Klecandr, Klobouky u Brna

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod Zora » ned zář 26, 2021 8:41

Nezbývá, než po roce 1836 hledat v okolí sňatek s Marianou, Nic dalšího mě nenapadá. Děti se v manželství s Mariannou už nerodily.

Samozřejmě je možné, že se zapisující mohl zmýlit a z druhé manželky udělat dceru té první manželky (Marianna, geb. Kateřina Havran).

Ona Marianna mohla být vdova po někom, čili spousta spletených příjmení, k chybě pak může dojít...
Marianna by se teor., jako vdova vdávala pod příjmením zemřelého manžela, ale rozená byla XY, obě příjmení se mohla v zápise o sňatku objevit.
Z

sorry, když jsem to napsala, tak jsem odeslala bez čtení.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod JosefJ. » ned zář 26, 2021 8:59

Zora píše:Nezbývá, než po roce 1836 hledat v okolí sňatek s Marianou,

Našel jsem, a ještě se to zamotává: Matka Jiřího Klecandra má uvedeno stejné jméno otce, jako měla jeho zemřelá první žena. Se jmény tam mám potíž, dal jsem do Čtení: viewtopic.php?f=41&t=55707
Ale v zápisech třeba v českých Brdech jsem se setkal s tím, že u vdovců byla zaměňována první žena s matkou, tak by to nebyl omyl neočekávatelný.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod Zora » ned zář 26, 2021 9:02

Potvrzujte si svatby nalezením narození ženicha a nevěsty.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod JosefJ. » ned zář 26, 2021 9:23

Narození první ženy Kateřiny mám od včerejška:
Kurdějov 2840
strana N7 vpravo druhý zápis
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00180.jp2

Jiřího budu znovu hledat s novou informací o jménu otce. Na Starovičky a tamní zápisy jste mě nasměrovala v roce 2018, kdy jsem se nedopátral spojitosti s tím hledaným Klecandrem.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod Zora » ned zář 26, 2021 9:31

Pokud by ženich měl rodiče ze stejného rodu jako jeho nevěsta, asi by byla u svatby poznámka o udělení dispense.
Ale - zase platí, že dispens mohla být uložena ve farním archivu a nevepsána do matriky - to byste musel projít , zda se vůbec poznámky o prominutí něčeho vyskytují v matriční knize a stejnhě by to nebyla jistota, mohlo "jen" dojít k opomenutí...

.....Matka Jiřího Klecandra má uvedeno stejné jméno otce, jako měla jeho zemřelá první žena....

Když si to přeložím, tak by matka ženicha byla sestrou první manželky ženicha. To je vyloučené, na tohle příbuzenectví se dispens neudělovala, jde o neprominutelnou překážku v manželství.
Ženich by si bral za ženu sestru své matky.

Buď tam bude chyba, nebo jde o shodu křestních jmen a příjmení.
Samozřejmě se mohu mýlit v posouzení, kdo by měl být jak s kým příbuzný :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod JosefJ. » pon zář 27, 2021 18:13

Zápisy křtu sourozenců Jiřího Klecandra jsou v viewtopic.php?f=41&t=55716 ;
podle matričních zápisů s věkem se narodil někdy kolem roku 1796, ve sčítacím operátu má 1789.
V roce 1789 se narodil Jan Jiří, jeho matka Juliana byla rozená Čekalová. Pouze Jiřího jsem z této rodiny nenašel, mám tedy za to, že Jiří = Jan Jiří.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod Zora » pon zář 27, 2021 18:29

To už je samozřejmě na Vás, jen upozorňuji na event. nesrovnalost, nebo si špatně vykládám Vámi popsané příbuzenské vztahy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Klecandr, Klobouky u Brna

Příspěvekod JosefJ. » stř zář 29, 2021 17:57

Děkuji.
Ano, nesrovnalosti tam jsou, příbuzenské vztahy se ukázaly trochu jiné, než se zdálo ze zápisů o sňatku Františky i druhém sňatku Jiřího Klecandra (s Marianou). Linii Klecandrů mám teď ujasněnou, zato mám problém s Havrany. Ti se asi objeví ve Čtení starých materiálů, až vzdám samostatné luštění.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Předchozí

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků