Josef Kavalír - Vyřešeno

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Josef Kavalír - Vyřešeno

Příspěvekod Terra » sob zář 08, 2018 9:51

Pátrám po skláři Josefu Kavalírovi (Kavalierovi, Kavarírovi) narozenému někdy kolem r. 1770 (můj odhad), který se oženil s Kateřinou Urbanovou a měli dceru Kateřinu. Jeden čas pracoval v sklářské huti sv. Josefa v obci Jilem u Chotěboře. Pravděpodobně se hodně stěhoval (oblast Vysočiny a Posázaví?). Neznám datum a místo jeho narození, sňatku ani úmrtí, ani narození jeho dětí. Dohledala jsem pouze místo a datum sňatku jeho dcery Kateřiny. Bylo to 18.11.1827 v obci Věžníkov (dnes část obce Slavošov) u Zruče n.S. Mnohokrát děkuji za sebemenší stopu.
Naposledy upravil Terra dne úte zář 18, 2018 20:40, celkově upraveno 3
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod zeter » sob zář 08, 2018 11:17

stopu bohužel nepřidám, a ještě navíc vás asi trochu vyděsím - akční rádius sklářů byl mnohem větší, čili velmi snadno mohl úplně zmizet z Vysočiny a vydat se do sevrovýchodních Čech, na Boskovicko, na severní/jižní Moravu nebo i na Slovensko, podle toho, kde se zrovna naskytla práce. Asi by bylo dobré alespoň zjistit, komu patřila ta huť, a dohledat, jestli jich měl ten majitel ve vlastnictví víc (a kdy byly založené), a tam se podívat. Skláři se často přesouvali do nově založených hutí.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod sanssouci » ned zář 09, 2018 5:58

Podívejte se tady: https://www.kdejsme.cz/ Dnes se najde příjmení Kavalír v Ústí
nad Labem a Kavalier častěji. Například v Praze: http://www.nacr.cz/2017/04/13/prazske-p ... prihlasky/ Tady se dá pátrat v Rakousku – Uhersku a ve Slezku: www.genteam.at
Nebo Kavalier/ Kavalir tady: https://stbezo.info/index.html
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod Zora » ned zář 09, 2018 7:00

Terra píše:Pátrám po skláři Josefu Kavalírovi (Kavalierovi, Kavarírovi) narozenému někdy kolem r. 1770 (můj odhad), který se oženil s Kateřinou Urbanovou a měli dceru Kateřinu. Jeden čas pracoval v sklářské huti sv. Josefa v obci Jilem u Chotěboře. Pravděpodobně se hodně stěhoval (oblast Vysočiny a Posázaví?). Neznám datum a místo jeho narození, sňatku ani úmrtí, ani narození jeho dětí. Dohledala jsem pouze místo a datum sňatku jeho dcery Kateřiny. Bylo to 18.11.1827 v obci Věžníkov (dnes část obce Slavošov) u Zruče n.S. Mnohokrát děkuji za sebemenší stopu.



Zkuste si projít starší příspěvky, pamatuju si, že jsme s někým dohledávali různé odkazy na sklářský rod Kavalírů. Tady jsem našla jeden možný příspěvek:
viewtopic.php?f=7&t=15220&p=71108&hilit=kaval%2Ar%2A#p71108

Možná by stálo zato, oslovit kolegy, kteří se tímto rodem zabývají.

Můžete také použít:
https://www.requiro.cz/record/wedding?lastname=kavarir

Jsou tam přepsané matriční záznamy pro "actapublicovou" část Vysočiny plus také Krucemburk .
Třeba narazíte na nějaké boční větve.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod sanssouci » ned zář 09, 2018 9:14

Tady by byla listina sklenářů. Ale Kavalir/ Kavalier se tam nenajde.
http://klauskunze.com/heikun/glasmacher ... ister.html
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod Zora » ned zář 09, 2018 9:30

http://dspace.upce.cz/bitstream/handle/ ... sequence=3

ale bohužel je to zaměřené pouze majitele známé sklárny, ale třeba se dopátráte příbuznosti v mladších generacích.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod L.V. » ned zář 09, 2018 11:41

Dobrý den, asi nepomohu, spíš se zeptám, zda jste rodově nějak spojen s majiteli sklárny Kavalír , později Kavalier nebo jde jen o shodu (nějaké stopy by se v tom případě jistě podařilo najít)? Pozdější zakladatel skláren Kavalier ve Světlé nad Sázavou také působila v Jilemu u Chotěboře (cca 1828) . Děkuji, L.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod sanssouci » ned zář 09, 2018 13:04

Terra incognita!
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod zeter » ned zář 09, 2018 13:39

ohledně té rodové spřízněnosti s tím nejslavnějším Kavalierem-zakladatelem - samozřejmě může být, ale moc bych se na tuhle hypotézu neupínal, protože sklářství se často věnovaly celé rodiny, a k tomu odštěpení větví mohlo dojít i dost daleko v minulosti (a klidně kdo ví kde). Zpravidla ale byli v rodinách "odpadlíci", kteří se dali na jiné řemeslo a někde se usadili. Přes ně se pak dá občas hledáním do minulosti dojít k některému z původních sklářů a s trochou štěstí najít pár sourozenců hledané osoby nebo i ji samu. Ale cesta vede opravdu spíš přes mapování, kde všude měla daná vrchnost sklárny, kdy byly založeny a kdy zanikaly, a tam potom hledat a doufat.
Neštěstí je samozřejmě i podoba zápisů v dané době, kolikrát není uvedeno nic. Možná by stálo za to podívat najít i děti té vdané dcery a sledovat, co je u ní psáno. V 19. století jsou zápisy postupně čím dál tím informačně bohatší a může se stát, že se tam najednou objeví podrobnější informace o jejím otci. To samé potom v období, kdy je k dispozici sčítání lidu.
Sklárny na Vysočině bohužel skoro neznám, takže tam opravdu neporadím.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod Terra » úte zář 11, 2018 20:00

Děkuji všem za rady a podněty. Josef Kavalír je předek mého manžela. To příbuzenství se slavnou rodinou Kavalírů, zakladatelů sklárny ve Světlé, mě taky napadla. O té rodině se toho dá dohledat poměrně hodně, ale "náš" Josef mi tam nezapadá. Přesto je zvláštní, že v pozdějších zápisech jeho jméno změnili na Kavaliera stejně jako si je změnil majitel té sklárny. Děti té jeho dcery jsem samozřejmě prošla, tam jsem právě objevila ten Jilem. Dcera si ale vzala krejčího a usadila se na jednom místě, se sklářstvím byl konec. Kavalírů a Kavalierů není zas tolik, takže se domnívám, že to bude jeden rod. Nejspíš přišli do Čech z Moravy, našla jsem je v lánském rejstříků, v berní rule chybí. Teď jsem na genealogii neměla moc času, takže se omlouvám za pozdější reakci, každopádně budu pátrat dál. Ty sklárny jsou dobrý nápad.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod sanssouci » úte zář 11, 2018 20:58

Na internetové stránce http://www.familia-austria.at se najde jeden
Josef Kavalír, narozen v obci Přepychy. Obec existuje ale dvakrát.
Matriky se najdou pod farou Vápno a podruhé pod farou Přepychy.
Archiv Zámrsk.

PS: Na internetové stránce vlevo klikněte na "Gesamtsuche" a vložte do okénka
hledané jméno.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Josef Kavalír

Příspěvekod Terra » pát zář 14, 2018 17:08

Vypadalo to hodně beznadějně, ale myslím, že už jsem na stopě. A to především díky Zoře, která mě na matriky Žďáru n.S. navedla. Jméno Kavalír se tam skutečně vyskytuje. Pak jsem už jenom pátrala po sklářských hutích v okolí. V roce 1776 se tovaryši v herálecké sklářské dílně Janu Cavalírovi a jeho ženě Tereze roz. Hromádkové narodil syn Josef. To by mohl být on!!!
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Josef Kavalír - Vyřešeno

Příspěvekod Jezevec » sob zář 22, 2018 10:30

Pátrám v matrikách Kokava nad Rimavicou (Rim. Sobota) kde byly také sklárny. V letech 1870-1896 se tam jméno Kavalier-Cavalier vyskytuje.
FamilySearch Kokava n/R (je třeba registrace):
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GT97-8YH?owc=9P3B-GP8%3A107654301%2C112615301%2C128318301%3Fcc%3D1554443&wc=9PQ9-W3V%3A107654301%2C112615301%2C128318301%2C156549701%3Fcc%3D1554443&cc=1554443
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků