VYŘEŠENO: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, * cca 1762

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, * cca 1762

Příspěvekod lemur » čtv úno 20, 2020 18:56

Dobrý večer,

hledám narození kováře Jana (Johanna) Exnera z Jaroměře, asi v letech 1761-1762

Zatím mám o něm tyto informace (u jednotlivých událostí uvádím čísla snímků - jde o matriky 66-21, 66-28 a 66-30 ze Zámrsku):
  • vyznání katolického
  • 19.7.1788 se ve věku 26 let v Jaroměři, Pražském předměstí č. 42 oženil s Teresií Veronikou Chmelíkovou, dcerou stolaře Františka Chmelíka
    Jako otec ženicha je uveden Wentzl Exner, kovář
    CZEC0004D_Matriky-Church-books-N·chod-66-21-1784-1808_00017
  • 29.6.1836 v Jaroměři, Pražském předměstí č. 66 umřel na sešlost věkem (ve věku 75)
    CZEC0004D_Matriky-Church-books-N·chod-66-30-1834-1863_00019
  • V domě 42 na Pražském předměstí se v letech 1773 - 1782 se manželskému páru Wentzlovi (kováři) a Anně Exnerovým narodilo 6 dětí (pravděpodobně 7, ale u prvorozené dcery (*1770) mám jen záznam o úmrtí ve věku 2 let na téže adrese).
    Matrika 66-4
  • Wentzl Exner taktéž kovář umřel 1.5.1800 ve věku 64 let na téže adrese
    CZEC0004D_Matriky-Church-books-N·chod-66-28-1793-1810_00084

Pokud se jedná o správné rodiče, pak by otcovi bylo při narození Jana cca 25 let, což je pořád ok.
Je také možné, že se rodiče přestěhovali do Jaroměře až po Janově narození, ale bohužel nevím odkud. Zkoušela jsem okolí Jaroměře, ale zatím jsem neuspěla.
Dle rodinné historie by předci měli pocházet z Hradce Králové, ale podklady pro to nemám, protože si je kdysi od mého dědečka vypůjčil nějaký badatel a už mu je nikdy nevrátil.

Děkuji předem za jakékoliv nasměrování, kde zkusit ještě hledat.
Lemur
Naposledy upravil lemur dne pát úno 21, 2020 17:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod matju » čtv úno 20, 2020 20:40

Mám v paměti, že Exnerovi se v Jaroměři vyskytovali už někdy kolem roku 1700..
Když letmo mrknu do indexů matriky oddaných vidím namátkově svatbu Václava Exnera s Annou (Asi Stránskou) zde: ale nevím, zda je to Váš Václav: ZEC0004D_Matriky-Church-books-Náchod-66-7537-1734-1914_00015.jpg ale nehledala jsem v matrikách, tak možná nebude časově odpovídat....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod sanssouci » čtv úno 20, 2020 20:51

Nalezeno mimochodem.

Joannes Josephus Nicolaus Exner, narozen 8.1.1759 v
Hanušovicích, fara Hanušovice, archiv Olomouc.

http://vademecum.archives.cz/


vlevo nahoře:

http://digi.archives.cz/da/PaginatorMed ... 3D&row=147
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod lemur » čtv úno 20, 2020 21:09

matju píše:Mám v paměti, že Exnerovi se v Jaroměři vyskytovali už někdy kolem roku 1700..
Když letmo mrknu do indexů matriky oddaných vidím namátkově svatbu Václava Exnera s Annou (Asi Stránskou) zde: ale nevím, zda je to Váš Václav: ZEC0004D_Matriky-Church-books-Náchod-66-7537-1734-1914_00015.jpg ale nehledala jsem v matrikách, tak možná nebude časově odpovídat....


Velice děkuji, bohužel ale jde o jiného Václava Exnera a Annu - sňatek se konal 26.6.1787, Václavovi bylo v té době 27, takže se narodil cca 1760 a je tedy podobného věku jako mnou hledaný Jan Exner a nemůže být tedy jeho otcem.
Ono Exnerů je v Jaroměři mnoho - jak v samotném městě, tak na Pražském i Jakubském předměstí. A máte pravdu, že se nějací Exnerové vyskytovali v Jaroměři od prvních matrik. Bohužel před rokem 1783 se rozlišují už mnohem hůře, protože nejsou uváděny čísla domů.
Je ale zajímavé, že tento Václav Exner je taktéž kovář a bydlel na Pražském předměstí 51, takže mohli býti s např. Janem bratranci. (Otec tohoto Václava je Jiří.)
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod matju » čtv úno 20, 2020 21:13

Pak bych asi ještě prohledala okolní obce nebo zapátrala, odkud byla žena Václava -Anna - je možné, že měli sňatek v obci, odkud Anna pocházela a tam se jim třeba i narodil Jan a třeba i ta prvorozená a pak se stěhovali do Jaroměře....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod lemur » čtv úno 20, 2020 21:33

matju píše:Pak bych asi ještě prohledala okolní obce nebo zapátrala, odkud byla žena Václava -Anna - je možné, že měli sňatek v obci, odkud Anna pocházela a tam se jim třeba i narodil Jan a třeba i ta prvorozená a pak se stěhovali do Jaroměře....


To jsem samozřejmě zkoušela, ale zatím bohužel bezúspěšně, tak mne napadlo se zeptat zde.


sanssouci píše:Nalezeno mimochodem.
Joannes Josephus Nicolaus Exner, narozen 8.1.1759 v
Hanušovicích, fara Hanušovice, archiv Olomouc.
http://vademecum.archives.cz/
vlevo nahoře:
http://digi.archives.cz/da/PaginatorMed ... 3D&row=147


Děkuji, odkaz bohužel nefunguje, ale přesto zkusím vyhledat. Ale popravdě, obávám se, že to už je poněkud hodně vzdálené.
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod lemur » čtv úno 20, 2020 21:47

lemur píše:
sanssouci píše:Nalezeno mimochodem.
Joannes Josephus Nicolaus Exner, narozen 8.1.1759 v
Hanušovicích, fara Hanušovice, archiv Olomouc.
http://vademecum.archives.cz/
vlevo nahoře:
http://digi.archives.cz/da/PaginatorMed ... 3D&row=147


Děkuji, odkaz bohužel nefunguje, ale přesto zkusím vyhledat. Ale popravdě, obávám se, že to už je poněkud hodně vzdálené.


Tak se mi to podařilo najít, ale bohužel otcem vámi nalezeného Jana Exnera je Josef Exner, inquilinus (tj. poddaný, nájemník ap.), takže to nesedí.
Ale každopádně děkuji.
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod matju » čtv úno 20, 2020 22:49

Ani ten tradovaný Hradec nic?

------
matju píše:
Pak bych asi ještě prohledala okolní obce nebo zapátrala, odkud byla žena Václava -Anna - je možné, že měli sňatek v obci, odkud Anna pocházela a tam se jim třeba i narodil Jan a třeba i ta prvorozená a pak se stěhovali do Jaroměře....



To jsem samozřejmě zkoušela, ale zatím bohužel bezúspěšně, tak mne napadlo se zeptat zde.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod matju » čtv úno 20, 2020 22:51

Nebo nějaké vodítko podle kmotrů dětí Václava a Anny?
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod lemur » pát úno 21, 2020 0:22

matju píše:Nebo nějaké vodítko podle kmotrů dětí Václava a Anny?


Děkuji, ale nevím, já tam vodítko nevidím :? všichni se drží v Jaroměři ....

20.9.1782 Barbora Kateřina Exnerová, kmotra: Marie, žena Josefa Kroupy, měšťana a řezníka z Jaroměři; svědci: Marie, žena Antonína Noska, občana a vozky; Jan Šmíd, jirchář, soudce; oba z Jaroměři

2.5.1780 František Florian Exner, kmotr: Jan Heyn jun., měšťan a řezník z Jaroměři; svědci: Adam Kroupa, měšťan a řezník; Kateřina, vdova po Martinu Schadkovi, občanu a předákovi, pošťákovi xxx Nová Páka; oba z Jaroměři

21.4.1779 Žofie Kateřina Exnerová, kmotra: Kateřina, vdova po Martinu Schadkovi, občanu a předáku Nové Páky, z Jaroměře; svědci: Marie, žena Josefa Kroupy, měšťana a řezníka z Jaroměři; Jan Šmíd, občan a jirchář, farní starší; oba z Jaroměři

4.4.1778 Barbora Kateřina Exnerová, kmotra: Kateřina, vdova po Martinu Schadkovi, občanu a předáku Nové Páky, z Jaroměře; svědci: Marie, žena Josefa Kroupy, měšťana a řezníka z Jaroměři; Jan Šmíd, občan a jirchář, farní starší; oba z Jaroměři

25.7.1775 Anna Marie Exnerová, kmotra: panna Kateřina, dcera Kateřiny, vdovy po Martinu Schadkovi, občanu a předáku Nové Páky, z Jaroměře; svědci: Anna, žena Jana Šmída, občana a jircháře; Jan Heyn, občan a mydlář; oba z Jaroměři

5.5.1773 Kateřina Františka Exnerová, kmotra: Kateřina, vdova po Martinu Schadkovi, občanu a předáku Nové Páky, z Jaroměře; svědci: Marie, žena Josefa Kroupy, měšťana a řezníka z Jaroměři; Jan Šmíd, občan a jirchář, farní starší; oba z Jaroměři
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod lemur » pát úno 21, 2020 1:06

Monika píše:
lemur píše:Bohužel před rokem 1783 1773 se rozlišují už mnohem hůře, protože nejsou uváděny čísla domů.

Nepomohla vám s rozlišením podle domů před číslováním kniha Paměti královského věnného města Jaroměře nad Labem? Určitě ji znáte, tak odkaz jen pro jistotu. https://archive.org/details/pamtikrlovskhov00ajomgoog/


Děkuji, knihu samozřejmě znám, ale jako na potvoru dům č. 42 na Pražském předměstí tam bohužel není. Ale uvádí se tam dům č. 66, ve kterém Jan Exner umírá:
    1721. od Frant. Bleiweisovy k. Václav Juliš; 1737. František Holspach; 1739. Vilím Exner (v rohu k silnici vystavěl kovárnu); 1784. od Václava Exnera uj. syn Jan.

ale naopak se objevuje dům č. 44:
    1670. dvůr po Lukáši Kroupovi uj. Václav Kroupa; 1723. odkázal dceři své Kateřině prv Šmídove pak Křízové 1729. Jan Kaliberka; 1739. Jan Kroupa; 1746. Jakub Šmíd; 1759. Václav Exner.

a také: "R. 1752 a násl. sestával magistrát z těchto osob: Josef Antonín
Krnovský, kralovský rychtář, Josef Vlach, primas, Jakub Šmíd, Václav Exner (spolu hospodář městský), František Kroupa, Václav Payer, Daniel Weber, Jan Beyr, Řehoř Theny, Jan Konvička, Václav Wagner, Matěj Kobr, Frant. Krombholz, radní, a Tomáš Sattenvolf, syndikus."

(Zvýraznila jsem i jméno svědka křtu Václavových dětí.)

Z toho všeho jsem vyvozovala, že bych se neměla moc vzdalovat z Jaroměři, tj. že Jan Exner se mohl narodit v místě původu své matky, ale že by to nemělo být moc vzdálené od Jaroměři.
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, nar. cca 1762

Příspěvekod lemur » pát úno 21, 2020 17:45

Bohužel jsem zatím neměla příležitost prostudovat ani gruntovnice ani jiné archiválie. Takže děkuji za tip.

Každopádně jsem si ještě jednou prošla kmotry a svědky křtů sourozenců a zkusila jsem prolézt matriku Nové Paky (přišlo mi to daleko a vdova byla zmiňována jako z Jaroměří, ale už jsem prolézala všechny možné matriky v okolí Jaroměře, tak proč nezkusit tuto ...)

A našla jsem ho!
Narodil se 14.6.1761 v Nové Pace jako prvorozený syn Václava Exnera a Anny, rozené Kotíkové (svatba 8.9.1760 v Nové Pace, Václav je uváděn původem z Jaroměře).
Po něm ještě další děti včetně dcery Anny, která zemřela jako batole v Jaroměři.

Velice děkuji, matju a Moniko, moc jste mi pomohly!
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: VYŘEŠENO: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, * cca 1

Příspěvekod matju » pát úno 21, 2020 23:08

Velká gratulace :)))
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: VYŘEŠENO: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, * cca 1

Příspěvekod matju » ned srp 16, 2020 21:52

Teď jsem náhodou zabrousila po dlouhé době na familysearch a našla tam Land books Nachod: Jaroměř. Land Book 1674–1883 (Volume
1317) a v rejstříku (str.350) koukám že je tam zmíněn Jan Exner kovář, tak sem si říkala, že by Vás to mohlo zajímat...
Posílám i odkaz, ale funguje jen po přihlášení : https://www.familysearch.org/records/im ... eView=true
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: VYŘEŠENO: Hledám Jana Exnera, kováře z Jaroměři, * cca 1

Příspěvekod lemur » ned srp 16, 2020 23:11

Matju, moc děkuji!
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků