Diskant

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Diskant

Příspěvekod Karvoš » pát črc 19, 2019 19:16

Sháním informace o potomcích Hynka a Marie Diskantových z Mezimostí - dnes Veselí nad Lužnicí. Otec padl 1918 v Itálii, matka zemřela rok před tím na TBC. Sourozenci se jmenovali Stanislav (1906), Zdeněk (1908), Vladimír (1912) a Věra (1914). Byli adoptováni? Žijí potomci mezi námi? Na oplátku můžu poskytnout informace o jejich předcích.
Dále bych rád znal osud potomků Karla a Marie Diškantových z Hojovic u Černovic. Jmenovali se Karel (1909) a Rudolf (1912). Na MH jsou s nimi spřízněni někteří jmenovitě známí uživatelé, ale nemůžu jim napsat, neb si již neplatím prémiové členství na tomto genealogickém facebooku... :?
Karvoš
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon říj 31, 2016 19:39
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Regionální historie (Chýnovsko, Mladovožicko, Tábor). Venkovské židovské komunity v oblasti. Erbovní rody, nižší šlechta v raném novověku. Radenín. Rody Vošta (Táborsko), Sedloň (Jeníčkova Lhota), Janák (Bítov), Jakl (Horní Pěna).

Re: Diskant

Příspěvekod zburget » pát črc 19, 2019 19:18

Můžete požádat o předání vzkazu v téhle sekci:
viewforum.php?f=34
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Diskant

Příspěvekod Karvoš » ned črc 21, 2019 12:13

Ne, Moniko, to bude jen podobně znějící jméno. Tato rodina přijala příjmení až roku 1787 a sledovatelná genealogie začíná v polovině 18. století.
Karvoš
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon říj 31, 2016 19:39
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Regionální historie (Chýnovsko, Mladovožicko, Tábor). Venkovské židovské komunity v oblasti. Erbovní rody, nižší šlechta v raném novověku. Radenín. Rody Vošta (Táborsko), Sedloň (Jeníčkova Lhota), Janák (Bítov), Jakl (Horní Pěna).

Re: Diskant

Příspěvekod Zora » ned črc 21, 2019 15:49

Monika píše:Děkuji za odpověď. Povedlo se vám zjistit, podle koho/čeho to příjmení přijali?


Já bych se také připojila, neznám pojem - přijali příjmení- snad jen v případě židovských osob, které přijaly křest. Můžete mně to nějak přiblížit?
Díky, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diskant

Příspěvekod Karvoš » ned črc 21, 2019 17:05

Zora píše:
Monika píše:Děkuji za odpověď. Povedlo se vám zjistit, podle koho/čeho to příjmení přijali?


Já bych se také připojila, neznám pojem - přijali příjmení- snad jen v případě židovských osob, které přijaly křest. Můžete mně to nějak přiblížit?
Díky, Zora


Stálá příjmení museli přijmout od nového roku 1788 právě Židé. Někdy si nechali dosavadní (málokdy je do té doby měli), většinou ale volili zcela nová. Byla to původně židovská rodina ( ale netypická). Nechtěl jsem to zdůrazňovat, doba je divná. Diskant nebo diškant je vysoký hlas, tak snad podle toho. Nebo od jidiš ženského jména Diška. Příjmení se vyskytuje na Slovensku (se š) a kdysi mezi Židy na Litvě. Podle https://www.kdejsme.cz mezi námi žije 10 Diškantů.
Karvoš
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon říj 31, 2016 19:39
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Regionální historie (Chýnovsko, Mladovožicko, Tábor). Venkovské židovské komunity v oblasti. Erbovní rody, nižší šlechta v raném novověku. Radenín. Rody Vošta (Táborsko), Sedloň (Jeníčkova Lhota), Janák (Bítov), Jakl (Horní Pěna).

Re: Diskant

Příspěvekod Zora » ned črc 21, 2019 17:21

Ok,
jen si myslím - to je ale zcela jiná problematika, že židé svá příjmení měli, jen po patentu Josefa II v roce 1787 museli přejít na (většinou) německy psané příjmení.
Znám ale jen z části problematiku židů v českých zemích, je možné, že třeba na území dnešního Polska to probíhalo v trochu jiné podobě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diskant

Příspěvekod Zora » ned črc 21, 2019 18:24

Respektujme názor kolegy, určitě se mu nejedná o naše fórum. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diskant

Příspěvekod Karvoš » pon črc 22, 2019 10:12

Monika píše:Aha. Děkuji. Nechápu, co by kdo zde na genealogickém fóru měl mít za potíže s tím, že hledáte Židy. To by tady ten někdo moc dlouho nepobyl, myslím. ;)

V Polsku se příjmení Dyskant vyskytuje dnes i bylo v minulosti.

Stav podle PESEL (rodná čísla) z roku 2002: http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... nt&join=on

Indexy z matrik na Geneteka (indexace stále pokračuje): http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... e&lang=pol

A v databázi haličských Židů se příjmení vyskytuje v různých variantách: https://search.geshergalicia.org/ Stačí tam zadat jen jednu z variant a nechat zaškrtnuté políčko "Include phonetically similar surnames? (recommended except when using ? or * wildcard searches)".

Držím vám palce při hledání. :)


Snad jsem neurazil. Nejde o tohle fórum, ale samy dobře víte, co je za dobu, co za extremisty shromažďuje údaje o "škůdcích, iluminátech, židech".
Nejsem začátečník a za roky vím, že rodiny pokřtěných Židů, jejich potomci se svým původem zrovna nechlubí. Zvlášť když jde o dobře situované rakouské občany (Gutmannsthal).
Karvoš
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon říj 31, 2016 19:39
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Regionální historie (Chýnovsko, Mladovožicko, Tábor). Venkovské židovské komunity v oblasti. Erbovní rody, nižší šlechta v raném novověku. Radenín. Rody Vošta (Táborsko), Sedloň (Jeníčkova Lhota), Janák (Bítov), Jakl (Horní Pěna).

Re: Diskant

Příspěvekod Zora » pon črc 22, 2019 10:53

Prosím, respektujme kolegův postup. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diskant

Příspěvekod Karvoš » pon črc 22, 2019 11:56

Věra Brůžková-Diskantová, vězněná v KC Ravensbrueck. 2003 ve svých 89 letech získala titul Spravedlivý mezi národy za pomoc židovskému chlapci. To je zvláštní shoda, pokud byla vězněna jako politická a ne jako míšenka. Věřím, že se někdo ozve, kdo bude znát podrobnosti.
Karvoš
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon říj 31, 2016 19:39
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Regionální historie (Chýnovsko, Mladovožicko, Tábor). Venkovské židovské komunity v oblasti. Erbovní rody, nižší šlechta v raném novověku. Radenín. Rody Vošta (Táborsko), Sedloň (Jeníčkova Lhota), Janák (Bítov), Jakl (Horní Pěna).

Re: Diskant

Příspěvekod retizs » stř srp 14, 2019 11:58

Diskant Stanislav (11.11.1916) žil v letech 1945 - 1964 v Bystřici u Kadaně.
retizs
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 14, 2019 11:48
Oblast pátrání: Sedlčansko, Chrudimsko

Re: Diskant

Příspěvekod Karvoš » stř srp 14, 2019 18:54

retizs píše:Diskant Stanislav (11.11.1916) žil v letech 1945 - 1964 v Bystřici u Kadaně.


Díky, datum a místo sedí, jen rok (1906). Roku 1947 hlásil na ONV v Kadani přestup do církve československé. Mám informací o rodu celkem dost. O současnících je stejně ošemetné psát, když je tu GDPR... Trochu naivně si myslím, že dohledám potomky obou větví v Čechách, v různých liniích, že se spojí a budou se zajímat o minulost a možná se i spřátelí. Ale každý nemůže být fanda do rodopisu, nemůže být. Pojetí rodiny končí tím, co poznali, tj. u prarodičů. Nebo když v rodině nebyly dobré vztahy, tak těžko člověk někoho nadchne pro pátrání po předcích. U potomků rakouské větve v USA jsem neuspěl.
Karvoš
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon říj 31, 2016 19:39
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Regionální historie (Chýnovsko, Mladovožicko, Tábor). Venkovské židovské komunity v oblasti. Erbovní rody, nižší šlechta v raném novověku. Radenín. Rody Vošta (Táborsko), Sedloň (Jeníčkova Lhota), Janák (Bítov), Jakl (Horní Pěna).

Re: Diskant

Příspěvekod retizs » stř srp 14, 2019 19:49

Znal jsem je, byl jsem kluk. Pán byl nádražák, chodil v uniformě. Měli jednu dceru. Stanislav se narodil v roce 1906 (můj překlep). Žili v domě č. 60. Vesnice byla zlikvidována v roce 1966. Diskantovi se odstěhovali jako jedni z prvních (1963, 1964), nevím kam.
retizs
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 14, 2019 11:48
Oblast pátrání: Sedlčansko, Chrudimsko

Re: Diskant

Příspěvekod Zora » stř srp 14, 2019 19:55

retizs píše:Znal jsem je, byl jsem kluk. Pán byl nádražák, chodil v uniformě. Měli jednu dceru. Stanislav se narodil v roce 1906 (můj překlep). Žili v domě č. 60. Vesnice byla zlikvidována v roce 1966. Diskantovi se odstěhovali jako jedni z prvních (1963, 1964), nevím kam.

Prosím, vyměňujte informace přes SZ, dík. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Diskant

Příspěvekod Karvoš » sob srp 17, 2019 16:23

Sirotci Diskantovi šli "na obec", podle domovského práva. V tom už je jasno. Jen Věra zůstala u strýce Charváta ve Veselí. Takže tak. Jen o ní bych potřeboval trochu víc vědět. Přece někomu musí jméno Věra Brůžková něco říkat. Zvlášť když byla za něco v koncentračním táboře. Děkuji všem, kteří se snažili pomoci.
Karvoš
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon říj 31, 2016 19:39
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Regionální historie (Chýnovsko, Mladovožicko, Tábor). Venkovské židovské komunity v oblasti. Erbovní rody, nižší šlechta v raném novověku. Radenín. Rody Vošta (Táborsko), Sedloň (Jeníčkova Lhota), Janák (Bítov), Jakl (Horní Pěna).

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků