VYŘEŠENO Ignác Schubert, * kolem roku 1788, Dolní Branná

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO Ignác Schubert, * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Torm » ned říj 06, 2019 14:31

Dobré odpoledne, asi potřebuji svěží nápady při hledání předka Ignáce Šubrta či tehdy spíše Schuberta (je pro mne dost důležitý, jde o přímou linii babiččiny strany). Přiženil se do Lhoty Štěpanické v roce 1810 (matriční záznam je tady http://images.rychtrovka.cz/s1.jpg), nejspíš z Dolní Branné. Podle věku při sňatku by měl být ročník 1788. Nejspíš hledám blbě, ale v branské matrice jsem v záplavě Schormů Schuberty nenalezl žádné. Hilfe, bitte :)

Dík každému, kdo pomůže :)
Naposledy upravil Torm dne ned říj 27, 2019 14:32, celkově upraveno 2
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Zora » pon říj 07, 2019 7:27

Někdy pomůže hledat na MH.

Výskyt jmen tam je, ale je třeba hledat další podrobnosti - co MH dovolí, pokud nemáte placené předplatné.
https://www.myheritage.cz/research?s=33 ... 68ba619a0f

Z

edit - ten odkaz nefunguje, možná by bylo rozumné i přepsat údaje ze svatby.
Našla jsem si odkaz v předchozím příspěvku.

Někdy pomůže podívat se na historii domu, kde má uvedené bydliště ženich.

Tady je zcela jistě rodokmen, kde je uvedena Anežka Antošová
Ovšem netuším, zda se nejedná o Váš účet na MH
https://www.myheritage.cz/research?s=33 ... nick%C3%A1
Pokud je to pro Vás zajímavé, zkuste požádat kolegy, kteří mají přístup, o kontakt se správcem nebo o data, která jsou v tom uvedena. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Torm » pon říj 07, 2019 7:59

Mea culpa, mea maxima, maxima culpa :) Do linku se vloudila navíc čárka. Tady je správně http://images.rychtrovka.cz/s1.jpg :)
Účet na MH si platím, hledání přineslo celkem nadějného kandidáta z Dolní Kalné, což je ovšem zcela jiná farní příslušnost.
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Zora » pon říj 07, 2019 8:27

I v té době jinochové putovali za nevěstami, dokonce se za nimi i stěhovali. Hranice farností nesouvisely s hranicemi panství, ale Vaši oblast samozřejmě neznám.
Bylo naprosto běžné, že obce z panství patřily pod více farností a samozřejmě občas i naopak, obce z farnosti patřily pod více panství.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Torm » pon říj 07, 2019 9:51

Tak zrovna Šubrtovi a taky Erlebach patřili k těm, co si nebyli líní dojet za něčím extra nejen na protější kopec, ale i přes tři údolí, což je i dneska autem skoro hodina a padesát kilometrů (viz zde již probíraná historie Hořavkovic rodu z Roprachtic, kterému utrhnul poupě sotva dívčím sukýnkám odrostlé prapředek Erlebach ze Lhoty. Co se kandidáta na mého předka Ignáce z Kalné týká, měl by pocházet z řeznického rodu a jako takový do hor nejspíš mohl jezdit s otcem na nákup - asi ne přímo nahoru do kopců, spíš do Jilemnice na trh a technicky si mohli s Anežkou padnout nějen do oka, ale později i do duchen. Do Kalné můzu dojet a kouknu se, kde ten barák stojí. Třeba je opravdu blíž do Branné, než do Hostinného.
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Zora » pon říj 07, 2019 10:09

Zkuste se přiklonit spíše k tomu, jak se tehdy svatby uzavíraly... Rozhodovali rodiče, pokud sami nenašli vhodného kandidáta - kandidátku na místo po potomkově boku, pověřili tím za úplatu muže, který měl domlouvání sňatků jako životní náplň i obživu. Krajově se jim říkalo různě, u Vás to neznám :-)...
Ti pak nabízeli potenciální adepty - adeptky, .... v zastoupení jedněch rodičů navštěvovali rodiče druhého pot. snoubence a smlouvali... Ono nešlo o lásku, ono šlo většinou o majetek....
Svatby se velmi často smlouvaly v hospodách, především zájezdních, kde se kromě páchaných neřestí s povětrnými ženami také domlouvaly výhodné obchody - koupě, prodej... takže i svatby.
Před svatbou často došlo i na ty duchny, byť to byl hřích, ale především šlo o to, zda je reálná šance, zda se rod (a majetek) bude dál rozrůstat...
Jedna Vaše nevěstinka byla mladinká, (bylo potřeba spojit rody a věkem vhodnější buď nebyla nebo si rodiče mladíka mohli vybírat, třeba se matka domnívala, že mladinká nezkušená se nebude plést do vedení domácnosti na statku... nebo že starší bude moci mladé radit... důvodů k takovému výběru spoustu..), určitě najdete i opak, tedy že statná vdova v letech si vzala za manžela mladíka, "naprostou shodou okolností" třeba právě tovaryše z manželovy dílny...
Kolik já už viděla na pohled věkem nerovných svateb... pro mladé hochy neoplývající majetkem, ale šikovností, zručností, to byl jeden z mála možných akceptovatelných způsobů, jak se stát mistrem a získat vlastní dílnu.
Fakt je ten, že je ale mnohem příjemnější přemýšlet nad nalezeným sňatkem v kulisách zamilovanosti, velké lásky a vzájemné náklonnosti až za hrob, proč ne :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Torm » pon říj 07, 2019 10:36

Tak jistě, růžová je teorie, ale nudně zelený strom života, navíc pokrytý pichlavým jehličím :) Tohle je ale věc, které mne na hledání předků hodně baví - zkusit přijít na to, co za tím sňatkem stálo. Benecko je takové místo z té pohádky o králíčkovi - bydlel za devatero horami, devatero řekami a devatero lesy... a měl to všude kurevsky daleko. Valná část předků se ženila / vdávala v rozmezí údolí a protějšího kopce, nicméně je tam nemalý podíl předků, kteří se tomu vymknuli. Dlouho jsem přemýšlel, co měla tak výjimečného, co neměly jiné, praprababička Zemánková, za kterou se prapraděd Josef Kovář vydával v Víchové před dost šílené rokle a strže kolem Jizery do Přívlaky. Pak jsem se tam zajel kouknout a ten dům je ve fakt krásném místě u splavu a Zemánkovi byli i bohatí. Tohle zrovna asi na práci dohazovače nevypadalo, těžko si představit, že by dostal zadání "jdi a najdi mi pro Annu kovářského tovaryše" nebo "potřebujeme pro Josku bohatou ze statku a aby dostala troje peřiny a jarmaru" :)
I když já mám nejmíň co kecat, já si dovezl manželku dva tisíce kilometrů daleko :)
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Zora » pon říj 07, 2019 10:49

Praděd Josef Kovář se pravděpodobně moc přes příkré stráně strží nevydával.
V mnoha případech se budoucí snoubenci viděli tak jednou, dvakrát před svatbou, někdy ani to ne...

No zadání?
Co třeba tohle kovářský tovaryš hledat místo, obec, kde by se mohl usadit a stát se mistrem, kde bylo málo konkurence a kde kováře moc potřebovali,. Strana nevěsty zas viděla v kováři velmi výhodnou partii, tak prostě nabídli svoji dceru s řádným věnem.
Ne pouze peníze, či nemovitosti se započítávaly... i zkušenost, zručnost kováře , jeho řekněme věhlas mohl sehrát svou roli na miskách vah ...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Torm » pát říj 25, 2019 3:15

Tak Ignác Šubrt ze Branné se stále hledá, ta předchozí stopa je nějaké bratranecká linie. Ach jo :(
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod JosefJ. » pát říj 25, 2019 19:01

Kromě Kalné se vyskytovalo příjmení např. ve Dvoře Králové (ale ti měli povolání ve shodě s příjmením).
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Torm » ned říj 27, 2019 4:21

Ten problém s předkem Ignácem tkví v tom, že kromě již uvedeného zápisu z matriky oddaných a odkazu na Dolní Brannou číslo 16 o něm nevím lautr vůbec nic. Svatba proběhla v místě panny nevěstinky, za svědky šli sousedé. Co bych potřeboval najít je nějaká brannská větev Schubertů, ale zatím je to bezvýsledné :(
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Zora » ned říj 27, 2019 6:06

Torm píše:Ten problém s předkem Ignácem tkví v tom, že kromě již uvedeného zápisu z matriky oddaných a odkazu na Dolní Brannou číslo 16 o něm nevím lautr vůbec nic. Svatba proběhla v místě panny nevěstinky, za svědky šli sousedé. Co bych potřeboval najít je nějaká brannská větev Schubertů, ale zatím je to bezvýsledné :(


Zkuste se podívat po historii domu č. 16, kdo tam bydlel před svatbou, popřípadě jaké tam byly pohyby osob. - ve všech matrikách N, O, Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ignác Šubrt (Schubert), * kolem roku 1788, Dolní Branná

Příspěvekod Torm » ned říj 27, 2019 14:31

Bingo, trpělivost předky přináší, a to i rozlítané Šubrty. Na pravé straně, třetí zdola :) http://images.rychtrovka.cz/s3.jpg Další tkadlec do sbírky.
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků