VYŘEŠENO: rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO: rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod Kikinulka » ned zář 30, 2018 21:18

Dobrý den,
informace:
Jakob Gregor, se měl podle dostupných informací narodit něco kolem roku 1766, v roce 1819 by měl být již mrtvý.
Oženil se s Barbarou dcerou Mathiase Gregora ze Stignitz č. 52. 23.10. 1790
zde by měl být záznam o této svatbě (poslední záznam v roce 1790 na pravé straně)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=3
prozatím jsem našla tři jeho dcery:
- Celestýna (1794)
- Rosalia (1796)
- Theresia provdaná Vacková (1799)

No a moje hledání spočívá v hledání záznamu o narození Jakoba Gregora a jeho rodičů.
Po dnešním pátraní sem našla asi záznam o jeho narození 4. záznam od spodu na levé straně
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=59
nicméně tam pro mě bohužel nevidím žádný údaj kterého bych se mohla chytit (č. domu, nebo jméno rodiče, které znám z "oddacího listu").
Předem všem mockrát děkuji.
Naposledy upravil Kikinulka dne stř říj 03, 2018 17:38, celkově upraveno 1
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Hledám rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod Zora » pon říj 01, 2018 5:25

číslování domů se v matrikách objevuje cca od r. 1770.
viz wiki
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3 ... pisn%C3%A9

U starších matričních zápisů je třeba postupovat tak, že najdu narození dítěte, hledám svatbu jeho rodičů. (kombinace jména a příjmení ženicha plus jméno manželky - pozorně, stejných dvojic může být více). Vše neustále ověřuji podle věku u úmrtí.

Přečtěte si
"Jak začít pátrat I, II, III", je to takové shrnutí toho, s čím se můžeme při bádání setkat a jak postupovat.
viewforum.php?f=31
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod zburget » pon říj 01, 2018 6:21

k tomu bych ještě dodal, že věk u úmrtí, hlavně hlouběj v historii, může být dost zavádějící údaj, protože je nepřesný a často je daleko od pravdy. A to jak u všech věkových kategorií. U dětí +/- rok je běžná tolerance, ale mám i sedmiletou, které napsali, že jí byly 4 roky nebo desetiletou, které napsali 7. U starých lidí se údaj může lišit o hodně víc. Běžná tolerance je bych řekl +/- 10 let, ale mám i případ, kdy napsali 74 a bylo mu 88 apod. Rozdíly jsou havně tam, kde je věk "zaokrouhlený" na desítky nebo pětky. Někdy ale věk sedí velice přesně...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledám rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod Zora » pon říj 01, 2018 8:15

zburget píše:k tomu bych ještě dodal, že věk u úmrtí, hlavně hlouběj v historii, může být dost zavádějící údaj, protože je nepřesný a často je daleko od pravdy. A to jak u všech věkových kategorií. U dětí +/- rok je běžná tolerance, ale mám i sedmiletou, které napsali, že jí byly 4 roky nebo desetiletou, které napsali 7. U starých lidí se údaj může lišit o hodně víc. Běžná tolerance je bych řekl +/- 10 let, ale mám i případ, kdy napsali 74 a bylo mu 88 apod. Rozdíly jsou havně tam, kde je věk "zaokrouhlený" na desítky nebo pětky. Někdy ale věk sedí velice přesně...


Myslím, že i tohle je zmíněno v "Radách", spolku s dalšími možnými zádrhely.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod Kikinulka » úte říj 02, 2018 11:25

Dobrý den,
vím že to bude asi patřit do sekce "čtení starých materiálů" ale potřebovala bych pomoci jestli je mé hledání správné v této souvislosti.
Takže našla jsem tento záznam narození hledaného Jakoba (Jakobuse) Gregora (4. záznam od spodu na levé straně)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=59
čtu:
15. července 1763 se narodil Jacobus
Georgius Giegor Ruhl: (asi) Stigni-eni- et Catharina -------

pak jsem hledala záznam svatby rodičů podle jmen, které jsem vyčetla ze záznamu narození (pokud sem to četla dobře a pokud sem našla ten správný záznam, hledala sem +-6 let od předpokládaného roku narození a jen zde jsem viděla příjmení Gregor)
zde by měl být záznam svatby (druhý záznam od spodu napravo):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=47
kde čtu:
eodem (předchozí, tzn. 18. listopad roku 1754)
H: J: (asi) Georgig Joannes Gregor legitims filis auf Stigniatis (?) rum(?) H: V: Catharina Thomo Pospisckek Ruhti (?) : Stigni. fili (?)

pak jsem prohledávala směrem od svatby v knize narozených tj. od roku 1754
a našla jsem tyto záznamy (potencionální sourozence Jakoba Gregora)
třetí záznam odspodu napravo (Joannes)
ale ten se narodil zřejmě jako nemanželský... a nebo to nejsou ti rodiče co hledám protože jsou zapsáni že pochází ze Žbanic
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=44

a pak dceru Barbaru (druhý záznam od shora nalevo), kde jsou rodiče stejní jako u prvního nemanželského sourozence včetně místa kde bydlí
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=53

pak by měl následovat Jakob, avšak tam už rodiče bydleli ve Stignitz. Je možné aby se po druhém dítěti přestěhovali?
Ale jak je možné že při svatbě jim bylo místo bydliště napsána vesnice Stignitz a přitom bydleli ve Žbanicích?
Cítím se bezradně...
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Hledám rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod Zora » úte říj 02, 2018 17:59

Neciťte se bezradně.

Mladí se brali, a bydleli před svatbou u rodičů . Po svatbě zřejmě zakoupili hospodářství ve Žbánicích. Po narození dvou dětí se přestěhovali zpět do Stignitz, třeba zemřel někdo z rodičů, nebo se naskytla příležitost.

Dítě se nemohlo narodit jako nemanželské, má uvedené oba rodiče. Legitimizace v té době neprobíhaly.
Navíc, opakují se Vám tam příjmení u svědků (kmotrů) S velkou mírou pravděpodobnosti jste našla správnou rodinu.
Jen se, prosím, ještě raději podívejte, zda se nevyskytovala dva manželské páry Gregorů, se stejnými křestními jmény.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod Kikinulka » úte říj 02, 2018 18:58

Omlouvám se máte pravdu, nemanželský syn to nebyl :-) to já si špatně přečetla rok :-) Místo květen 1757 sem četla květen 1754, proto mě napadlo, že je nemanželský :-)

Našla jsem ještě Josefa Gregora a ženu Marinu
a Mathiase Gregora s ženou Rosinou, ale ani jeden z těchto párů nemají syna Jakoba.

No je to náročný když znáte jenom jméno a příjmení osoby a z něj musíte vyvodit kdo by mohli být jeho rodiče. :-)

Mockrát Vám děkuji :-)
Naposledy upravil Kikinulka dne stř říj 03, 2018 7:27, celkově upraveno 1
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Hledám rodiče Jakoba Gregora ze Stignitz (okr. Znojmo)

Příspěvekod Zora » úte říj 02, 2018 20:25

U těch starších záznamů znáte křestní jména rodičů a jejich příjmení, dost často původ... To už se musí pečlivě vyhledávat a kombinovat s přibližným věkem u úmrtí...
Tak nějak platí, že žena rodila děti velmi přibližně si dvacet let - od 20. roku svého věku, do cca 40 roků., někdy i maličko po čtyřicítce, muž naopak mohl vystřídat několik manželek a děti se mu rodily i ve stáří, není nemožné, že se stal otcem i po sedmdesátce.
Nejhorší matriční období je kolem r. 1780, kdy se psaly tzv. zkrácené záznamy a kdy znáte opravdu jen jméno, příjmení otce, jméno matky a to je vše. Jména prarodičů chybí, stejně jako ekonomické postavení rodičů.
Čím více do minulosti, tím větší detektivní bádání.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků