Hledám: Ladislav Hrubeš z Prahy, okolo 1920 voj, ak. Hranice

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám: Ladislav Hrubeš z Prahy, okolo 1920 voj, ak. Hranice

Příspěvekod hapala » čtv led 16, 2020 16:42

Kvůli připravované skautské výstavě ke 100 letům skautingu v Hranicích (okr. Přerov) hledám informace o zakladateli místní organizace. Rád bych našel jeho potomky či rodinu nebo někoho, kdo znal osobně.
Znám jen jméno: Ladislav Hrubeš a tato fakta:

  • Roku 1920 zakládá skautskou družinu v Hranicích a v květnu 1922 předává vedení 2. oddílu a odchází.
  • V té době působí na tamní vojenské akademii. (kadet?)
  • Měl být "spolupracovníkem ABS" a vedoucím skautského sboru v Praze (sbor odpovídá dnešnímu středisku).

EDIT:
doposud dohledané informace:
  • Narozen roku 1901, rok 1912 přihlášen k pobytu v Praze
  • Roku 1922 absolvoval Vojenskou ak. v Hranicích
  • Byl zařazen u 8. horského praporu čsl. armády; ten byl dislokován do roku 1926v Kežmaroku.
  • generálmajot tankového vojska
  • náčelník vševojskové fakulty Voj. akad. Klementa Gottwalda v Praze (do r. 1958)
  • Zemřel 1.4.1963 v Praze
Naposledy upravil hapala dne pon led 20, 2020 16:18, celkově upraveno 3
hapala
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob kvě 27, 2017 17:47
Oblast pátrání: Hranice, celá ČR, Evropa

Re: Hledám: Vladimír Hrubeš z Prahy, okolo 1920 voj, ak. Hra

Příspěvekod mfal62 » čtv led 16, 2020 21:44

Možná ne Vladimír, ale snad Ladislav Hrubeš (*1901, Bubeneč, okr. Smíchov, Čechy) ??
-> sčítací arch z roku 1921, Hranice
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... an=2#scan2

[EDIT]
Doplnil jsem rok a místo narození, tak jak bylo zapsáno v r. 1921. Dnes už všechny obce v blízkém okolí pohltila Praha ...
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Hledám: Ladislav Hrubeš z Prahy, okolo 1920 voj, ak. Hra

Příspěvekod hapala » sob led 18, 2020 14:48

mfal62: Na sčítací operáty jsem dočista zapomněl!!! Děkuji mnohokrát! Ano, mezitím vyšlo najevo z dalších zdrojů, že to musel být Ladislav Hrubeš (nikoliv Vladimír). Doplnil jsem do původního příspěvku nově dohledané informace.
Když mi napíšete své jméno (třeba v soukromé zprávě), uvedu Vás v poděkování.
hapala
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob kvě 27, 2017 17:47
Oblast pátrání: Hranice, celá ČR, Evropa

Re: Hledám: Ladislav Hrubeš z Prahy, okolo 1920 voj, ak. Hra

Příspěvekod mfal62 » sob led 18, 2020 18:27

Pokud o hledané osobě vím pouze to, že pobývala v nějaké obci v roce, kdy proběhlo sčítání lidu,
tak sčítací operáty jsou takový velmi užitečný "žolík". Obvykle je procházím přes Family Search,
kde jsou uspořádané podle dnešních okresů v ČR. Jen když je šance na území ZA Opava/Olomouc,
že by mohlo fungovat hledání podle jména osoby, jdu přímo do tohoto archivu - a tady to vyšlo!

Pro město Hranice jsou k dispozici také policejní přihlášky/odhlášky z let 1910-1953, tam byste mohl zjistit, kdy přesně
Ladislav Hrubeš odešel z Hranic. Nevím, jestli jste už prohlížel sčítací operáty důkladně, jsou tam tyto užitečné informace:
- úplné datum (může být nepřesné!) a místo narození
- odkdy je hlášen k pobytu: zde 30.11.1920
- domovská obec -> možná se tam jeho rodiče přestěhovali?

Jestli budete chtít další pomoc s dohledáním genealogických údajů (také u těch dvou děvčat v jiném vlákně),
klidně sem napište. Já se sice "specializuji" jen na Moravu (většina mých i manželčiných předků byli sedláci),
ale jistě by se tady našel jiný ochotný kolega, který zná dobře např. Prahu a okolí, odkud Ladislav pocházel.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků