Rodina Horčičkových

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Rodina Horčičkových

Příspěvekod petagenea » úte úno 09, 2021 10:24

Dobrý den.

Hledám příbuzné rodiny Horčičkových - hledám sestry a informace spojené s rodinou mého pradědečka Adolfa Horčičky.

František Horčička *?-1930 a Antonie roz. Jungová *28.2.1898-1943 (oba pohřební na Olšanském hřbitově)

Jejich děti:
Adolf Horčička *1920 -1999 ( můj pradědeček)
Antonie Horčičková * 1915-1929
Květa Horčičková *?
Anna Horčičkova *?
Všechny děti se narodily v Praze na Žižkově č. 1262

Více informací k sestrám mého pradědečka nemám.
Za jakékoliv informace budu moc rád...
Děkuji a přeji hezký den.
Altman
petagenea
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 19, 2020 20:25
Oblast pátrání: Praha, Brodce nad Jizerou a okolí, Zdíkov, Křivoklát a okolí, Sychotín u Kunštátu.
Rodokmen online: MyHeritage- petraltman2004@seznam.cz

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Radix » úte úno 09, 2021 10:58

Nejste příbuzný s malířem Horčičkou?
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod petagenea » úte úno 09, 2021 11:29

Nevím, zatím jsem předky pořádně nehledal (ale nebránil bych se tomu :)), teď zkouším příbuzné.
petagenea
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 19, 2020 20:25
Oblast pátrání: Praha, Brodce nad Jizerou a okolí, Zdíkov, Křivoklát a okolí, Sychotín u Kunštátu.
Rodokmen online: MyHeritage- petraltman2004@seznam.cz

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Radix » úte úno 09, 2021 12:02

Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Zora » úte úno 09, 2021 12:10

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod zeter » stř úno 10, 2021 15:07

tady se to všechno trochu nějak spiklo proti nám - začíná to už tím, že rozdělení žižkovských farností mezi sv. Rocha a sv. Prokopa je k roku 1895 (nebo tak nějak), kdy č.p. 1262 ještě neexistovalo. Pár matrikám tam i tam pak ještě k tomu chybí indexy, což je u těch tří- až pětisetstránkových bichlí opravdu nepříjemné. Vyhledáváním soupisu pražského obyvatelstva se najde Horčičků dost, ale žádný odpovídající. Nahlédl jsem do matrik obecních příslušníků Žižkova, nenašel. Úmrtní matriky pro Žižkov v daných letech nejsou online atdatd. V Praze hledám zřídka, ale už se mi kolikrát podařilo projet pražskými matrikami jako nůž máslem a dohledat všecko dostupné, ani jsem se nezapotil, ale tady současný stav digitalizace klade tuhý odpor.

Ale jenom jak se tak na to dívám - Antonie je narozená 1915, to by v té době její matce bylo 17-18 let. Může se stát, ale taky se mohla narodit svobodné matce a sňatek (a legitimizace) mohl následovat až později.
Také je možné, že František H. ovdověl a Antonie byla až jeho druhá manželka. (V rodinách se o takových věcech často neví, zejména když se jedná o praprarodiče.)

V pobytových přihláškách je jako jediná Antonie roz. Jung tahle (*1896)
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... &record=13

Františků/Franzů Horčičků je víc, nejspíš děd, otec a syn, plus možná nějací další - nezkoumal jsem tak podrobně - a ti jsou pak od určitého roku vedení na Žižkově, ale nesedí manželky a děti. Mužete si je zkusit vyhledat a dál zapátrat.
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/

Spíš než listovat matrikami bych ale možná zkusil zdeúřední cestou získat kopii zápisu o Adolfově narození, ať se máte od čeho odpíchnout.
Třeba ještě někoho něco napadne.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Zora » stř úno 10, 2021 20:39

pozn.
V pobytových přihláškách je jako jediná Antonie roz. Jung tahle (*1896)

odkaz vede na Jungwirthovou *1872

tady je Jung Antonie *1896
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... lium=482dy
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Zora » stř úno 10, 2021 20:53

pobytová přihláška Františka Hořčičky malíře
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... folium=178

pozn. Manželka se jmenovala rodným příjmením Pelzlová, dcera historika, obrozence F.M. Pelzla
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 10:06

Aha, oni mají to odkazování na konkrétní karty asi nějaké rozhašené - mně teď ten můj odkaz vede na rodinu Hasilovu, a Tvůj na hlavní stranu. Tvůj odkaz na přihlášku Horčičky malíře kupodivu funguje.
Čili si to musí petagenea dohledat ručně.

Jinak žádné spojení s malířem Horčičkou zatím nebylo nalezeno a je tam mezera cca tři generace; to už bych považoval za pravdědpodobnějšího toho Františka nar. 1887 (a jeho otec nar. 1858) rodem z Ostřetína (Holice), kde sedí aspoň pobyt - Žižkov (a pokud správně chápu poznámku u té přihlášky, tak možná i zisk domovského práva... zkusím se do těch matrik obecních příslušníků ještě podívat)

EDIT: tak jsem napoprvé musel přehlédnout, skutečně jsem je teď v té matrice domovských příslušníků Žižkova dohledal
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 59#scan459
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Zora » čtv úno 11, 2021 10:23

Horčičků je spousta na Myheritage, možná by se dalo hledat v zemřelých, tam by matriky mohly být přístupné.
Ale nechávám to na kolegovi, nepochopila jsem přesně, jestli má svůj rod dopátraný a hledá pouze sestry , nebo začíná od jediné stopy, kterou dopátral (náhrobek).
viz:
Hledám příbuzné rodiny Horčičkových - hledám sestry a informace spojené s rodinou mého pradědečka Adolfa Horčičky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 10:38

zde je kdyžtak narození Františka (1887) u sv. Ducha
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =44#scan44

a jeho sňatek 1910 u sv. Rocha
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 18#scan118
akorát je tam douška o rozvodu a rozluce, ale až z r. 1932/33, což je ale už po udaném úmtrí toho hledaného Františka (1930).
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 10:52

no on právě píše (na dotaz, jestli není příbuzný s tím malířem):

petagenea píše:Nevím, zatím jsem předky pořádně nehledal (ale nebránil bych se tomu :)), teď zkouším příbuzné.


takže podle mě se nedostal za toho Františka +1930 (viz otazník u data narození).
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Zora » čtv úno 11, 2021 11:01

Pouštět do debat se s Tebou nebudu.
Mě zajímal malíř Horčička, (kvůli RKZ a jeho geniálnímu malířskému nadání), tudy asi cesta nevede.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod zeter » čtv úno 11, 2021 12:35

Prosím o vyjasnění - je "pouštění se do debat" už Tvoje upozornění, že nefunguje můj link, nebo až moje upozornění, že jsi asi přehlédla tazatelovu (citovanou) odpověď, že o příbuznosti s malířem Horčičkou neví, neboť po předcích pořádně nepátral?

Fr. Horčička - geniální malíř, skvělý portrétista a mimořádně schopný falsifikátor - je jistě zajímavá historická postava, ale já tak nějak od začátku vycházel z toho, že tazateli jde o jeho vlastní předky, ne o slavné nositele téhož příjmení, a snažil jsem se využít informací, které dodal - Žižkov, data, jména. Bohužel jsem neuspěl.
Až se zeptá nějaký Dvořák nebo Němec nebo Rieger, je samozřejmě možné dodat odkazy na matriční události Antonína, Josefa či Františka Ladislava, samé zajímavé postavy.

pro petagenea: Buď zkuste prohledat půdu/sklep a najít nějaké dokumenty, nebo vyzpovídat vzdálenější rodinu, jestli něco neví či nemají nějaké listiny. Jinak asi nezbude než buď zkusit získat informace normální úřední cestou (zejména fotokopie záznamu narození Adolfa by podle mně pomohla, nebo jeho oddací list; nebo zkusit hřbitovní správu atp. - ale v tomhle vám asi líp poradí jiní, já s úřady moc zkušeností nemám, zejména ne v Praze). Nebo zkusit listovat dostupnými žižkovskými matrikami, jestli náhodou nenarazíte na nějaký záznam, který se dané rodiny týká.
Jak jsem psal výše, třeba ještě někoho něco napadne.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rodina Horčičkových

Příspěvekod Zora » čtv úno 11, 2021 12:38

zeter píše:Prosím o vyjasnění - je "pouštění se do debat"


Měla jsem na mysli tohle. nic víc.
...takže podle mě se nedostal za toho Františka +1930 (viz otazník u data narození).

Mě zaujala možnost , že jde o potomky malíře, nepouštěla jsem se do řešení rodokmenu tazatele.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků