Hledá se Josef Holeček, Těšany, přelom 18. a 19.stol.

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledá se Josef Holeček, Těšany, přelom 18. a 19.stol.

Příspěvekod Yahn » pon led 18, 2021 15:12

Dobrý den,

Chtěl bych tímto požádat idálně o informace týkající se místa a data narození Josefa Holečka. Více detailů níže. Zkoušel jsem prohledávat matriky v okolních farnostech, ale s příjmením Holeček jsem se doposud nesetkal.
U sňatku jeho dětí je zmíněná profese a současný pobyt. Nikoliv jeho rodiče, nebo místo narození.
Předem děkuji.

Josef Holeček - dostupné informace:

- Předpokládaná datum narození 1797 na základě sňatku a sčítacího operátu, viz níže nebo 1799 dle umrtní matriky.

- Náboženství - Katolík (římskokatolické)
- Povoláním Schuhmachermeister - Mistr švec

- Sňatek s Marianou Podpiera z Těšan - 26. Listopadu 1822 (Josefův věk 25let) - oba bytem 133 Těšany - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01860.jp2
- Oba svědci pocházejí rovněž z Těšan.
- V domě 133 se Marianě Podpierové roku 1819 narodila nemanželská dcera. Dům patrně patřil panskému drábovi Antonu a Ottile Ondra.

- Děti Josef, Ottila a Augistin se narodili v Těšanech 133, Franciska a Karl mají uvedeno místo narození Moutnice 64. Z toho vyplývá, že se patrně stěhovali do Moutnic roku 1828.
Sčítací operát z roku 1857 https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -01970.jp2

- Dne 22. května 1864 Josef Holeček, bytem Moutnice 64, umírá - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02670.jp2
Yahn
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte led 05, 2021 12:58
Oblast pátrání: Moutnice, Mautnitz, Rosalienfeld, Rozařín, Těšany, Tiesan, Borkovany, Horná Poruba, Toronto
Rodokmen online: MyHeritage_jholecek.jan@gmail.com

Re: Hledá se Josef Holeček, Těšany, přelom 18. a 19.stol.

Příspěvekod Zora » pon led 18, 2021 17:07

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00270.jp2

V Moravském Krumlově se Josef Holeček vyskytuje - N 1799.

Ovšem s těmi zkrácenými zápisy je vždy problém, těžko se bude určovat, zda je to ten správný.
Zkuste dohledat všechny jeho děti, zda se tam neobjeví bližší informace.
Věk u svatby 25 let mohl být uveden jen pro "klid duše", aby ženich neplnoletý ženich nemusel shánět povolení ke svatbě. (plnoletost od 25 let.) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledá se Josef Holeček, Těšany, přelom 18. a 19.stol.

Příspěvekod Yahn » úte led 19, 2021 9:15

Zora píše:https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/1905?image=216000010-000253-003379-000000-014287-000000-00-B01652-00270.jp2

V Moravském Krumlově se Josef Holeček vyskytuje - N 1799.

Ovšem s těmi zkrácenými zápisy je vždy problém, těžko se bude určovat, zda je to ten správný.
Zkuste dohledat všechny jeho děti, zda se tam neobjeví bližší informace.
Věk u svatby 25 let mohl být uveden jen pro "klid duše", aby ženich neplnoletý ženich nemusel shánět povolení ke svatbě. (plnoletost od 25 let.) Z



Děkuji za zápis a vysvětlení o plnoletosti. :) Holečků se tam vyskytuje víc, tak zkusím prohledat souvislosti.
Temá zatím nechávám otevřené.

Nic méně jěště jednou díky za nasměřování.
Yahn
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte led 05, 2021 12:58
Oblast pátrání: Moutnice, Mautnitz, Rosalienfeld, Rozařín, Těšany, Tiesan, Borkovany, Horná Poruba, Toronto
Rodokmen online: MyHeritage_jholecek.jan@gmail.com

Re: Hledá se Josef Holeček, Těšany, přelom 18. a 19.stol.

Příspěvekod Zora » úte led 19, 2021 9:50

Jen ještě radu, asi před půl rokem jsem ve stejných končinách hledala narození osoby XY přibližně ve stejnou dobu.
Prošla jsem větší farnosti v okolí - Ivančice, Dolní Kounice, Moravský Krumlov, pak jsem se pídila po farnostech, ze kterých byli svědci na svatbě... pak soustředné kruhy, pak vyhledávání všech nemanželských dětí ( v dané době byly většinou ve zvláštní části matriky),pak vypisování všech nemanželských dětí s potřebným kř. jménem, neb většinou se uvádělo pouze Josef, syn Marie....
pak hledání na Myheritage, kde jsem se ubezpečila,že mnoho genealogů k nalzené svatbě došlo,ale narození ženicha nenašli...

Nakonec jsem ženicha našla, více méně v poslední farnosti, která přicházela v úvahu... a že jich právě na jih od D. Kounic je hodně (prý to byl bohatý kraj a skoro každá vesnice zvládla platit si vlastního kněze)
Byl to syn šafáře, který se přesunoval zřejmě potřeby majitele panství po vesnicích.
Takže zvažujte i možnost stěhovavého povolání otce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků