Kateřina Rusá, Rustá nebo podobně z Čisté u Rakovníka

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Kateřina Rusá, Rustá nebo podobně z Čisté u Rakovníka

Příspěvekod JosefJ. » ned úno 23, 2020 12:33

Dobrý den.
Přenáším sem zbytek dotazu ze Čtení starých materiálů http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=41&t=50034.V tématu http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=41886 se řešila Kateřina Rusá, ve Čtení rozluštěna spíš jako Rustá, z Čisté. Původní tazatelka zápis našla, ale neuvádí podrobnosti, já jsem zatím jako jediné podobné jméno našel v matrice Čistá na snímku https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4887/7 4. zápis vpravo: 3. Nov 1689, Wogtiech Růžek a Dorota, dítě Kateržina. Jinak jsem tam v letech 1687 až 1696 nenašel narozenou žádnou další Kateřinu alespoň vzdáleně podobného příjmení.
Mohlo by jít o správnou osobu? Ale podle čeho to ověřit? Jsou další nápady?
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Kateřina Rusá, Rustá nebo podobně z Čisté u Rakovníka

Příspěvekod zburget » ned úno 23, 2020 12:54

Na tohle je těžká odpověď. O stejnou osobu jít mohlo, ale taky nemuselo. Tu jistotu asi nikdy mít nebudete. Možná by mohly pomoct pozemkové knihy, pokud existují a rodina vlastnila nějakou půdu.
Ono totiž nikde není napsáno, že Kateřina se v Čisté narodila. Jen víme, že v době sňatku bydlela v Čisté.
V tom zápisu svatby pod tou kaňkou může být i jiné písmeno, než t. Třeba k (i když tomu k neodpovídá napojení písmena, to nasvědčuje tomu, že následuje právě t).
Čistá je od Sv. Kiliána taky poměrně daleko - příjmení nemuseli znát a při zápisu zkomolit. I když na druhou stranu Růžek je tak jasné slovo, že ho zkomolit asi bude problém.

A nebo máte špatnou Čistou, a čert ví, co v tom odkazovaném vlákně tazatelka našla. To bohužel nevíme. Zkoušel jste jí psát třeba e-mail?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kateřina Rusá, Rustá nebo podobně z Čisté u Rakovníka

Příspěvekod JosefJ. » ned úno 23, 2020 18:45

Ještě podotknu, že v Davli se vyskytují v o trochu pozdějších matrikách jména Rousek a Rusek (Rousková, Rusková).
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Kateřina Rusá, Rustá nebo podobně z Čisté u Rakovníka

Příspěvekod zburget » ned úno 23, 2020 19:26

No, Rusek bych bral spíš, než Růžek. Asi bych fakt zvážil, jestli ta Čistá u Rakovníka je ta správní Čistá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kateřina Rusá, Rustá nebo podobně z Čisté u Rakovníka

Příspěvekod JosefJ. » sob úno 29, 2020 18:35

Tak už mám odpověď a současně i datum a věk úmrtí (1727, 35 let). Vyskytoval se tam bečvář toho jména jako kmotr/svědek, nebyl nalezen zápis o jejím narození. S tímto návodem jsem našel např. jako svědkyni u jedné svatby Markétu, dceru Matouše Rusýho.
Kromě toho jsem zjistil, že tato Čistá patřila stejné vrchnosti jako Lešany.
1.3. 17:45 pokračuji:
autorka původního příspěvku měla jako jednu z hypotéz, že Kateřina mohla být vdova po bečváři Rusém.
V Čisteckém zpravodaji z února 2011 https://www.cista-obec.cz/modules/file_storage/download.php?file=44b11a86%7C90 na straně 12 jsou zmíněni některá řemeslníci z roku 1713. Kromě ševce Mikuláše Rusého a řezníka Matěje Rusého je zde uveden sládek Jan Rusý.
Protože u Patáků byli svědci a kmotři zpravidla z pivovarského prostředí, jevi se kromě zmíněné možnosti, že Kateřina byla vdovou po bečváři, jako pravděpodobná ještě možnost, že Kateřina Rusá mohla být dcerou sládka Jana Rusého, která se narodila jinde U jeho syna Matěje (* kolem 1697) jsem zápis o narození v Čisté také nenašel, děti se mu mohly narodit v dřívějším působišti. Ale kde to mohlo být? Rakovník a Krušovice prověřovány.
Pro vdovu hovoří, že se u sňatku nepíše, čí byla dcera.
Pro dceru sládka věk – podle udaného věku úmrtí 35 let v roce 1727 by věk při sňatku byl asi 24 let, kdy by sice vdovou být mohla, ale zdá se mi ještě velká pravděpodobnost prvního sňatku.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Kateřina Rusá, Rustá nebo podobně z Čisté u Rakovníka

Příspěvekod JosefJ. » stř bře 18, 2020 18:05

Rod sládků Rusých byl opět dost pohyblivý alespoň v rámci kapitulních panství, např. v knize Únětice 8:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13352/9 je v roce 1772 sňatek František Hořejšek, sládek a Magdalena vdova po +Karlu Rusém, sládku únětickém.
Teď se ale nemohu dopátrat místa narození dětí sládka Jana Rusého, sňatek Jana Rusého mladšího mám:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4885/103 vlevo poslední zápis
A. 1683 dne 9 Febr. potwrzen gest w staw s. manželstwa poczti
wy mladenecz Jan mladssy Rusy s pocztiwau pannau Alžbětau
Uhrowau u przytomnostj osob P. Jana Jakuba Paulera
hegtmana Petrowicz, P. Waczlawa Ssefelyna, P. Adama
Andrly družba Martin Wagchr Marketa Hotkowa
Marketa Wagcherowa, Stary Swadby


Našel jsem jen narození Ludmily Kateřiny, dcery Tomáše Rusého a Zuzany v roce 1684: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4885/108 vlevo druhý zápis. To se mi zdá příliš brzo, Kateřina je až druhé jméno, a stejně víme o synovi Jana Rusého, jehož zápis o narození se zatím nenašel.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků