Hledám místo narození Adalberta Cveka Zwecka cca 1813

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám místo narození Adalberta Cveka Zwecka cca 1813

Příspěvekod f.cvek » sob úno 23, 2019 16:52

Dobrý den.
Okolo roku 1813 se mlynáři Carlu Cvekovi (Zweckovi) a Petronille rozené John narodil syn Adalbert. Carl a Petronilla se brali roku 1808 ve Zdounkách Cvrčovicích.
On, mlynář z Holešova Všetul a ona, dcera mlynáře ze Zdounek. Až do roku 1820 netuším, kde mladí manželé pobývali. V okolí Zdounek jsem v předmětné době narazil velmi
výjimečně na jméno Adalbert. Od roku 1820 žili Carl a Petronilla v lokalitě Holešov Všetuly a jejich zde narozené děti byly v matrikách nalezeny.

Děkuji.
f.cvek
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob říj 20, 2018 14:04

Re: Hledám místo narození Adalberta Cveka Zwecka cca 1813

Příspěvekod L.V. » sob úno 23, 2019 18:49

Asi to nepomůže, ale pro jistotu. Je zde zmínka o zaniklé obci, tak jestli by to nebyla určitá stopa.L.
http://www.rusava.cz/data/zpravodaj/2013_3.pdf
Asi 1,5 km dále po náhonu od mlýna Geprtova za branou Všetulskou je uváděn „Propadlý mlýn v Jámách, v místech pod zaniklou vsí Dražejovice“, nazýván také mlýn Cvekův. Mlýn je zmiňován již v roku 1676. V r. 1880 je zde psáno vodní právo všetulskému mlynáři Johanu Zwekowi – čp. 16. V r. 1788 je psán Václav Cvek a v r. 1792 je zaznamenán prodej jednoho dílu panského rybníčku, blíže mlýnu ležícímu, hraběnkou Endödyovou. Dle písemného záznamu ve staré knize léčebných receptů na léky z bylin a rostlin, psaných na pergamenu, byla tato kniha předána s věnem dceři Aloisie Cvekové, man-želce mlynáře Jana Moučky do čp. 51 na Novosadech. V knize je psáno, že Aloisie byla dcerou mlynáře Cveka ve Všetulích na mlýně, „...který byl nově přestavěn v roce 1704 na lepší...“.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: Hledám místo narození Adalberta Cveka Zwecka cca 1813

Příspěvekod Zora » sob úno 23, 2019 21:15

Jen připomínám, že Adalbert může být zapsán jako Vojtěch. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám místo narození Adalberta Cveka Zwecka cca 1813

Příspěvekod f.cvek » ned úno 24, 2019 19:52

Dobrý den.

Děkuji Všem. Ano. Dražejovice. Již v urbáři z roku 1583 je zmínka o tom, že zde byl mlynář Jiřík Cvek usedlý. Náš prapředek. Psala o tom paní Barbora Marková ve své diplomové práci. Na místě zaniklé vsi mlýn po přestavbách vydržel až do roku 1883, kdy jej mlynář Antonín Cvek a jeho žena Terezie prodali. Mlýn s číslem popisným 113 koupil podnikatel Proskowetz i s vodním právem. Proskowetz zde vybudoval cukrovar. Dnes jsou to všechno Všetuly, místní část Holešova. Cukrovar byl dávno zrušen. Otec hledaného Adalberta Carl Czwek se narodil právě ve Všetulích na čísle 113 v rodině mlynáře Zwecka. Znám publikaci o mlýnech na toku Rusavy. Adalbert se v dospělém věku vydal na vandr a našel si nevěstu v Lednickém Rovném v tehdejších Uhrách. Zde založil rozsáhlý rod. Vím o něm vše, jen ne to, kde se narodil. A to mne docela trápí. Spokojil bych se i s Vojtěchem, ale nic. Ani Vojtěch, ani Adalbert. Jako by se po něm země slehla. V době,kdy se Adalbert narodil, patřil Holešov rodu Erdödy. A Lednické Rovné v Uhrách také. To asi nebude náhoda, že Adalbert zabloudil právě sem. Byla doba, že jsem si vytiskl seznam obcí okresu Kroměříž a hledal jsem matriku po matrice. Nic. Bude to chtít mapu na zeď. Vyznačit kruhy okolo Zdounek, kde se Adalbert oženil a značit s pomocí špendlíků prohledané lokality. Škoda jen, že nejsou matriky digitalizované, jako na Slovensku.
f.cvek
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob říj 20, 2018 14:04

Re: Hledám místo narození Adalberta Cveka Zwecka cca 1813

Příspěvekod Zora » ned úno 24, 2019 19:57

https://www.requiro.cz/location/search? ... &rectory=1

Použijte vyhledávání far dle lokace., matriky by měly být digitalizované. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám místo narození Adalberta Cveka Zwecka cca 1813

Příspěvekod f.cvek » pon úno 25, 2019 19:30

Dobrý den paní Zoro.

Děkuji za info. Vyzkouším. Již jsem něco podobného zkoušel. Nejsem si nyní jistý, co to bylo za server. Byli ovšem na počátku s digitalizací. Nicméně jsem tam právě díky digitalizaci objevil severně od Brna další pro mne neznámou větev rodu stejného příjmení. Ale nebyli to mlynáři na rozdíl od rodů v Holešově, Všetulích, Víceměřicích, Osvětimanech a na Slovensku. Každopádně pohyboval jsem se v matrikách na Slovensku a musím konstatovat, že byly nepoměrně lépe čitelné, jak ty na Moravě. U nás by šla digitalizace mnohdy velmi ztuha. Každý není takový profesionál, aby četl staré texty nahrabané mnohdy naprosto nečitelně.
f.cvek
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob říj 20, 2018 14:04


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků