum svatby, kde se svatba konala. Skeny jsou na myheritage.Tím by to mělo být ověřené.
IvanHora
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte pro 17, 2019 10:20
Oblast pátrání: Západní Čechy, Nepomuk a okolí, Klatovy a okolí.

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod Zora » sob kvě 22, 2021 9:48

Že bych pochopila, co potřebujete, to říct nemůžu....
Na něco se ptáte, a vzápětí vysvětlíte postup a tím je to ověřené...
Inu, kdo chce kam... sám si pomůže :-)

Tady jsou Vaše otázky:
Nechá se zjistit, co měli ti dva Janové Horové společného? Do jaké míry byli příbuzní? A jestli to náhodou nebyla stejná osoba, akorát někdo vyčetl z matrik nesprávné údaje či je špatně vyhodnotil?

Moje odpověď - možná ano, je třeba pečlivě projít matriky :-) a nepřebírat bez ověření info z MH
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod zburget » sob kvě 22, 2021 10:55

Pokud máte dohledané podklady, pak je potřeba je sem vložit. S pokud možno přesným popisem, co a kde ve kterém je a jak to interpretujete a proč. A na základě čeho předpokládáte něco, co tam třeba explicitně napsáno není.
Jinak po nás totiž c podstatě chcete, abychom to všechno doledali a zanalyzovali sami, i když to už všechno jednou někdo udělal. Pokud v té interpretaci někoho jiného je nějaká chyba nebo nedostatek, pak na něho můžeme (ale nemusíme) přijít a nebo zkonstatovat, že už jsme jen v oblasti dohadů, předpokladů a spekulací. Případně možeme poradit, kam by se mohlo ještě dát kouknout, aby se něco potvrdilo / vyvrátilo / našly další údaje.
Jenže my jsme zde prozatím neviděli vůbec nic, na základě čeho bychom mohli napsat vlastně úplně cokoli. Teď můžu tak maximálně jen leštit křišťálovou kouli a čekat, až se objeví alespoň mlhavý obraz. Z kávové sedliny nevěším, protože kafe vůbec nepiju :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod Zora » sob kvě 22, 2021 11:01

já kafe piju a hojně, ale ani z té sedliny nic nedohledám ... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod IvanHora » sob kvě 22, 2021 12:37

Ale no tak se hned nerozčilujte. Já přece nikoho nenutím, aby za mně něco vyhledával v matrikách nebo dohledával z kávové sedliny. Rodokmen máme vypracovaný od profesionálního historika-archiváře do začátku 18. století. Pokoušeli jsme se jít dál, až k třicetileté válce a narazili jsme na nejasnosti. Velice stručné zápisy z matrik máme, ale ty vše nevysvětlují. Sám ale přece píšu, že je skoro nemožné najít pravdu. Tak to nechte být, děkuji, že jste si to vůbec přečetli a omlouvám se za vyrušení.
IvanHora
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte pro 17, 2019 10:20
Oblast pátrání: Západní Čechy, Nepomuk a okolí, Klatovy a okolí.

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod zburget » sob kvě 22, 2021 13:02

Z nás se nikdo nerozčiluje. Ale vy chcete s něčím poradit a nedáte nám jediný podklad, kterého by se dalo chytit, kde by se dalo něco ověřit a ze kterého by se dalo vyjít.
Moc nerozumím tomu, co čekáte, že vám tady bude kdokoli schopen napsat z vámi poskytnutých informací, zvlášť v pířpadě, kdy si ani profi genealog dál nevěděl rady a to měl před sebou veškeré dostupné archiválie.
Nám jste neposkytnul zhola nic. Takže buď předpokládáte, že to budeme hledat sami a nebo předpokládáte, že rozleštíme tu křišťálovou kouli. A nebo z vás budeme složitě páčit to, abyste nám sem veškeré dostupné údaje včetně kompletného doložení všech zdrojů vypsal. V opačném případě zase nemáte nejmenší šanci vypáčit nic vy z nás.

Takže si ujasněte, co po nás chcete a podle toho sem dodejte příslušné potřebné podklady. Páč jinak jaksi nemáme z čeho cokoli vyčíst, zjistit nebo dohledat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod Zora » sob kvě 22, 2021 15:32

Já se odvažuji konstatovat, že jsem nepochopila vůbec, co chcete a tak jsem na to upozornila.

Na rozčilování jsou jiné věci než genealogie a zmatečný příspěvek .
Na obveselení může být - v některých případech - odborný rodokmen od profesionálního historika - archiváře.

Už jsem takových "neomylně správných" viděla spousty.
------
Omlouvám se, že mně to vlastně nedošlo hned. Vy vlastně chcete jen potvrzení, že Váš profesionálně vytvořený rodokmen je správný a na MH je to nesprávně.

Opačnou variantu ( méně pravděpodobnou) se nezabýváte, nic nebudete dohledávat, jen se chcete ujistit.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod IvanHora » sob kvě 22, 2021 22:02

Nikoliv...žádná křišťálová koule nebo kávová sedlina. Doufal jsem, že by se někdy v příštích dnech, týdnech či měsících na toto fórum přihlásil člověk, který má předky z této mé oblasti tzn. jižně od Plzně, Nepomucko atd. a.náhodou jsme měli i nějakého toho společného prapředka. A třeba by se mi z jeho pomocí podařilo zbývající informace doplnit. Už jsem to zkoušel na myheritage, ale nepovedlo se mi to. Ostatní lidi nenutím, aby nad tím přemýšleli a pokud se to vůbec nelíbí, zabírá to místo, tak já se pokusím můj dotaz vymazat..
IvanHora
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte pro 17, 2019 10:20
Oblast pátrání: Západní Čechy, Nepomuk a okolí, Klatovy a okolí.

Re: Záhada kolem prapředka Jana Hory

Příspěvekod Zora » sob kvě 22, 2021 22:08

Teď to dává smysl,
jen bych poradila - změňte drobně předmět - předek Jan Hora obec, oblast a období. (nebo tak nějak)
Záhada je sice fajn, ale pak nikdo vlastně nevěděl, co hledat, jak poradit.

Mazat nic nemusíte, jen by příspěvky měly být srozumitelné. Nic dalšího v tom nehledejte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků