Hledam umrti Matyase Situ, po r. 1807, Václavov - VYŘEŠENO

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)

2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledam umrti Matyase Situ, po r. 1807, Václavov - VYŘEŠENO

Příspěvekod klit » čtv led 03, 2019 13:54

Zdravim ve spolek
Uz delsi dobu se mi nedari nalezt zaznam o umrti meho predka Matyase Situ, ktery se narodil 25.1.1748 ve Vaclavove
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=124 .....8 zapis v pravo

Svatbu mel 11.7.1769 s Terezii Opravilovou
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=132 .....2 zapis v pravo

spolu privedli na svet mnou dohledanych 5 deti:
Matouše *27.8.1769
Frantiska *12.12.1770
Katerinu *26.11.1771
Annu *23.11.1773
Jan *14.6.1776

poslední záznam o něm mám z gruntovní knihy kdy 19.1.1807 prodava svuj grunt nejmladsimu synovi Janovi

smrt jsem tedy hledal po roce 1807 ale nenasel jsem nic, kdyby se nekomu z vas podarilo budu moc rad, diky moc !!
Naposledy upravil klit dne sob led 19, 2019 18:33, celkově upraveno 1
klit

Oblast pátrání: šumpersko

Re: Hledam umrti Matyase Situ, po r. 1807, Václavov

Příspěvekod Monika » čtv led 03, 2019 15:51

klit píše:poslední záznam o něm mám z gruntovní knihy kdy 19.1.1807 prodava svuj grunt nejmladsimu synovi Janovi

Jestli bych mohla doporučit, podívejte se do pozemkové knihy i dál. Jan měl určitě svému otci za grunt něco platit (i kdyby byl grunt nějak zadlužen, nikoli předlužen). Zemřel-li předchozí hospodář dřív, než mu jeho částka byla vyplacena celá, bývá v gruntovnici nový rozpis nároků na výplaty z gruntu, protože se zbývající podíl předchozího hospodáře dělí mezi dědice. Někdy to není vysloveně zápis v hlavním textu, může to být i jako nějaká poznámka, případně je z textu u jednotlivých splátek patrné, že někdo začal dostávat splátky "po Matyášovi Sitovi".
Takto se dá trochu víc upřesnit období, kdy mohl zemřít (i když to je stále v rozptylu několika let).
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod klit » čtv led 03, 2019 19:40

v gruntovnici se pise:
Léta Páně 1807, dne 19. ledna v dědině Václahově u přítomnosti rychtáře a dole psaných svědků koupil Jan Zíta od otce svého Matěje Zíty grunt sedlický pod Nr.25 za tři sta renských s jeho dle katastrův zaznamenanýma přináležitostmi, prostředkem tohoto zápisu do vrchnostenských gruntovních knih až na potvrzení vrchnostenský uznán jest od prodavatele ten grunt v sumě 300 fr., závdavku sobě prodavatel vymínil totiž 100 fr. a ty závdavkový peníze bude povinen kupitel hned od datumu tohoto kupu v hotovosti prodavateli položit.
Na pohřby prodavateli a manželce jeho 20 fr., tak ještě prodavateli a manželce jeho 180 fr., a ty sobě prodavatel zanechává pro svou potřebu, že jemu kupitel bude ostatek skládat, až jich potřebovat bude.

....jestli si Matej (Matyas) vyminil nejake penize, tak predpokladam ze v te dobe jeste zil. V te dobe mu bylo cca 50 let. Hledal jsem od toho data dalsich snad 30 let ale nic jsem nenasel.
klit

Příspěvekod Monika » čtv led 03, 2019 23:53

To znamená, že těch 180 fr. musel Jan svému otci ještě někdy skládat nebo nevyplacená část byla součástí dědictví po otci. Navíc je jasné, že Jan měl zaplatit za pohřeb otci i jeho ženě. Tohle všechno by mělo být v gruntovní knize zaznamenáno jako uhrazené v době, kdy k tomu došlo. Zápis tohoto gruntu jistě nekončí rokem 1807, ale pokračuje dál. A právě to pokračování jsem myslela, že by bylo dobré prostudovat, tu část, kde jsou splátky a kde by pak po smrti otce bylo rozepsané i to, komu připadly podíly z dědictví zbylé částky. Navíc, když tam bylo i placení za pohřeb otce, bylo by fajn najít zápis, kde si Jan odepisuje těch 10 fr., protože by tam možná mohla být uvedena fara, které to vyplatil, což by vás navedlo na možné místo pohřbu, čili na matriku.
Monika

Příspěvekod klit » pát led 04, 2019 12:34

Pokračuje to takhle:
Přídavky k tomu gruntu prodavatel přidává kupiteli, totiž: předně 1 kůň zůstane při místu, 1 vůz, 2 brány, 2 háky, 1 řezačka s kosířem, 1 senný vidle, 2 cepy, 1 kohout, 2 slepice, 2 řitíze, 2 chomouty
s táhlama, 1 galufka. Přitom 12 m[ěřic] ovsa na krmení prodavatel se zavazuje, jarní obsetí sám svým obilím poseti, pak z toho všeho jak z podzimního, tak jarního obsetí 3ti snop bráti bude.Item sobě vymiňuje prodavatel pár kusů dříví v Polámaným pro svou potřebu.
Z toho statku zadává prodavatel svej dceři Kateřině na 1 m[ěřici] a 4 a[chtle] rolí u louky i s tím břehem až do její smrti a po její smrti ta role zas připadne hospodářovi a z tej roli ona bude povinna hospodářovi každoročně 3 dni ve žněch pracovati až do smrti své.
Vejměnu sobě prodavatel takovú vymiňuje, předně svobodný nocleh v chaloupce až do obouch smrti, jak jeho, tak taky manželky a tu chaloupku bude povinen kupitel přiopravovati, potom
14 m[ěřic] rži, 2 m[ěřice] ječmena,2 m[ěřice] ovsa, 1 kopu režnej a 1nu ovesnej slámy a ten Doleček nad Horou i s tím břehem na trávu, přitom 2 sáhy bukových dřív, a ty sobě bude povinen vejměník nadělati a hospodář bez platu přivézti, dvacet kulatých otepí [z] Posvětu a 6 fůrek mrvy na stlaní přivézti, 2 krávy na svobodnej pastvě pásti, hnůj na pole vyvízt a obilí do svej stodoly svízt a při tej chaloupce tu zahradu i s těma stromkama, takovou véměnu prodavatel bude míti.
Že chce kupitel dobrým a poslušným hospodářem ve vůbci býti, zaručili za něj Andres Opravil, Alexander Čulík, svědkové.
Tento prodej gruntu byl úřední cestou s výhradou vrchnostenských privilegií ratifikován a může být do watzlsdorfské gruntovní knihy náležitě vtělen být. Hohenstadt/Zábřeh 20. února 1807. Johann Czibulka, v.r., úředník.
Na sirotčím kapitálu je tu zajištěno 1. dubna 1809 100 zlatých.

Nic víc už tam není :-/
klit

Příspěvekod Monika » pát led 04, 2019 19:30

Pak to musí být zapsané v následující gruntovní knize nebo v jiné gruntovní knize. Je to vůbec z gruntovní knihy? Není to kniha trhová, kam se zapisovaly smlouvy na grunty? Co ta v textu zmíněná "watzlsdorfská gruntovní kniha"? Tu už jste viděl?
Zkrátka by to chtělo hledat další zápisy k tomu gruntu v jakýchkoli úředních knihách, aby v těch zápisech byly splátky vejruňků a pak odepsání těch 10 fr. za pohřeb otce Matěje.
Monika

Příspěvekod mfal62 » pát led 04, 2019 22:27

záznamy, které jsem v rychlosti našel (moc podrobně jsem je nečetl, ale těch 10 fr. za pohřeb tam nevidím):

gruntovnice vesnice Václavov
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... e6&scan=34
19.1.1807 Matis Zita -> syn Jann Zitta
na další straně udělali oba křížek u svého jména

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... e6&scan=35
30.1.1830 Johann Zitta -> syn Alexander Zitta
Matyáš Zita (Sitta) už zde není uveden => zemřel zřejmě mezi lety 1807-1830

matrika Z
1. zápis v roce 1832
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=103
+ 2.1.1832, grunt č. 25, Johann Sitta (zcela jistě syn Matyáše Sitty), Bauer (správně by mělo být uvedeno Ausgedinger ?),
58 let, příčina úmrtí: Lungensucht

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=175
index "S", Václavov - úmrtí Johanna Sitty zde není !!
mfal62

Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Příspěvekod klit » sob led 05, 2019 7:08

Jojo tyhle vsechny spisy jsem prosel. Nael jsem i smrt Jana Sitty a ANO je to syn Matyase Sitty. Zkoušel jsem hledat Matyasovu smrt mezi lety 1807 - 1830 ale proste tam neni. Napadlo me jeste (nejspis to je nesmysl) ze jeho smrt nebude uvedena v matriakch zemrelych pro vesnici Vaclavov protoze zemrel treba nekde jinde, naprikald v napoleonskych valkach, ale pochybuju ze by ho jako 50 leteho muze chteli nekde v armade :)
klit

Příspěvekod klit » sob led 05, 2019 9:19

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=115 odsud jsem to prosel do konce

tady umira v roce 1817 na cisle popisnem 25 1. manzelka Matyasova syna Jana
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=120 ...8zapis v pravo

tady v roce 1819 umira Terezie Sittova, Matyasova manzelka, ve veku 70 let na cisle popisnem 25, tak ze na cisle 25 musel zemrit i Matyas
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 21#scan120 ..posledni zapis v pravo

je tedy jasne ze bych mel hledat na cisle popisnem 25

dalsi Sitove ale umirali i na cisle popisnem 11 a 28 jaky je vsak pribuzensky vztah k tem na cisle 25 zatim jeste nevim

nasel jsem na cisle popisnem 11 (melo by byt 25) Martina (?) Sittu co zemrel ve 55 let
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=117 ..prvni zapis v levo

potom na cisle popisnem 28 slasiho Martina Sittu co zemrel ve veku 59 let
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=117 ..12 zapis v levo

Ale zadny Matyas z cisla popisneho 25 :(:(:(
klit

Příspěvekod Monika » sob led 05, 2019 19:53

klit píše:Napadlo me jeste (nejspis to je nesmysl) ze jeho smrt nebude uvedena v matriakch zemrelych pro vesnici Vaclavov protoze zemrel treba nekde jinde, naprikald v napoleonskych valkach, ale pochybuju ze by ho jako 50 leteho muze chteli nekde v armade :)

Není nesmysl, že mohl zemřít jinde. Vlastně první místa, kam se jdu koukat, pokud nenajdu pohřeb v místě původního bydliště, jsou místa, kam se vdaly/oženili potomci. A to i tehdy,pokud je u gruntu detailně popsaný jejich výminek, protože tam mohli prostě jen být na návštěvě. Proto jsem radila koukat se po těch 10 fr. na pohřeb, jestli u toho nebude farnost, kam se platilo. Armádu bych spíš vyloučila, alespoň zatím.
Monika

Příspěvekod klit » ned led 06, 2019 6:20

prosel jsem inventar matriky zemrelych cele farnosti jedelske kam spada vaclavov a okolni vesnice ale Matyas Sitta tam neni (mohl jsem se ale prehlednout)
klit

Příspěvekod Monika » ned led 06, 2019 7:14

klit píše:prosel jsem inventar matriky

"Inventář"? Myslíte index? V indexu je ale celkem vysoká pravděpodobnost, že někdo chybí (nebo spíš je zařazen špatně, protože byl špatně přečten). Zatím jsem se nesetkala s indexem, kde by nikdo nechyběl. Lepší je pročíst přímo záznamy v matrikách.

Víte, co se stalo s Matiášovými dětmi, zda se některá dcera nevdala nebo syn neoženil do jiné obce? Tam bych hledala jako první, pokud není ve své obci. Taky mohl mít třeba bratra nebo sestru v jiné obci a zajít k nim na návštěvu. Nejdřív bych zkrátka hledala to, kam se mu poděla blízká rodina.
Monika

Příspěvekod klit » ned led 06, 2019 10:24

ano myslel jsem index, pardon :). No jako znám jeho děti i jeho sourezence ale u nich mám vesměs jen data jejich narození, nic bližšího zatím o nich nevím. Pustím se tedy do hledání. Každopádně je pořád možné, že by mohla být jeho smrt napsána ve Václavově a já ho jen přehlídl (což si nemyslím procházel jsem to několikrát) zatím mi to ale nikdo nevyvrátil ani nepotvrdil.
klit

Příspěvekod mfal62 » pát led 11, 2019 8:55

Ještě připadá v úvahu další možnost: Jinak zapsané křestní jméno (omylem nebo úmyslně),
uvedu konkrétní příklad:

Philipp Zapletal, celolánový sedlák z Podolí u Bouzova, gramotný
*26.4.1730, vpravo 2. zápis zdola: Philippus, rodiče Joannes Zapletal & Anna
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 63&scan=98
je tam dopsáno datum úmrtí (což rozhodně není v této době běžné): mortuus 28 feb. 1811

+28.2.1811 (2.3.1811 je datum pohřbu), 2. zápis v roce 1811
Zapletal Vinzenz, Ausgedinger, 81 Jahr
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=136

Proč je zapsaný v úmrtní matrice jako Vinzenz, když byl celý život Philipp(us), na to jsem nepřišel.
Že by se jednalo o jinou osobu je vyloučeno, protože zemřel na gruntu kde celý život hospodařil a farář si dal tu práci
s vyhledáním jeho narození (byl to pamětník, uměl číst a psát, prostě významná osoba ve vesnici).
mfal62

Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Příspěvekod mipa » pon led 14, 2019 17:43

mfal62 píše:Proč je zapsaný v úmrtní matrice jako Vinzenz, když byl celý život Philipp(us), na to jsem nepřišel.

Třeba se jedná o pouhý překlep, kdy zapisovatel myslel v tu chvíli na něco jiného :D . (Filip Zapletal je můj přímý předek a mimo něj mám v databázi několik dalších podobných nejasností...)
mipa

Oblast pátrání: Šumpersko, Olomoucko, Svitavsko

Zpět na Hledá se!