Jan a Martin Pik(h)artové, Spálené Poříčí od 1732

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Jan a Martin Pik(h)artové, Spálené Poříčí od 1732

Příspěvekod JosefJ. » stř bře 18, 2020 18:36

Dobrý den.
Od roku 1732 se objevují ve Spáleném Poříčí a Těnovicích zápisy o narození dětí Zeynschmidů Martina a Jana Pikhartů, dřívější zápis s tímto příjmením jsem ani v okolí nenašel (jen vzdálené Luby u Klatov a Kdyně bez návaznosti na tyto osoby), z dalších kapitulních panství nemám povědomost o výskytu těchto jmen, navíc byli svobodní (ve smyslu nepoddaní), takže asi bez vazby na vrchnost. Máte nápady, kde hledat? Současné rozmístění příjmení je už dost dílem pozdějšího stěhování.

Jedna z účastnic zdejšího fóra laskavě vypsala záznamy Pikhartů a podobně z Berní ruly:
Svrčovec u Štěpánovic, Lhota u Doks, Vrbice a Vrutice u Liběšic (LT), Petrovičky a Točník u Klatov, Žihle (1700 - 1730 nenalezeni), Kluky u Písku, Kostelní Střímelice, Strážovice u Plánice (fara Radobytce - vypadá nejnadějněji,1700 - 1730 nenalezeni). Možná by pomohlo jít po střediscích železářství.
Už několik nalezených železářských rodin přišlo od Bamberku, zatím jsem tamní matriky neviděl.

Oprava: Nebyli cínaři, to slovo znamená něco jiného: https://de.wikipedia.org/wiki/Zainschmied a https://de.wikipedia.org/wiki/Zaineisen, nebo to může být výrobce tohoto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zub%C3%A1k
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Jan a Martin Pik(h)artové, Spálené Poříčí od 1732

Příspěvekod JosefJ. » stř bře 24, 2021 19:04

Zatím jsem nenašel. Zkouším oživit, kdyby měl někdo jména v povědomosti.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Jan a Martin Pik(h)artové, Spálené Poříčí od 1732

Příspěvekod JosefJ. » ned dub 30, 2023 19:19

Dostal jsem tip, že kolem předpokládaného narození obou se vyskytovala nepoddaná rodina Pikhartů v poměrně blízkých Letinách. Zmínku jsem našel, ale matrikách okolních farností (Letiny, Žinkovy, Blovice, Vrčeň, Přeštice) ani jeden odpovídající zápis. Měl by kdokoli nápad, kde ještě hledat?


Naposledy oživil JosefJ. v ned dub 30, 2023 19:19
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků