O: Jan Hanák a Žofie, Ivanovice na Hané, nejpozději 1688

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

O: Jan Hanák a Žofie, Ivanovice na Hané, nejpozději 1688

Příspěvekod kessler » pát črc 19, 2019 15:16

Při hledání svého nejstaršího předka Františka Hanáka (viz zde) jsem se ocitl na mrtvém bodě. Proto bych chtěl pomoci s hledáním informací o jeho potenciálním předku Janu Hanákovi, ke kterému mám přece jen více stop. Informace o Janovi by mi pomohly pochopit vztahy mezi Hanáky a snad by poskytly stopu vedoucí zpět k Františkovi.

Hledám především svatbu Jana Hanáka a Žofie. Svatba musela proběhnout nejpozději roku 1688, kdy mám první záznam o jejich manželském dítěti.

Jan Hanák, v ivanovických matrikách psaný též jako Jan Pekař, se v Ivanovicích objevuje prvně roku 1688, kdy se mu a jeho ženě Žofii rodí dítě Václav. Postupně následuje dalších 7 dětí. Zajímavé a v ivanovických matrikách unikátní je, že tyto děti mají jako kmotry cizince, především měšťany z Vyškova.

Děti Jana Hanáka - Pekaře a Žofie (vše v Ivanovicích):
  • Václav (16881688), kmotři Matouš Maur (měšťan z Vyškova) a Anna z fraucimora paní z Žerotína
  • František (16891890), kmotři Matouš Maur a Anna Janyš (žena ivanovického sklepníka)
  • Marie (1691–?), kmotři Matouš Maur a Kateřina Dopil (žena sládka z Račic)
  • Dorota (1693–?), kmotři Matouš Popelka (kolář z Vyškova) a Dorota (žena hejtmana z Ivanovic)
  • Martin (1695–?), kmotři Matouš Bumbelka (Vyškov) a Kateřina Dopil (žena sládka z Račic)
  • Josef (1698–?), kmotři Matouš Maur a Marie Miler (Vyškov)
  • Kateřina (16991701), kmotři Matouš Maur a Marie Miler (Vyškov)
  • František (17041704), kmotři Jan Bumbelka (Vyškov) a Marie Bumbleka(Vyškov)

Jan a Žofie nemají zapsanou svatbu v Ivanovicích. Navíc jméno Žofie je v Ivanovicích téměř zcela unikátní, zato třeba v okolí Boskovic jsem na něj narážel vcelku běžně. Proto se domnívám, že svatba proběhla jinde než v Ivanvocích.




Stopou by mohli být ti kmotři. Jde o Annu Janyšovou, Matouše Maura, Jana Bumbelku a Kateřinu Dopil (Dolivoka, viz níže). Ohledně nich je zajímavé toto:

  • Ve Vyškově se roku 1676 oženil vdovec Jakub Bumbelka s Annou Šťastnou z Letovic (N). Předchozí manželství Jakuba jsem zatím nedohledal.
  • Jakub Bumbelka zemřel 1681.
  • Matouoš Maur se roku 1682 oženil s vdovou Annou. Svědci Urban Streit a Pavel Perka, oba z Vyškova.
  • Kmotrem dítěte Jana Hanáka-Pekaře byl i Jan Bumbelka. Vztah Jakuba a Jana Bumbelky jsem zatím nezjistil.
  • Anna Janyšová je původem z Čech, z Komorního Hrádku. Do Ivanovic se dostala jako členka "fraucimoru" paní z Žerotína.
  • Matouš Maur je původem z Čech, místo jeho původu se však nedaří vyluštit (zapsané u jeho svatby 1682). V jiném tématu je výpis jeho příjmení z rejstříku k Berní rule.

Děti Jakuba Bumbelky a Anny Šťastné:
  • 1679 Magdalena, kmotři Jan ? a Kateřina Hudlica (Vyškov)
  • 1681 Marie, kmotři Martin Svoboda a Kateřina Hudlica (Vyškov)

Děti Matouše Maura a Anny:


Dalším kmotrem byla Kateřina Dopil, žena sládka z Račic, jejich svatba 1688, v račických matrikách je ovšem příjmení sládka Dolivka. Jejich děti:
  • 1689 František, kmotrové Jakub (?)Heisitz a Magda, jeho žena, sládek panství vyškovského z Vyškova
  • 1691 Tereza, kmotrové Jakub Kvasnička a Eliška jeho žena, z Vyškova



Zajímavé je i jedno dítě narozené v Ivanovicích roku 1723 jisté Dorotě Hanákové, pravděpodobně dceři Jana a Žofie.
  • Jan, 1723, otec neznámý, matka Dorota Hanáková, kmotrové Andreas ?(nečitelné) turner toho času ve Vyškově, Rozina Žáková, taktéž z Vyškova. (Turner = hlásný, jak uvedeno zde.)


++++++


Pokoušel jsem se v tom nalézt nějaké souvislosti, ale bez výsledku. Nějaké nápady? Budu rád za jakékoliv rozvedení a pospojování uvedených informací :)
Naposledy upravil kessler dne sob dub 16, 2022 12:21, celkově upraveno 13
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: O: Jan Hanák a Žofie, Ivanovice na Hané, nejpozději 1688

Příspěvekod kessler » pon kvě 25, 2020 11:13

AKTUALIZOVÁNO 25. 5. 2020

V prvním příspěvku doplněny informace o kmotrech z Vyškova + informace o narození dítěte Dorotě Hanákové, kde jsou rovněž kmotři z Vyškova
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: O: Jan Hanák a Žofie, Ivanovice na Hané, nejpozději 1688

Příspěvekod kessler » sob dub 16, 2022 12:34

AKTUALIZOVÁNO 16. 4. 2022

Hledání pokračuje. V prvním příspěvku aktualizovany odkazy a údaje o kmotrech z Vyškova, Jakubu Bumbelkovi a jeho manželce Anně. K Jakubu Bumbelkovi (vdovci) se mi nedaří nalézt nic staršího než jeho svatba s Annou – pomůže někdo? Rovněž by mi pomohlo pohnout s těmi kmotry z Račic, to je také na mrtvém bodě.
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: O: Jan Hanák a Žofie, Ivanovice na Hané, nejpozději 1688

Příspěvekod zeter » sob dub 16, 2022 12:57

Mnoho odkazů v celém prvním příspěvku nefunguje, vedou na titulní vyhledávací stránku actapublica.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: O: Jan Hanák a Žofie, Ivanovice na Hané, nejpozději 1688

Příspěvekod kessler » sob dub 16, 2022 13:05

Vím, jsou to odkazy na starou AP. Budu to postupně předělávat, je toho moc. Nicméně odkazy na část o Jakubu Bumbelkovi jsem už opravil, ty fungují.
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků