Rysplerové ze Mšena - prapůvod krejčovského rodu

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Rysplerové ze Mšena - prapůvod krejčovského rodu

Příspěvekod Kuba » stř čer 24, 2020 17:46

Zdravím,

hledám prapůvod krejčovského rodů Rysplerů/Risplerů (někdy psaných i jako Lisplerů, Lissplerů, Rysperlů apod.) ze Mšena. Nejstaršího Rysplera z tohoto rodu jsem našel Jana Karla Rysplera, který se v roce 23. ledna 1695 oženil ve Mšeně s Annou Živnou. Jiného Rysplera jsem tam už nenašel. Často mužští členové této rodiny byli křtěny dvěma jmény. (A později v životě používali druhé jméno.) Jeden z jeho synů Jan Josef Ryspler (nar. 29. Prosinec 1695 - https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8998/61#) se později stal mšenským radním.

V nedalekém Mělníce žil od roku 1781 jistý Daniel Rispler (narozen pravděpodobně 1649), který se později (1725 až 1726) byl i primasem Mělníka. Jiného Risplera/Rysplera jsem v okolí neviděl. V rejstříku Berní ruly se toto příjmení nevyskytuje. Pravděpodobně by Daniel mohl být Karlův bratr, strýc nebo teoreticky i otec.

Podle MyHerritage v sudetech v Bochově žili v té době krejčí s příjmením Ryspler. Nicméně narození žádného vhodného Jana Karla jsem tam nenašel.

Podle různých databází jde dnes o poměrně vzácné příjmení, které se často vyskytuje mezi židy. Ale předpokládám, že pokud by šlo o konvertity, tak by si tato rodina změnila příjmení, jak bývalo zvykem. (A někde by se také našel záznam o křtech.)

Za jakékoliv rady a tipy budu rád!
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků