Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod abulin » úte úno 18, 2020 0:46

Křivoklátsko je moje "teritorium", viděl bych to takto:
- do Čech přichází rod Schürerů na začátku 16. století - viz http://www.glassrevue.com/news.asp@nid=1911.html, Kašpar Schürer a jeho synové
- syn Pavel (*1504) zakládá ve svých 36 letech sklářskou huť ve Falknově,
pozor
některé rádoby odborné weby, je nutno brát kriticky - třeba zde https://www.deutsche-biographie.de/sfz116987.html – které citujete píšou nesmysly, např jako místo Pavlova narození se tam udává Aschberg u Míšně
ve skutečnosti je to dnešní Ansprung, ve farnosti Zöblitz, který se v době jeho narození nazýval v různých variacích Aschberg, viz https://hov.isgv.de/Ansprung - sklárna je tam doložena již v roce 1497, koneckonců Schürer je sklářské jméno = rozdmýchavač ohně, topič (viz Jaroslav Dietl - Jakub sklář), obdobně se v tomto německém text huť, kterou Pavel v roce 1530, ve věku 26 let, lokalizuje do Sokolova (Falkenau), ve skutečnosti je to Falknov u dnešní Kytlice
- Pavlův syn Pavel II., viz český text založil další hutě, Schürerové uměli dělat modré (kobaltové sklo), jakož i speciální skleněnou "výbavu" pro alchymistické dílny císaře Rudolfa II, jejich rod založil v Čechách, na Moravě i ve Slezsku několik hutí, např. www.cervenavoda.cz/schurerove-a-sklarny
- v roce 1592 je císař Rudolf povýšil do rytířského stavu - s přídomkem "von Waldheim" - jejich erb je k vidění jako vitráž v okně liberecké radnice
- syn Pavla II. Kašpar zakládá v roce 1592 sklářskou huť v Broumech, resp. pod Broumy na Oupořském potoce a řídí ji do roku 1603
v roce 1603 huť přebírá Kašparův syn Pavel III. a vede ji až do roku 1647, kdy umírá
dědicové se tři roky hádají a huť vede vdova
bratr Pavla III. se oženil s dcerou majitele železné huti v Dobřívě a zakládá „dobřívskou větev“
- v letech 1650-1671 huť vlastní Pavlův syn Kašpar, ale v podstatě končí v insolvenci, neschopen vyplácet sourozence, a huť prodává svému huťmistrovi Janu Riegrovi, ten si přivádí z ciziny řadu sklářů, jejichž potomci jsou na Křivoklátsku dodnes: Šindlerové, Tolmanové, Prokšové, Pertlové, Friebertové/Frýbertové, ...
- rod Schürerů v Broumech zchudl a jeho potomci, jako Šírerové, tam také žijí dodnes, úspěšnější sourozenci Schürer von Waldheim jsou dnes zejména ve Švédsku a v Itálii
na webu najdete spoustu odkazů k historii tohoto rodu

Syn Pavla III. Šimon Schürer (podle mne otec ŠIMONA, kterého hledáte), založil Rakovnickou větev – patřil mezi urozené rody ve městě – viz Levý: Dějiny královského města Rakovníka – Šimon i později jeho syn Václav. Dne 19. listopadu roku 1641 se oženil https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11045/185 s Kateřinou dcerou Jana Kavana z Čejkova rychtáře v Rakovniku – zakládá tak Rakovnickou větev Schürerů. V zápise je sice psán jako Šiler, ale při úmrtí jeho ženy je již transkripce správná 17. března 1662 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11045/232 .

Takže bych hledal v Rakovníku.
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » úte úno 18, 2020 13:38

Děkuji vám za velmi obsáhlý příspěvek. I já mám na Křivoklátsku mnoho předků obou babiček, žiji tady celý život, takže místní historie mi zajímá nejvíc. Krásně jste ty skláře shrnul. Potvrdil jsme mi tím všechny mé dosavadní předpoklady. Rakovnickou větev jsem dlouho prohledávala, ale nakonec jsem usoudila, že je to slepá ulička, protože Šimon Šírer, kterého hledám a který zemřel v Broumech 1732 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9732/502, je mnohokrát zapsaný jako svědek či družba na svatbách a jako kmotr při křtech zhruba od roku 1690 a pokaždé je psaný z Broum. Šimon Šírer z Rakovníka je rakovnický měšťan a zdá se mi nepravděpodobné, že jeho syn by odešel do Broum ke svým vzdáleným příbuzným jako sklář. Šimon Šírer z Rakovníka se v roce 1662 podruhé oženil a z dalších potomků jsem našla jen syna Valentina 1667. Šimona by okolo roku 1670 mohl mít, ale jak jsem již psala, nemyslím si, že ten by odešel do Broum.
Mám mezi svými předky i skláře Šindlery a to dokonce na jak Křivoklátsku tak i v Doubici poblíž Falknova, odkud mám pro změnu předky jednoho dědečka. Přímo z Falknova mám rod Endlerů, kteří byli mlynáři a později brusiči skla. To zvláštní propletení předků mě vždy překvapí.
Takže Rakovník jsem už odložila, ale přesto vám mnohokrát děkuji za váš přehled rodu Šírerů.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod janamic » úte úno 18, 2020 19:20

Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » úte úno 18, 2020 21:37

děkuji, zatím netuším, jestli má nějakou souvislost s těmi mými, ale už se tím probírám.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod abulin » úte úno 18, 2020 23:39

Když se Vám "nelíbí" Rakovník :-) ... tak by Šimon mohl být potomek Kryštofa ze Skelné Huti u Radnic (tenkrát psali huť u Těžkova), dnes Skelná Huť č. 1 = v majetku rodu Colleredo-Mansfeld. Tuto huť Schürerové založili, ale na konci 17. století ji ekonomicky neudrželi a museli ji prodat. Problém je, že matriky Radnic začínají až 1671. V Radnicích je např. svatba Pavla Czylllera http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -01_1590-o. Hodně štěstí.
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » stř úno 19, 2020 14:28

Dobrý den, i v téhle Sklené Huti jsem už hledala, protože jsem postupně sledovala všech 5 bratrů, kteří mi připadali jako možní otci Šimona. Podle mých zatím zjištěných informací měl Pavel (označený vámi III) s Kateřinou z železné huti z Dobříva 5 synů - Kryštof, Kašpar, Šalamoun, Wofgang a Václav. Kromě Kryštofa žili všichni v Broumech a okolí, Šalamoun byl psaný jako starý mládenec a zbylí 3 se oženili a měli tam děti. V matrikách Radnic a okolí jsem nenašla také nic. Odtamtud by se mi předci líbili, tam je krásně. Ale je pravda, že Czyller bych jako špatně zapsaný Šírer nečetla. V nejstarších berounských matrikách je občas píšou jen Schirr, ale Cz na začátku jsem zatím nehledala. Ono o nic nejde, já si jen tak pro radost dohledávám sem tam nějakou oblast, kde mi některé údaje chybí. Děkuji vám za další inspiraci k bádání :-)

Prohlížela jsem ten váš odkaz a na protější straně je z Přívětic pro změnu oddaná dcera Lorenze Sallera, i to by mohl být špatně zapsaný Šírer, kdo ví.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod abulin » čtv úno 20, 2020 20:15

Pozor - bratrů (tedy synů Pavla III.) bylo šest, jak jsem napsal výše, včetně rakovnického Šimona, když se ovšem tvořil SPPV, tak již byl 10 let ženatý v Rakovníku.
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » pát úno 21, 2020 14:34

Tak to jsem netušila, myslela jsem, že patří k jiné větvi. Rakovnickým měšťanem se stal díky sňatku? V 17. století mám mezi předky snad jen jediného měšťana v Radnicích, jinak samé bohaté či chudé "vesničany". Děkuji za další cenou informaci.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod abulin » pát úno 21, 2020 20:33

Jestli jste z Berouna - skočte si do Muzea přečíst "soukromý tisk"- Václav Pelc: Sklenná huť pode vsí Broumy ležící - mohlo by Vás to potěšit. :-)
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » sob úno 22, 2020 14:10

Je až neuvěřitelné, jaké máte stále nové zdroje zajímavých informací. Stydím se, že mi nenapadlo pátrat po něčem takovém samotnou. Moc děkuji, zajdu tam.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod NickTwisp » čtv dub 16, 2020 9:46

náhodně nalezeno: fond stará manipulace: inv. č. 3151, karton2142: Pavel Schürer, sklář z Mostku (Schwanenbrückl) 1596-1612
http://www.badatelna.eu/fond/276/reprod ... oId=540520
NickTwisp
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát srp 22, 2014 8:01
Oblast pátrání: Podřipsko-Slánsko-Křivoklátsko-Brdy-Radnicko-Chodsko aj.

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » stř dub 22, 2020 11:30

děkuji moc, ukládám si.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod crann » čtv dub 23, 2020 11:20

Zdravím,
před časem jsem se zabývala sklárnami na Valašsku. Našla jsem v časopise Těšínsko 3/2002 článek "Dějiny sklářství na panství Hukvaldy", kde je uveden Dominik Schürer, rod z Krušnohoří (bohužel teď jsem časopis nenašla).
Těšínsko: vlastivědný časopis okresů Frýdek-Místek a Karviná 3/2002, Štěpán Václav: Dějiny sklářství na panství Hukvaldy.

A ještě, Schürerové a sklárny
http://www.cervenavoda.cz/schurerove-a-sklarny
Paul Schürer, Dominik Schürer

Oprava, nevšimla jsem si, že předchozí odkaz už napsal abulin.


Doplnění. Časopis jsem na internetu nenašla, tak aspoň výběr - příjmení Schürer, uveden i Paul. Třeba Vám to k něčemu bude.

Tato obnova kunčické sklárny byla od počátku spjata s osobou příslušníka jednoho z nejvýznamnějších českých sklářských rodů Dominika Schürera. Schürerové pocházeli z Krušnohoří a během 16. století příslušníci několika větví rodu začali rozvíjet sklářství v severních, západních a východních Čechách. Získali přitom zkušenosti z českých hutí, Německa, Tyrolska a Benátek a stali se hledanými odborníky. Dominik Schürer (c. 1540 – c. 1620) pocházel z blíže neuvedené větve rodu a byl získán biskupem Pavlovským pro obnovu sklárny v Kunčicích pod Ondřejníkem. V jeho případě byly odborné znalosti ceněny nad náboženskou příslušnost - byl totiž luteránem. Dílo obnovy kunčické sklárny bylo dovršeno privilegiem biskupa Pavlovského z 28. dubna 1581. Biskup v něm oznamoval, že huťmistr Dominik Schürer koupil sklárnu v Kunčicích pod Ondřejníkem se vším, co k ní od starodávna patřilo, a prosil o udělení výsad.

Dominik Schürer jako znamenitý odborník výrobu ve sklárně nepochybně pozvedl, ale brzy zatoužil po změně působiště. Důvody přesně neznáme - snad asi přece jenom měl určité rozpory s katolickou vrchností, snad chtěl být blíže hutím, v nichž pracovali ostatní členové jeho rodu. Na počátku roku 1583 proto zatoužil po odchodu do skláren na severomoravském panství Štíty a dohodl se s tamním huťmistrem Andrysem (podle pozdějších dokladů šlo zřejmě o Andrease Fischera) na vzájemné výměně pracovišť. Biskup Pavlovský psal 15. února 1583 majiteli Štítů Matyáši Žalkovskému z Žalkovic, že Andrys sklenář ze Štítů chce být huťmistrem v Kunčicích. Protože dosud není se svou manželkou propuštěn z jeho poddanství, má se tak urychleně stát. Pan Žalkovský podmiňoval propuštění Andryse propuštěním rychtáře z Těšínek na biskupském panství Kroměříž na své vlastní statky (zřejmě panství Dobromilice u Kojetína). Stanislav Pavlovský na to odpověděl 11. dubna 1583, že svého sklenáře (tj. Dominika Schürera) chce propustit, má tedy pan Žalkovský dopsat o toho rychtáře hejtmanu kroměřížskému. Dominik Schürer brzy poté Kunčice opustil a usídlil se ve sklárně v Mlýnickém Dvoře na panství Štíty. Později v r. 1612 založil ještě sklárnu v Bílé Vodě na sousedním panství Ruda nad Moravou.
Stal se v oboru sklářství na severní Moravě velmi proslulou osobností, k čemuž mj. napomohla i skutečnost, že byl spolu se svými bratranci Valentinem z Krompachu u České Lípy a Kašparem ze Syřiště, strýcem Pavlem z Mlýnů u České Kamenice a Valentinovým synem Martinem, sekretářem Viléma z Rožmberka, povýšen 1. července 1592 do šlechtického stavu s predikátem „z Waldheimu“. Tato nobilitace byla pod nepochybným vlivem Viléma z Rožmberka, jenž jako nejvyšší purkrabí český byl na dvoře císaře Rudolfa II. přední osobností, jelikož však biskup Pavlovský byl jeho důvěrným osobním přítelem a politickým spolupracovníkem, není vyloučeno ani jeho spolupůsobení při tomto aktu.

V poznámkách je uvedeno:
O rodu Schürerů z Waldheimu existuje dosti početná literatura, jmenujme zde Fischer, K. R.,: Die Schürer von Waldheim. Praha 1924; Borkovcová, M. – Šplíchal, V.: Z historie sklářství na pomezí Čech a Moravy. Lanškroun 1999 (s četnými chybami); Štěpán, V.: Sklárna v Bílé Vodě u Štítů. Severní Morava 81, 2001, s. 3 - 14. Potomci rodu dosud žijí v Německu.
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » úte dub 28, 2020 8:05

děkuji moc za odpověď. O Šírerech v Červené Vodě jsem už četla, ale ne tak obsáhlé informace. Momentálně jsem musela genealogii na nějaký čas kvůli práci trochu odložit, ale vše si ukládám na volnější dobu.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » pát kvě 22, 2020 20:36

SOA Praha nově zdigitalizoval Gruntovní knihu panství Zbiroh - rychta plískovská a sirská a v ní je i zápis Jana Wilíma Šírera https://ebadatelna.soapraha.cz/a/1535/306
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků