Josef Marx *kolem 1707 - Lomnice n.Pop, Nová Paka, Pecka

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Josef Marx *kolem 1707 - Lomnice n.Pop, Nová Paka, Pecka

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 13, 2020 16:34

Dobrý den.
Již od předloňska jsem se snažil najít, kde se v Lomnici nad Popelkou vzal Josef Marx (škoda, že jsem o takovém předku nevěděl za minulého zřízení).

První zápis v lomnické matrice je:

inv.č. 4976 strana 612, 8.10.1730 píše: 8. Ženich Jozeff Marks. Newiesta: Rozyna dcera Krystyana Hürnssala. T. Jan Koczarek?, Antonin syn pana Jana Kundratickýho. Weronyka dczera Tobiasse Auzskýho.


První zápis v lomnických pozemkových knihách je až poté, kdy kupuje od tchána dům.

Zápis o úmrtí:
fol.73 CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-4978-1741-1784_00232 vlevo druhý zápis 5.7.1758 píše:d 5 z Lomnicze przy Chra: Panie st. Mykulasse z krze P. Scrabalka p.o.Sac.
pochrzben gest Gozef Marx st. 51 rok
, což odpovídá narození kolem roku 1707.

Někde (myslel jsem, že v úvodu novodobého rejstříku k lomnickým matrikám nebo Historickém místopise města Lomnice od J.J.Fučíka, ale teď to tam nenacházím) jsem narazil na zmínku, že nositelé příjmení přišli do Lomnice od Nové Paky. Novopacká matrika pro daný rok neexistuje (resp. existuje pro podkumburské filiální obvody), ale v matrice Pecka jsem našel:
CZEC0004D_Matriky-Church-books-Jičin-124-1-1655-1718_00218 vlevo Letha 1707 třetí zápis: píše:14 February pokržtěn gest Jozeff syn Petra Markse a Roziny matky. Kmotr na rukau držal Jan Giržj Wiczan? 2. Jiržik Beness 3. Jan Picz? 4. Alžběta M. Matesa Ulricha 5. Kateržina M. Giržika Ssturma 6. Zuzanna M. Mikulassa Antonina

Je to pro ves Stupný (Stupné, asi ve třetině cesty z Pecky do Nové Paky), tedy v oblasti, odkud podle podruhé nedohledaného zdroje měl do Lomnice přijít, ale v jiném panství. Rodina takového příjmení žila i v nedaleké Borovnici patříci do lomnického panství, tam ale zase není narození žádného Josefa v odpovídající dobu.
Chybí mi ale cokoli, čim bych vyvrátil nebo podpořil možnost, že se narození týká hledané osoby.
Poradíte mi někdo?


Naposledy oživil JosefJ. v pon dub 13, 2020 16:34
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků