Šlechta v Praze

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Šlechta v Praze

Příspěvekod Veronika1976 » úte lis 20, 2018 11:41

Dobrý den!
Nemáte někdo tušení, jak najít v Praze v druhé polovině 18. století a na začátku 19. století šlechtu, která žila v nájmu? Mám pár matričních zápisů, ráda bych věděla víc. Dá se zjistit, kde žili? Neexistuje nějaký soupis obyvatel Prahy z té doby?
Jde mi o hraběte Franze Georga von Wurmbrand, 1774 u Tří zvonků v Jungmannově ulici (narození dcery Aloysie) a snad 1794 na Staroměstském náměstí v Krennově domě (svatba té dcery) a bratry Jana Nepomuka Chlumčanského (1790 v Praze, po 1794 v invalidovně v Poděbradech) a Adalberta, odešel od 6. dragounského pluku 1805 do penze jako major, 1808-1810 se krátce vrátil do armády k zeměbraně a pak byl v penzi do 1823, kdy v Praze zemřel. Všichni myslím žili jen v nájmu, asi na vlastní dům neměli dost peněz.
Předem díky!
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 12:21

zkuste policejní přihlášky, tam bývá číslo domu a čtvrt...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod Veronika1976 » úte lis 20, 2018 17:36

Děkuji! A od kdy se dělaly policejní přihlášky? Týká se to i začátku 19. století?
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 17:48

Veronika1976 píše:Děkuji! A od kdy se dělaly policejní přihlášky? Týká se to i začátku 19. století?


http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... =list&od=0

vpravo jsou vysvětlivky.

U osob je většinou i jejich původ, někdy místo narození, jindy domovská příslušnost.
Zvažujte také možné teoretické změny příjmení, ty lístky přepisovali brigádníci, takže tam bylo Finštein místo Einstein a další "drobné" chybičky, o kterých zcela jistě vím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod Zora » stř lis 21, 2018 15:35

Veroniko, sice to vůbec nesouvisí s Vaším hledáním, ale náhodně jsem narazila na příjmení, o kterém píšete.

,.. Manželství s hrabětem Degenhartem von Wurmbrandem Stuppachem sice vydrželo sotva rok, Florence ale prý titul hraběnky před svým jménem hrdě používala dál..

https://www.super.cz/603659-hrala-s-bog ... woodu.html
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod Veronika1976 » stř pro 05, 2018 12:37

Děkuji!
Wurmbrandů (Wurmbrand-Stuppachú bylo opravdu hodně. A vypadá to, že v dobových soupisech se řešili hlavně prvorození, dědicové majetku, ti mladší už moc ne a jejich děti a děti děti dětí, zchudlé, už teprve ne. Takže na ty soupisy se moc spoléhat nedá, ač vypadají seriózně - nebo jen pro hlavní linie.

Policejní přihlášky jsou bohužel až od roku 1850. Poslední Chlumčanský zemřel 1830 a Marie Cecilie rozená Chlumčanská vdaná Wurmbrandová 1822, takže mi to nepomůže. (Našla jsem v Praze její úmrtí, 18.3.1822 u sv. Jiljí, díky úmrtnímu oznámení v novinách. Hurá! Jejího manžela ale ne.)
Přísahala bych ale, že jsem něco četla o nějakém soupisu majitelů a obyvatel domů z konce 18. století, snad z josefského katastru.
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát pro 07, 2018 12:08

Veronika1976 píše:Přísahala bych ale, že jsem něco četla o nějakém soupisu majitelů a obyvatel domů z konce 18. století, snad z josefského katastru.


Eduard Šebesta, Popis obyvatelstva Hlavního města Prahy z roku 1770, Praha 1933
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod Veronika1976 » pát pro 14, 2018 16:17

Děkuji!
To je jen Staré Město nebo i další pražská města?
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků