Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Meryl » úte bře 26, 2019 20:21

Pátrám po rodě Rozmarínů, a došla jsem až k prvnímu muži v Ostopovicích. Je to Fridrich Rozmarin, který se zde oženil a nabyl grunt r. 1739 (záznam vpravo dole): http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=227
V lánovém rejstříku je uveden otec Matouše Mašana (dědeček nevěsty) jako čtvrtláník, ale Fridrich Rozmarin byl už pololáník.
Bohužel pozemková kniha je pro Ostopovice až od r. 1782.

Zatím se mi nepodařilo zjistit, odkud Fridrich do Ostopovic přišel, v záznamu o svatbě to uvedeno asi není - „z Aannu“ je pravděpodobně jméno nevěsty (Anna)
Matriky zde i nejbližší mám projité, a před r. 1739 se žádný Roz/smarin zde ani nenarodil, ani neženil.

Zajímavé je, že svatba se konala v listopadu, a první dítě se narodilo už v únoru:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=160 (3.2. Marina)

Takže bych vás chtěla požádat o nějaké teorie, co se událo – předpokládám, že Fridrich musel mít nějaký majetek, ale zase ta svatba na rychlo.. kdyby byl syn někoho bohatého, proč to matrikář neuvedl?

No a potom – pokud jste prosím někde narazili na příjmení Rozmarin / Rosmarin začátkem 18. století, tak budu vděčná za tip. Zatím jsem v okolí narazila na Karla Rozmarina v Ivančicích, s předky ve Velkém Meziříčí, ale žádný Fridrich se tam nenarodil.

Fridrichovo úmrtí 1789: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=193
Podle toho záznamu *1720, ženil by se v 19 letech (ale ten údaj o věku může být zcestný)

Další záznamy – nevěsta a děti, to mám vše, ale je asi zbytečné je zde uvádět.
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod ATUM » stř bře 27, 2019 11:47

Dle kdejsme.cz je největší výskyt příjmení v obci s rozšířenou působností Velké Meziříčí, možná by stálo za to prohlédnout matriky okolních farností a to
FÚ Křižanov, FÚ Měřín, FÚ Netín, FÚ Radostín.
Naposledy upravil ATUM dne stř bře 27, 2019 16:24, celkově upraveno 1
ATUM
 
Příspěvky: 681
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod luko » stř bře 27, 2019 12:56

Mám v rodokmenu Viléma Rozmarina (*10.3.1883, nevím kde) z Dolních Dubňan. Jeho syn Vilém byl členem partyzánské skupiny Josefa Hybeše.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod sanssouci » stř bře 27, 2019 16:03

Jenom mimochodem: Jeden Friedrich Rozmarin
zemřel 4.10. 1750 v obci Želletice, fara Žerotice,
archiv: http://actapublica.eu/
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Meryl » stř bře 27, 2019 20:00

ATUM:
Děkuji za tipy, Křižanov mám projitý kvůli jiné větvi rodiny, ale ty ostatní zkusím.

luko:
Bohužel, na vašeho Viléma jsem nenarazila. "Naši" Rozmarini jsou všichni z Ostopovic, a tam se v daný den žádný nenarodil. Už jsem se ale setkala s tím, že datum narození, které mi sdělila známá (je jí už skoro 80) o svých rodičích, se lišilo o rok. Nebo že na náhrobku byla chyba. Ale to vás taky už asi napadlo...

sanssouci:
To je zajímavé, škoda že úrmtí mám :) Ale není to od Ostopovic daleko, tak se v Želeticích taky porozhlídnu.

Díky.
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod HanaM » pát úno 24, 2023 16:06

Jméno Josef Rozmarin, Ostopovice čp. 55, jsem našla při hledání pozemků s nedostatečně identifikovaným vlastníkem. Tyto pozemky připadnou státu, pokud se do 31.12.2023 nepodaří vlastníky dohledat. Pokud by vás to zajímalo a byl to Váš předek, tak se jedná o parcely č. 593/12 a č. 662/718 zapsané na listu vlastnictví č. 618 pro k.ú. Ostopovice.
HanaM
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát úno 24, 2023 15:50

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Meryl » pát úno 24, 2023 17:24

Tak to je pěkný nesmysl - nebo spíš podvod, parcely s tímto číslem v k.ú. Ostopovice neexistují.
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Zora » pát úno 24, 2023 18:04

Meryl píše:Tak to je pěkný nesmysl - nebo spíš podvod, parcely s tímto číslem v k.ú. Ostopovice neexistují.


Meryl, on je problém v tom, že na těchto neúplných záznamech je skoro vždy něco špatně... Nedávno jsem komusi cosi dohledávala a šlo dokonce i o jinou, než uvedenou obec. Dohledala jsem, ale byla jsem naštvaná jak veverka, jediné vodítko příjmení , jméno a číslo domu... a ještě šlo o rodné příjmení ženy...

K těm Rozmarinům, v Ivančicích je jakási rodina, je tam i Vámi uváděný karel, ale i další... Zrovna včera jsem cosi dohledávala v matrikách , hledala jsem narození Veruny, tedy podle jména u svatby, ona se narodila jako Marie Veronika...

Tady je index, zkuste si projít Rozmariny, zda nemají dvě kř. jména
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00410.jp2

dítě narozené pár měsíců po svatbě
- občas se stávalo, se že hledal jakýkoliv ženich, aby dcerka nepřišla do hanby...
- nebyl k dispozici farář, odkaz už není funkční, nemohu se podívat, jak byly svatby před tím...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Meryl » pát úno 24, 2023 20:11

Zora píše:Tady je index, zkuste si projít Rozmariny, zda nemají dvě kř. jména
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00410.jp2


Děkuji za odpověď. Prošla jsem znovu Ivančice - všechny záznamy a opravdu, děti mají 2-3 křestní jména. Bohužel Fridrich žádný, a časově by mi to tak sedělo... :-)
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Zora » čtv bře 02, 2023 7:57

Meryl, hledám v okolí Rouchovan. Zcela náhodně jsme narazila na Vámi hledané příjmení v matrice fa Rouchovany
zatím jsem tedy v mladších dobách, ale za zkoušku by to stálo.
Levá strana, předposlední, Dominicus , otec Josef Rozmarin

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01930.jp2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Meryl » čtv bře 02, 2023 9:58

Zora píše:Meryl, hledám v okolí Rouchovan. Zcela náhodně jsme narazila na Vámi hledané příjmení v matrice fa Rouchovany
zatím jsem tedy v mladších dobách, ale za zkoušku by to stálo.
Levá strana, předposlední, Dominicus , otec Josef Rozmarin

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01930.jp2


Jste moc hodná, děkuji! Na to se určitě podívám.
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Rozmarin Fridrich – 1739 první v Ostopovicích

Příspěvekod Helois » úte zář 05, 2023 9:15

Meryl píše:Tak to je pěkný nesmysl - nebo spíš podvod, parcely s tímto číslem v k.ú. Ostopovice neexistují.


Dobrý den, jedná se o pozemky v k.ú. Moravany u Brna, skutečně list vlastnictví 618, pozemky p.č. 662/718 a 593/12, ale v k.ú. Moravany u Brna, nikoliv Ostopovice, ale je to blízko Ostopovic. Pozemky jsou psané skutečně na Rozmarin Josef, bytem č.p. 55, Ostopovice. Můžete to zkontrolovat na úřední desce obce Moravany.
Helois
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte zář 05, 2023 9:11


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků