VYRIEŠENÉ Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYRIEŠENÉ Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zdenka5 » čtv říj 15, 2020 15:02

Dobrý deň, hľadám ďalší zaznam so Simon Posinger z Meinetschlag dnešné Malonty. Neviem sa dopátrať k ďalším predkom, bohužiaľ české archívy evidujú knihu narodených od roku 1650. Posledný záznam som našla v pozemkovej knihe
https://digi.ceskearchivy.cz/720761/124
A sobášny list s Máriou Schophny s priezviskom som si neni istá.
https://digi.ceskearchivy.cz/5453/110
Ďakujem
Naposledy upravil Zdenka5 dne pát lis 13, 2020 13:05, celkově upraveno 1
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 16:25

Vždycky pomůže - i v sekci Hledám - přepsat, co jste přečetla, přidat , kde se zápis na stránce nachází, šetříte tím čas kolegům. (Pokud nepřečtete, musíte vložit zápis do sekce čtení, ale to už víte)

viz viewtopic.php?f=9&t=52087&p=236243#p236243

Pro Malonty existuje index NO, projděte si jej. Z

Z

edit
https://forum.geni.sk/viewtopic.php?f=22&t=11631
Dobrý deň, v pozemkovej knihe som našla Simon Posinger, mal by to byť prvý prisťahovalec do Meinetschlag dnešné Malonty. Prosím neviete prečítať či sa v texte nenachádza odkiaľ prišiel? Ďakujem


Vy z té gruntovnice (pozemkové knihy) zřejmě nepřečtete vůbec nic. Zkuste se učit číst, snažte se o přepis, rozhodně Vám to pomůže. Píšete, že nesbíráte předky do počtu, ale netuším, jak tedy hledáte, když nemáte vlastně nic přečteného.

Proč vkládáte dotaz na svatbu, když Vám ho přečetl kolega na geni.sk? Jste v roce 1618a fakt nepoznáte jazyk, nebo to berete tak ... on to někdo když tak opraví?

https://forum.geni.sk/viewtopic.php?f=2 ... 388#p34388
Dobrý deň,
navrhujem opraviť názov témy na „Sobáš1618 v latinčine:“ 29. Copulatus est Simon Posinger cum sponsa sua Maria Schophny ex Lusnitz. Dňa 29. januára 1618 bol zosobášený Šimon Posinger so svojou nevestou Máriou Schopnou z obce Lusnitz. Identifikáciu obce nechávam na Vás.

prosím, respektujte pravidla a projevte alespoň nějakou vlastní snahu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29174
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zdenka5 » čtv říj 15, 2020 20:13

Dobrý večer, mate pravdu v pozemkovej knihe neprecitam nič, snažiť sa môžem akokoľvek. Vidím len ďalej, že synom bol Henrich mal ženu Rosinu deti Matiasa, Michala, Magdaléna...preto viem ze som správne.
To ze položím rovnakú otázku na slovenskom a potom na českom fóre je porušenie pravidiel, som nevedela. Ak nedostanem odpoveď pýtam sa ďalej.
V tejto téme som od vás nechcela, aby ste mi predkladali celý text, chcem len radu kde mam hladat ďalej, alebo najst niekoho kto ma rovnakého príbuzného. Dotaz na svadbu z roku 1668 som dala len pre informáciu, ktorého Simona hľadám. Áno s priezviskom jeho ženy som si stále neni istá chystám sa prejsť knihy Lužnice. Všetko v rodokmeni som si pracne vyhľadávala krsty, manželstva, sama stránku po stránke z kníh Malont, niektoré veci prečítam vidím mena, takže určite to nie je len do počtu. Ak mi niekto niečo opravi som len vďačná, ak som si neni istá pýtam sa. Ale na to slúžia tieto fóra, či? S pozdravom
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 20:26

Pokud máte něco přečteno, přeloženo, (ať už sama nebo někým) je vhodné to sem vložit.
Proto jsem to vložila za Vás. Nepsala jsem nic o tom, že nesmíte pokládat stejný dotaz na obou fórech.
Je ovšem divné, že při listování tolika matrikami nepoznáte ani jazyk... ale může se stát.
Je třeba si projít indexy, zda se tam dané příjmení vyskytuje, to asi za Vás nikdo neudělá.

Pokud byste měla opravdu zájem o předky, objevovaly by se Vaše příspěvky v sekci čtení. To nikde nemáte, ověřovala jsem si to (snad dvě výjimky), kde máte jistotu, že jste se dopídila předků? Co když vyhledáváte zcela jiný rodokmen, když přečtete, jak píšete pouze jména .

Nevím, zda jste dohledala předcházející dotaz, kde jsem Vám vyhledala tři zápisy. Možná Vám ale stačí jména.... a to ještě bez jistoty, na slovenském fóru byl přece předchozí dotaz přečten odlišně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29174
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod zburget » čtv říj 15, 2020 20:43

Schophny to nebude. To se mi nezdá… Začátek je spíš něco jako Schepl… S koncem se nějak nemůžu srovnat. Zkuste hledat jiný výskyt toho jména v okolí. Třeba měla Marie sourozence, kteří se ženili / vdávali v období ± pár let.

Co se týče té gruntovnice - je to jakási stará verze kurentu. Jestli jste se s kurentem ještě nepotkala, tak uznávám, že asi nemáte moc šancí to vyluštit. Já sice přečtu kde co, ale se svojí neznalostí němčiny bych na tomhle pohořel taky (a nebo bych na to strávil půl dne).
Zkuste si to dát jako dotaz sem do čtení, zkuste vyluštit aspoň něco - co se vám povede, slovo, písmena, vemte si na pomoc tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 případně další, které jsou na tom webu - v měnu nahoře "Písmo", ale bude to těžký boj.
Jsem ale přesvědčen o tom, že pokud tam vyluštíte aspoň nějaký kousek, tak vám to někdo z němčinářů přepíše.


Ale jak píše Zora - pokud jste na tom se čtením špatně, je otázka, jak dalece správně jste až někde v pol. 17. stol. Čtení člověk musí mít zvládnuté velice dobře. Musíte mít jistotu, že jména, která máte jsou opravdu jména lidí které hledáte. Že jste se třeba někde po cestě nechytla kmotrů místo rodičů nebo svědků místo snoubenců. Člověk vždycky musí mít záznam přečtený pokud možno komplet a rozumět mu jako celku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 20:49

Rozhodně čtení příjmení nevěsty nepatří
do sekce Hledám.

Kolegyně si to tak trochu usnadňuje - viz třeba se najde někdo, kdo má stejné předky....
Sama se číst nesnaží.
Jen bych podotkla, že jsme se jí snažili pomoci poměrně hodně při prvním dotazu. Pokračování (čtení dohledaných zápisů) se nekonalo...
Kde není vidět snaha, je těžké pomáhat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29174
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zdenka5 » čtv říj 15, 2020 21:30

Pani Zora, toto je to cele vytiahnutie z kontextu, čítať sa snažím vid. text zo slovenského fora:
Dobrý večer, prosím o pomoc pri čítaní textu https://digi.ceskearchivy.cz/5453/110
prava strana, posledný riadok.
29 die Copulaty est Simon Posinger zum Sponsa??? Sua Maria Schepling??? si Lusniz???
Nakoniec mi to preložili ako meno Schophny
co sa mi nepozdávalo, ale to som v tejto teme neriešila len som to spomenula.

Váš predchádzajúci dotaz ohľadom Bartolomeja Kneisl som nedohladala, pretože je to iná vetva. Mňa zaujíma vetva POSINGER.
Ci už mám nejaké chyby v rodokmeni to už je na mne, myslím ze to robím dosť poctivo, preto sa zaujímam aj o iné knihy ako len o matriky.
To ze hľadám niekoho kto ma rovnakých predkov... to asi väčšina dúfa, že nájde niekoho s rovnakými koreňmi, o to tu predsa ide.
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 23:33

Pořád dokola.
Pokud máte něco přečteno, přeloženo, (ať už sama nebo někým) je vhodné to sem vložit.
Proto jsem to vložila za Vás.

Stále platí platí -
čtěte, pokoušejte se číst, , číst třeba torzovitě, s chybami, ale číst. Pak poznáte, i o jaký se jedná jazyk a hlavně, budete mít jistotu, že hledáte správné předky.
Už jste prohlédla ten index ON pro Malonty?
A pozor, v gruntovnicích předky mít vůbec nemusíte zapsané -jako držitele gruntu, co když byli podruzi, tedy nedrželi grunt , nebydleli ve "svém".

K té vedlejší větvi - nerozumím tomu, dávala jste si přečíst - dočíst zápis, kolegové Vám to přečetli zcela jinak, já jsem Vám pro jistotu dohledala odkazy na související zápisy, které by bylo třeba si ale (nechat) přečíst... a už Vás to nezajímá?
Jak tedy víte, která odpověď - přečtený text je tedy správně? Nechápu

Je zbytečné dál pokračovat v této diskusi, držím Vám palce, abyste našla svůj vlastní rodokmen.
Pokud potřebujete něco přečíst, dočíst, tak použijte sekci čtení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29174
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zdenka5 » pát říj 16, 2020 10:19

Dobry deň pani Zora,
nebudem sa tu dohadovať, pretože by to bolo do nekonečná. Rešpektujem vás ako odborníčku, vaše znalosti určite pomohli mnohým ľuďom. Musíte nás brat ako amatérov, ktorí sa snažia v týchto vodách ako tak plávať.
index NO som nakoniec našla.
https://digi.ceskearchivy.cz/5490/55
čítam rok 1668 Posinger Simon - Mária Scheplinger. Neviem co znamená slovo Folio v slovníku som nenasla.
Vyhľadala som si aj rok 1706 svadba Bartolomeja Kneisl jeho manželka Mária Bruckmuller.
Ale to je už na inú tému. S pozdravom Zdenka
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

Re: Hľadám Simon Posinger rok cca1650 z Malont

Příspěvekod Zora » pát říj 16, 2020 10:23

folium (folio) list

viz slovnik.cz - velmi užitečná pomůcka , bohužel, nevím o slovenské verzi... když tak poradíme, přeložíme


Takže Vám tento index pomohl, v třeboňském archivu jich najdete více, zkuste se podívat.
Nejde o dohadování, jde o to, abyste pátrala racionálně a s jistotou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29174
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků