Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. století

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. století

Příspěvekod Ellise » sob led 16, 2021 17:07

Dobrý den,
v rodokmenu mám větev Franclových, kde mi chybí některé údaje. Zatím jsem se dostala nejdál k Janu Franclovi a jeho manželce Kateřině Novákové.

Zkráceně – záznamy, na kterých mi nejvíc záleží

  • svatba Jan Francl + Kateřina Nováková před rokem 1805
  • úmrtí Jan Francl, úmrtí Kateřina Franclová, roz. Nováková po roce 1816
  • úmrtí František Francl 1857 (1868?) – 1872

Jan Francl (narození snad 2. 11. 1779 Borovsko (1. vpravo) – ???) – ovčácký pacholek, čeledín, šafář
1. svatba ???, manželka Kateřina Nováková (narozena asi 10. 2. 1783 Soušice (vpravo 3. shora) – asi Hodkov – ???)
Kateřinu jsem hledala v Jiřicích, Hodkově, i v Holšicích. Nakonec jsem ji našla v Soušicích. Bohužel, matka této Kateřiny Novákové byla roz. Hvězdová, provd. Peroutková, podruhé provd. Nováková. Rodné příjmení z pozdějších zápisů (Fialková nebo Peroutková) tedy nesedí. Jan Novák zřejmě ze Soušic odešel do Hodkova (vystupují s manželkou jako kmotři u několika dětí a mají uvedeno: šafář/šafářka z Hodkova). Poslední údaj: 10. 12. 1796 kmotr dítěte narozeného v Soušicích. Uvedeno: Jan Novák, šafář z Hodkova. Úmrtí Jana Nováka ani jeho manželky jsem v Hodkově nenašla, zřejmě se zase odstěhovali.
děti:
  • Vincenc narození: ???, úmrtí: 19. 3. 1804 Kounice 9 (vlevo 5. shora)
  • František narození: 25. 3. 1805 Kounice 9 (3. shora), úmrtí: ???
  • Jan narození: 28. 3. 1807 Kounice 9 (poslední záznam), údaje u matky nesedí, ale vše ostatní ano. Navíc zapadá mezi ostatní děti. Svatba: 17. 11. 1831 Nosákov (2. shora)
  • Josef narození: 28. 10. 1809 Kounice 9 (4. shora). Usadil se v Praze, u jednoho z jeho dětí je uvedeno, že Jan Francl (tedy dědeček dítěte) se narodil ve Všebořicích. Prohledala jsem celou farnost dle rejstříku a našla jsem jen narození v Borovsku.
  • Kateřina narození: 6. 5. 1812 Kounice 9, u rodičů stejné informace jako u Josefa, svatba: 27. 10. 1829 Týmova Ves (poslední vpravo)
  • Antonín narození: 27. 2. 1814 Kounice 9 (1. shora). Je tam poznámka o vyzdvižení křestního listu 19. 1. 1842, předpokládám, že mohl mít svatbu, ale nepodařilo se mi ho najít.
  • Anna narození: 28. 3. 1816 Kounice 9 (2. shora), další poznámka o vyzdvižení křestního listu, jenže je tady malý problém. Našla jsem úmrtí: 25. 11. 1816 Laziště (vpravo 3. odspodu). Napadá mě jedině, že měla ještě mladší sestru Annu, které později vystavili špatný křestní list.
  • možná další Anna
Poslední zmínkou o Janu Franclovi a Kateřině v Kounicích je úmrtí dcery Anny. Potom u svatby syna Františka (1827) je Jan uveden jako šafář v Jizbici. Následně u Františkových dětí vystupuje jako ovčácký na lukaveckém panství (1829) a později šafář v Choustníku (1835). V Jizbici jsem vlastně nenašla matriku, tato lokalita možná chybí v popisu knihy, protože tam bylo jen pár stavení, ale předpokládám, že patřila k Načeradci. Potom jsem prohledala Lukavec a jeho blízké okolí a nikde nic. Ani v Choustníku jsem žádnou zmínku nenašla. Nejvíc mě ale mrzí, že nemám svatbu Jana a Kateřiny, takže nemůžu pokračovat dál. Mám prohledaný pás od Štípoklas a Čestína směrem na jih přes Bohdaneč, Třebětín, Zruč n. Sázavou až k Dolním Kralovicím. Hledám podle rejstříků v letech 1790 – 1805. V nejpravděpodobnějších obcích (Hodkov, Jiřice, Dolní Kounice, Borovsko, Všebořice) jsem prošla i KO. Stejně tak nemůžu najít ani narození prvního syna Vincenta, kterého jsem hledala také podle rejstříků ve stejných lokalitách jako svatbu (v letech 1802 – 1804).

František Francl (25. 3. 1805 Kounice 9 – ???) – podruh, později šafář
1. svatba 4. 6. 1827 Soušice (1. shora), manželka Anna Filipová (5. 8. 1793 Soušice – 12. 7. 1853 Praha)
děti:
  • Marie narození: 1. 11. 1827 Olešná (poslední záznam), Jan Francl zde uveden jako šafář v Jizbici 10, úmrtí Marie: 3. 3. 1828 Soušice
  • František ml. narození: 16. 10. 1829 Soušice (3. zespodu), Jan Francl zde uveden jako ovčácký na lukaveckém panství
  • Anna narození: 10. 3. 1835 Pravětice (poslední záznam), Jan Francl zde uveden jako šafář v Chusnici (Choustník). Měla nemanželského syna Josefa, který umřel jako dítě. Ona sama potom o několik dní později zemřela 6. 5. 1858 v Načeradci. (5. shora)
František by měl umřít mezi lety 1868, kdy si naposledy vyzvedl křestní list, a 1872, kdy je uveden jako zesnulý u narození vnoučete. Jak upozornila paní Zora, stoprocentní jistota to není. Takže snad raději rozmezí 1857 – 1872.

František Francl ml. (16. 10. 1829 Soušice – 30. 11. 1876 Načeradec) – nádeník, čeledín
1. svatba 21. 10. 1856 Hodkovice (1. shora), manželka Marie Lněničková (8. 9. 1831 Kunratice – 7. 2. 1863 Praha)
děti:
  • František narození: 19. 10. 1855 Hodkovice (2. shora), oženil se 10. 10. 1880 ve Vojkově s Marií roz. Táborskou (poslední zápis), žili v Braníku
  • Vojtěch narození: 10. 11. 1857 Nový Dvůr (3. shora), oženil se 5. 5. 1884 s Annou roz. Falářovou
  • Anna narození: 22. 7. 1860 Praha-Kyje (poslední záznam), provdala se v Načeradci.
  • Josefa narození: 26. 8. 1862 Pavlov (4. shora)
2. svatba 8. 2. 1864 Unhošť, manželka Marie Šťastná (2. 8. 1833 Libušín – ???)
děti:
  • Kateřina narození: 9. 10. 1864 Dejvice (uprostřed), úmrtí: 27. 8. 1866 Unhošť (vpravo 4. shora)
  • Marie narození: 27. 12. 1866 Kyšice (3. shora)
  • Antonín narození: 27. 5. 1872 Načeradec (3. shora), úmrtí: 11. 5. 1875 Načeradec
  • Barbora narození: 8. 5. 1874 Načeradec (poslední záznam), matka je uvedena špatně. Marie Neckářová byla manželkou Josefa Zedníka a měla dítě 23. 2. 1874 a také 9. 7. 1876, obě v Načeradci. Barbora Franclová zemřela 8. 3. 1879 v Načeradci.

Omlouvám se, jestli jsem Vás zahltila informacemi a záznamy. Rozhodla jsem se vložit všechny tři generace do jednoho příspěvku, protože záznamy spolu souvisí. Pokud byste našli kohokoli z osob, které uvádím (klidně i jako kmotry nebo svědky u svatby), dejte mi prosím vědět.

Předem děkuji za rady, kde hledat, nebo dokonce za záznamy :D

Ellise
Naposledy upravil Ellise dne pát bře 18, 2022 22:46, celkově upraveno 6
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Francl – střední a jižní Čechy, 19. století

Příspěvekod Ellise » úte bře 23, 2021 17:23

Náhodou se mi povedlo najít sňatek Františka Francla ml. a Marie roz. Šťastné. Našla jsem také další tři Františkovy děti:

  • Josefa narození: 26. 8. 1862 Pavlov (4. shora)
  • Kateřina úmrtí: 27. 8. 1866 Unhošť (vpravo 4. shora)
  • Marie narození: 27. 12. 1866 Kyšice (3. shora)
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Mistr Jan » úte bře 23, 2021 20:35

Zdravím,

to jsou šafáři, mistři ovčáčtí...co rok, to jiné bydliště. S nimi je to těžké. Záznam jsem nenašel, ale dost možná jsme nadvakrát příbuzní – mám v předcích jak Filipovy, svobodníky, tak Novákovy z Hodkova (takže Hodkov a okolí bych určitě nezavrhoval, i když tam zatím asi nic není... Teoreticky by mohlo být možné, že se Jan s Kateřinou brali trochu severněji, třeba v takové farnosti Bykáň nebo Košice je hromada "Franczů." Farnosti Uhlířské Janovice a Rataje n. Sázavou jsem prošel, tam nic není).

K Filipům: kdybyste se dostala dál, koukněte sem: https://rodokmen-filip.webnode.cz/
Popř. na můj MH, mám to tam již přenesené: https://www.myheritage.cz/site-family-t ... ID=1500960

Jinak, je zajímavé, že se Vám ti Franclovi přestěhovali zrovna na Unhošťsko – do oblasti, kde já mám předků hromady. :-) Např. nad jedním tím Vaším Franclem je Port, můj příbuzný.

Tak aspoň něco málo.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Ellise » stř bře 24, 2021 11:45

Dobrý den,
děkuji za odkazy. Stránky pana Filipa znám, je obdivuhodné, kolik toho o nich dokázal zjistit. Já jsem bohužel ztroskotala už v další generaci. Matěj Filip (otec Anny) měl mít za otce Jana. V Soušicích se narodili hned dva Matějové s otcem Janem, dělí je jen 3 nebo 4 roky, a nedokážu je s jistotou rozlišit, protože jsem nenašla nic k tomu druhému Matějovi (sňatek ani úmrtí). Doufám, že by mi mohly nějak pomoct svobodnické knihy a soupisy, ale zatím jsem se k nim nedostala. Máte s nimi nějakou zkušenost?

Ohledně svatby Jan Filip + Kateřina Nováková jsem včera prohledala rejstříky z Bykáně a z Košic a nic jsem nenašla. Prohledávala jsem hlavně farnosti na jih od Hodkova kvůli zmínce, že Jan mohl pocházet ze Všebořic. Jen mě děsí možnost, že je někde zapomněli zapsat do rejstříku...

Na Unhošťsku nemám už vůbec nikoho. Všichni mí předci z české větve žili na jih od Prahy. Nález sňatku Františka a Marie Šťastné byl opravdu náhodný s notnou dávkou štěstí :)

Ellise
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Ellise » pon črc 12, 2021 15:54

Našla jsem další záznamy k rodině Franclových – svatbu Jana v Nosákově, svatbu Kateřiny v Týmově Vsi, svatbu Františka ve Vojkově a narození Kateřiny v Dejvicích. Svatba Jana Francla s Kateřinou Novákovou stále nenalezena.
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Ellise » stř srp 18, 2021 15:56

Tak jsem konečně objevila úmrtí Marie Franclové roz. Lněničkové ve Všeobecné nemocnici v Praze.
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Zora » stř srp 18, 2021 16:21

drobnost
...by měl umřít mezi lety 1868, kdy si naposledy vyzvedl křestní list, a 1872, kdy je uveden jako zesnulý u narození vnoučete. ...
Je tam jistota, že si on sám vyzvedl křestní list? Většinou bývá v zápisech, že byl vydán křestní list, ... bez uvedení žadatele. Podle mě to moc jistý údaj k ohraničení období není.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Ellise » čtv srp 19, 2021 21:56

Máte pravdu, není jisté, že si ho osobně vyzvedl. Na druhou stranu mě nenapadá, k čemu by vydávali Františkův křestní list, kdyby už dotyčný nebyl naživu. Domnívala jsem se, že ho potřeboval při sňatku, nebo pro různé úřady, případně u soudu... Ale i tak děkuji za upozornění, poupravím si rozmezí pro úmrtí.
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Zora » pát srp 20, 2021 0:25

Třeba dědictví. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Francl – střední a jižní Čechy, Unhošť a okolí, 19. stol

Příspěvekod Ellise » pát bře 18, 2022 22:44

Nalezeno úmrtí Anny Franclové roz. Filipové (věk nesedí, ale opravdu je to ona, ověřeno v pozůstalostním spisu).
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =54#scan54 (4. shora)
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků