Šlechta v Praze

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)

2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Šlechta v Praze

Příspěvekod Veronika1976 » úte lis 20, 2018 11:41

Dobrý den!
Nemáte někdo tušení, jak najít v Praze v druhé polovině 18. století a na začátku 19. století šlechtu, která žila v nájmu? Mám pár matričních zápisů, ráda bych věděla víc. Dá se zjistit, kde žili? Neexistuje nějaký soupis obyvatel Prahy z té doby?
Jde mi o hraběte Franze Georga von Wurmbrand, 1774 u Tří zvonků v Jungmannově ulici (narození dcery Aloysie) a snad 1794 na Staroměstském náměstí v Krennově domě (svatba té dcery) a bratry Jana Nepomuka Chlumčanského (1790 v Praze, po 1794 v invalidovně v Poděbradech) a Adalberta, odešel od 6. dragounského pluku 1805 do penze jako major, 1808-1810 se krátce vrátil do armády k zeměbraně a pak byl v penzi do 1823, kdy v Praze zemřel. Všichni myslím žili jen v nájmu, asi na vlastní dům neměli dost peněz.
Předem díky!
Veronika1976

Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: Šlechta v Praze

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 12:21

zkuste policejní přihlášky, tam bývá číslo domu a čtvrt...
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Veronika1976 » úte lis 20, 2018 17:36

Děkuji! A od kdy se dělaly policejní přihlášky? Týká se to i začátku 19. století?
Veronika1976

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 17:48

Veronika1976 píše:Děkuji! A od kdy se dělaly policejní přihlášky? Týká se to i začátku 19. století?

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... =list&od=0

vpravo jsou vysvětlivky.

U osob je většinou i jejich původ, někdy místo narození, jindy domovská příslušnost.
Zvažujte také možné teoretické změny příjmení, ty lístky přepisovali brigádníci, takže tam bylo Finštein místo Einstein a další "drobné" chybičky, o kterých zcela jistě vím.
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Zora » stř lis 21, 2018 15:35

Veroniko, sice to vůbec nesouvisí s Vaším hledáním, ale náhodně jsem narazila na příjmení, o kterém píšete.

,.. Manželství s hrabětem Degenhartem von Wurmbrandem Stuppachem sice vydrželo sotva rok, Florence ale prý titul hraběnky před svým jménem hrdě používala dál..

https://www.super.cz/603659-hrala-s-bog ... woodu.html
Z
Zora

Příspěvekod Veronika1976 » stř pro 05, 2018 12:37

Děkuji!
Wurmbrandů (Wurmbrand-Stuppachú bylo opravdu hodně. A vypadá to, že v dobových soupisech se řešili hlavně prvorození, dědicové majetku, ti mladší už moc ne a jejich děti a děti děti dětí, zchudlé, už teprve ne. Takže na ty soupisy se moc spoléhat nedá, ač vypadají seriózně - nebo jen pro hlavní linie.

Policejní přihlášky jsou bohužel až od roku 1850. Poslední Chlumčanský zemřel 1830 a Marie Cecilie rozená Chlumčanská vdaná Wurmbrandová 1822, takže mi to nepomůže. (Našla jsem v Praze její úmrtí, 18.3.1822 u sv. Jiljí, díky úmrtnímu oznámení v novinách. Hurá! Jejího manžela ale ne.)
Přísahala bych ale, že jsem něco četla o nějakém soupisu majitelů a obyvatel domů z konce 18. století, snad z josefského katastru.
Veronika1976

Příspěvekod Svobodnik_Jirik » pát pro 07, 2018 12:08

Veronika1976 píše:Přísahala bych ale, že jsem něco četla o nějakém soupisu majitelů a obyvatel domů z konce 18. století, snad z josefského katastru.

Eduard Šebesta, Popis obyvatelstva Hlavního města Prahy z roku 1770, Praha 1933
Nec sua rura colo, nec sue jura volo.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
Nemám panskou půdu, nekřepčím, jak písárci hudú.
Svobodnik_Jirik

Oblast pátrání: Haná
Mělnicko
Mladobosleslavsko
Mostecko
Náchodsko
Nymburk
Sedlčansko (královští svobodníci)
Staroboleslavsko

rytíři Šiškové z Jamolice

Příspěvekod Veronika1976 » pát pro 14, 2018 16:17

Děkuji!
To je jen Staré Město nebo i další pražská města?
Veronika1976

Zpět na Hledá se!