Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Příspěvekod Veronika1976 » úte říj 23, 2018 10:06

Dobrý den!
Slyšela jsem, že se dá přes mormonské centrum v Praze dostat k záznamům o vojácích mocnářství z Kriegsarchiv Wien, některé dokonce online. Moc prosím, můžete mi někdo poradit, jak a kde hledat? Jde mi o bratry Chlumčanské z Přestavlk. Největší šance je na Vojtěcha - Adalberta Chlumčanského. Narodil se 1751 v Hošticích u Volyně, zemřel 1823 v Praze, oba záznamy mám. Podle vojenských schematismů patřil 1803-1805 k 6. dragounskému pluku Michala Melase (myslím jako kapitán), pak šel do penze, 1808 krátce nastoupil zpět do armády už jako major a byl velitelem 1. litoměřického praporu zeměbrany, načež 1810 se do penze vrátil. Hledal by se asi spíš podle původního pluku, Melasova 6. dragounského, v době Wredeho 12. dragounského pluku.
Jeho mladší bratr Jan Nepomuk Chlumčanský, narozený 1757 ve Veselíčku u Tábora, bojoval 1794 u Tournai jako člen pluku štábní pěchoty, zřízené 1792 a 1801 zrušené, byl tam zmrzačen a poslán do filiálky pražské invalidovny v Poděbradech, kde 1800 zemřel, narození i úmrtí opět mám. Myslím, že byl nadporučík, tak se tituloval 1790, to bydlel v Praze, ale pluk před 1792 neznám.
Jak by se pro ně dalo zjistit něco o jejich službě v armádě?

Jestli jedině objednat do pražského centra za poplatek, tak samozřejmě ano, pokud mi to ušetří cestu do Vídně, ale i tak - jak se dostat k těm správným záznamům o nich? Prosím vysvětlete mi to polopatě, hrozně v tom tápu, i když už jsem se něco málo naučila. Co mám vlastně hledat a pokud to není zdarma online, jak a kam jim mám napsat? Předem děkuji za odpověď!
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Příspěvekod jgruna » úte říj 23, 2018 12:05

VHÚ Vám udělá rešerši, pokud něco najde. Stačí objednat přes email.
V mém případě ale vždy po 30 dnech oznámili, že nic nenašli (zdarma),i když schématismus uváděl mnoho odkazů.

Gruna
jgruna
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 09, 2018 14:36
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Grunovi: Skalice u Znojma, M. Krumlov, Rakšice, Jezeřany-Maršovice
Tonnerovi: Sušice, Písek, Praha
Kubištovi, Drábkovi: Novobydžovsko

Re: Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Příspěvekod AlesC » úte říj 23, 2018 12:09

U mormonů najdete oskenované archiválie k 6. dragounskému pluku tady: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Na prvním filmu by měly být rekrutní listy (Musterlisten), na dalších (Standestabellen) pak po jednotlivých měsících a letech informace o stavech jednotky, jejích taženích, úmrtí příslušníků, dezerce, propuštění či hospitalizaci raněných. Nehledá se v tom lehce, tak přeji hodně štěstí.

Obecně, jakoukoliv jednotku si můžete u mormonů vyhledat na stránce https://www.familysearch.org/search/cat ... d%3A344634 přičemž můžete výběr zúžit na dané období (např. 1800-1810) a asi i vybrat kategorii (nemám vyzkoušeno). S přímým vyhledáváním podle názvu jednotky mám spíše špatné zkušenosti, takže nedoporučuji.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Příspěvekod Veronika1976 » úte říj 30, 2018 8:06

Děkuji!

Je to úžasné, už jsem našla v Musterlistech jako prvního rytmistra (k roku 1803) Adalberta Chlumczanskeho. Takže je to jeho pluk a on tam musí někde být. :o) Děkuji děkuji moc!

Ale moc prosím, já tomu vůbec nerozumím. Musterlist je soupis všech vojáků v pluku k danému roku, že ano? Tak se můžu podívat, od kdy do kdy tam byl. Snad tomu přijdu na kloub.

Ale jak bych se dostala k jeho osobním záznamům? Ty jsou ve Stammlistech, že ano? Jenže podle jakého klíče jsou seřazeny? Podle abecedy? Pak by byl pod C - Ch. Byl důstojník, kapitán - rytmistr (mimochodem, jaký je rozdíl mezi první a druhý rytmistr?), tak jsem myslela, že by mohl být někde vepředu. K šestému pluku dragounů byl přeřazen od 4. kyrysnického pluku Czartoryského, který byl 1801 nebo 1802 zrušen a rozpuštěn mezi několik pluků, také právě mezi 6. dragounský (ten byl ostatně též původně šestý kyrysnický a na dragounský byl v té době nově převeden). Pokud je Stammlist řazen podle nástupu k pluku, pak by to asi mělo být 1801 nebo 1802 (údaje ve Wredem se různí a ve schematismech ho znám až od 1803 u 6. dragounského).
Moc prosím, poraďte mi, jak v tom mám hledat!
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Příspěvekod Veronika1976 » stř říj 31, 2018 9:27

Tak už jsem Adalberta Chlumčanského našla, na snímku 188, jako číslo 1 u druhé Majors Divission 1. Escadrony
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=517221
Alespoň vím, že nastoupil do armády 1.1.1772, a to jako podporučík, no 1769 ještě studoval v Praze filosofii, buď mu to nešlo nebo došly penízky a pak se dal k vojsku. :D
Bohužel ale nevím, k jakému pluku začínal, k 6. dragounskému pluku přestoupil 1.2.1802 od zrušeného Czartoryského 4. kyrysníků, ale Czartorysky měl ten pluk až od 1783. Samozřejmě mohl být u něj už za předchozího majitele.

Ale povýšení na nadporučíka nemůžu přeluštit, 26.3.177-?. Co myslíte, co by to mohlo být, je to nějaké kulaté, ale nejasné, 1773,1776,1779?
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Příspěvekod AlesC » stř říj 31, 2018 12:08

Jsem rád, že jste svého předka v těch vojenských archiváliích našla. Z vlastní zkušenosti vím, že se v nich nehledá snadno. Pokud ho už máte lokalizovaného v dané jednotce, dají se pak využít ty Standestabellen a jít v nich pro příslušnou jednotku (a kumpanii) měsíc po měsíci, dokud člověk nenarazí na zápis, kde je zmíněno, jak se daný voják k jednotce dostal nebo kam byl převelen. Našel jsem takto několik zápisů souvisejících s mým pátráním, např. kdy a kde byl propuštěn z armády, ve které vojenské nemocnici byl hospitalizován apod. Se čtením vám určitě vypomůžou zdejší odborníci v příslušné sekci, osobně sice jakž takž čtu, ale němčinu moc nedávám.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Hledám informace o vojáku - důstojníkovi

Příspěvekod Veronika1976 » stř lis 07, 2018 2:56

Děkuji!
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků