Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Šternberk

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Šternberk

Příspěvekod josef_kucera » stř úno 13, 2019 19:54

Dobrý den,
již nějakou dobu marně pátrám po původu Jana Kučery. Mám zmapovaný jeho život po svatbě s Alžbětou Volkovou dne 9.2.1738 ve Střechově nad Sázavou (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6215/218) až po úmrtí 1.3.1766 v Dalkovicích (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10598/37) - je uváděn jako 70letý. V Dalkovicích se mu též narodilo 6 ze 7 dětí (jen první se narodilo v Dubovce, http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6215/70). Syn Václav, jehož potomci pravděpodobně žijí v Dalkovicích dosud, se narodil 26.9.1741 (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10499/84). Syn Matěj, který později žil v Měchnově se narodil 22.2.1754 v Dalkovicích (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10499/128). Alžběta Volková se pravděpodobně narodila 13.3.1707 (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6212/67), je tam sice ještě jedno narození Alžběty v roce 1716, nicméně ta neměla žijící sestru Marii Magdalenu, která by se s ní ve stejný den vdávala. Jan je uváděn jako z Dubovky, ale tam se nikdo takový nenarodil, jedině až o hodně později (v roce 1712, viz http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6212/83) - odchylka 16 let mi přijde už velká a bohužel v žádném dohledaném záznamu není jméno otce, které by pomohlo s identifikací.

Marně jsem hledal, kde by mohly být uloženy gruntovní knihy pro Dalkovice, byl uváděn jako sedlák, tj. snad by v nich měl být. Ani soupisy poddaných se mi nepodařilo nikde v seznamech fondů nalézt. Možná jen špatně hledám (zatím jsem čerpal primárně z matrik).

Pátral někdo v této oblasti? Kde by mohly být případné gruntovní knihy nebo soupisy poddaných uloženy? Děkuji za každý nápad.
josef_kucera
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 26, 2017 15:53

Re: Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Štern

Příspěvekod Věra Mátlová » pát úno 15, 2019 12:33

Když Jan byl v době svatby z Dubovky, proč nehledáte tam? V Dubovce se 1706 narodil Jiří (syn Jana a Anny) 1707 Dorota (dcera Daniele a Kateřiny), v roce 1708 Václav (syn Jana a Anny), 1710 Matěj (syn Jana a Anny) a 1712 Jan ((syn Jana a Anny) ... a jistě i další, ty jsem nehledala
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Štern

Příspěvekod josef_kucera » pát úno 15, 2019 12:57

Věra Mátlová píše:Když Jan byl v době svatby z Dubovky, proč nehledáte tam? V Dubovce se 1706 narodil Jiří (syn Jana a Anny) 1707 Dorota (dcera Daniele a Kateřiny), v roce 1708 Václav (syn Jana a Anny), 1710 Matěj (syn Jana a Anny) a 1712 Jan ((syn Jana a Anny) ... a jistě i další, ty jsem nehledala

Ano, tam jsem už hledal. Ovšem jediný Jan, kterého jsem tam našel byl ten v roce 1712... narození hledaného by mělo být 1696 plus mínus pět let. Je možné, že odchylka byla i oněch 16 let a jedná se skutečně o Jana narozeného v roce 1712. To nevím, pátrám po jakýchkoliv pramenech, které by to potvrdily/vyvrátily (pro Dalkovice/Dubovku se mi bohužel nedaří vůbec nic najít). Je sice psán z Dubovky, ale mohl se i přistěhovat - mohl být teoreticky i vdovec (záznam o sňatku toto bohužel neuvádí).
josef_kucera
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 26, 2017 15:53

Re: Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Štern

Příspěvekod Věra Mátlová » pát úno 15, 2019 13:17

Byla tam evidentně i rodina Daniela a Kateřiny - po těch jste nepátral? Nebo podle bydliště svědků ženicha (Soušice, Němčice) nebo kmotrů dětí (Střechov)? Já taky hledám jednoho Jana Kučeru, sice o pár desetiletí dřív .... ale jsem na tom podobně. Vzácné jméno, co se dá dělat. Ty gruntovnice mi nikdy moc nepomohly, protože se tam nevyskytuje většinou žádné jiné místo než ta dotyčná ves. Takhle zase hledám odkud přišel v roce 1696 do Lidic můj jiný předek. Gruntovnice jak víno, ale odkud přišel kdoví.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Štern

Příspěvekod josef_kucera » pát úno 15, 2019 20:07

Věra Mátlová píše:Byla tam evidentně i rodina Daniela a Kateřiny - po těch jste nepátral? Nebo podle bydliště svědků ženicha (Soušice, Němčice) nebo kmotrů dětí (Střechov)? Já taky hledám jednoho Jana Kučeru, sice o pár desetiletí dřív .... ale jsem na tom podobně. Vzácné jméno, co se dá dělat. Ty gruntovnice mi nikdy moc nepomohly, protože se tam nevyskytuje většinou žádné jiné místo než ta dotyčná ves. Takhle zase hledám odkud přišel v roce 1696 do Lidic můj jiný předek. Gruntovnice jak víno, ale odkud přišel kdoví.

Děkuji. Po Danielovi a Kateřině jsem nepátral (nenašel jsem jiné jejich dítě). Ve Střechově žili o něco později i Václav a Rozina, jiný pár jsem ve Střechově neobjevil. Soušice jsem procházel tam jsem nikoho neobjevil (jak je Kučera časté příjmení, tady v okolí jich v této době zase tolik není - naštěstí). Němčice jsem původně neprocházel, teď jsem na to koukal a jeden Jan tam je i ve správném roce 1697 (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7309/40) - tedy není úplně v Němčicích, ale ve Lhoticích, což je stejná fara. Kmotři jsou ale úplně jiná jména. Tak nevím. Komplikace je, že část starších matrik z okolí shořela při požáru Divišova v roce 1740 - to je nepříjemná černá díra.

Od gruntovnic si upřímně moc neslibuji, i kdybych nějaké pro Dalkovice objevil. Spíš jsem doufal v nějaký vhodný soupis poddaných, kde by mohl být uveden věk mého Jana a měl bych tak větší jistotu, ale Dalkovice jsem nikde v soupisech Českého Šternberka neobjevil - i když podle toho, co vím, tam v té době patřily. Třeba jen špatně hledám, nevím.
josef_kucera
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 26, 2017 15:53

Re: Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Štern

Příspěvekod calkova » pon led 25, 2021 23:53

Zdravím, Dalkovice patřily určitý čas pod Šternberk a Kučerové jsou v Dubovce (Psáře), zatím to mám v "rozpracované výrobě", to jméno se tam v 19. st. objevuje. Matrikou je to Zdebuzeves a Kácov, ale jsou i v katastrálních mapách (snad se nemýlím). Divišov neměl matriky pro Dalkovice a Dubovku, ale asi pro Šternberk. Rok 1700 bude za Dubovku asi pod Kácovem, Dalkovice nevím, asi Trhový Štěpánov.
calkova
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon led 25, 2021 23:36
Oblast pátrání: Dubovka, Psáře, Černýš
Rodokmen online: Třešňák, Dotlačil

Re: Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Štern

Příspěvekod josef_kucera » úte led 26, 2021 22:13

calkova píše:Zdravím, Dalkovice patřily určitý čas pod Šternberk a Kučerové jsou v Dubovce (Psáře), zatím to mám v "rozpracované výrobě", to jméno se tam v 19. st. objevuje. Matrikou je to Zdebuzeves a Kácov, ale jsou i v katastrálních mapách (snad se nemýlím). Divišov neměl matriky pro Dalkovice a Dubovku, ale asi pro Šternberk. Rok 1700 bude za Dubovku asi pod Kácovem, Dalkovice nevím, asi Trhový Štěpánov.

Zdravím,
děkuji za reakci. Mně se koncem loňského roku podařilo od jednoho hodného člověka získat ofocené sirotčí registry Českého Šternberka z roku 1728, které mi pomohly potvrdit původní nejistou domněnku: můj Jan Kučera se skutečně narodil až o 16let později (jeho rodiče Jan a Anna Hanzálková byli naopak starší než by odpovídalo údajům ze záznamů úmrtí v Dubovce) - jiní Kučerovi, natož Jan v Dubovce tou dobou nežili - navíc Alžběta Volková, o které jsem se domníval, že byla manželkou mého Jana zemřela jako dítě (ač úmrtí jsem v matrice nenašel) a správná Alžběta byla její o osm let mladší sestřenice narozená v roce 1716 ve Střechově. Všechno do sebe nakonec dobře zapadlo: Alžběta měla dvoj-svatbu se svou sestřenicí Marií (jejíž narození jsem v matrice nenašel, ale dle soupisu žila) a Jakub, nejmladší bratr mého Jana, chodil na kmotra jeho vnukům :) .

Divišovské matriky před rokem 1737 se bohužel nedochovaly (shořely při požáru), ale Dalkovice matričně spadaly pod Trhový Štěpánov a Dubovka většinou pod Kácov, které se dochovaly.

Narození Jana Kučery (dle soupisu okolo 1682) už se mi nalézt nepodařilo (první záznam o něm je až svatba v roce 1706 v matrikách Kácova), ač je narození několika Kučerů v Dubovce zapsáno i dříve - propojit se mi je ovšem nepodařilo :roll: . Původně hledaný Jan se narodil 7.4.1712 v Dubovce a později žil v Dalkovicích, měl bratra Matěje narozeného 4.1.1710, který se odstěhoval do Zbizub a sestru Alžbětu narozenou 26.9.1718 provdanou Havelkovou žijící v Nemíži, nejmladší ze sourozenců Jakub narozený 26.4.1723 zůstal v Dubovce. Mám dohledané i částečné rozrody těchto sourozenců.
josef_kucera
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 26, 2017 15:53

Re: Hledám Jana Kučeru, nar. okolo 1700, panství Český Štern

Příspěvekod Věra Mátlová » stř led 27, 2021 8:40

To je fajn, že jste takhle pokročil - a to je právě na celém našem amatérském "bádání" to nejhezčí a nejzajímavější. Já jsem svého Jana Kučeru narozeného někdy kolem roku 1610 možná někde na Benešovsku nebo konopišťském panství zatím taky nenašla, ale taky díky hodnému člověku a jeho předaným informacím z benešovských městských knih jsem pokročila dál. I když na rozdíl od Vás, tu moji domněnku spíš popírá :cry: ... Tak hodně úspěchů v dalším bádání! :D
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků