rod pohodných Altschmid

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

rod pohodných Altschmid

Příspěvekod lachmanovaj@seznam.cz » stř čer 06, 2012 9:03

Dobrý den,hledám informace o rodu pohodných-Altschmid,poslední místo,kde jsem je našla,jsou Podmokly u Sušice,začátek 19.st.V tom období už do rodu vstupují Wohlmutovi.Děkuji za každou informaci.Jana Lachmanová
lachmanovaj@seznam.cz
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř čer 06, 2012 8:53

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod Milan Wölfl » stř čer 06, 2012 10:17

Pokud se nikdo nenajde, zkuste zajet/napsat do SOkA Klatovy, pod který by měla Sušice spadat.
Podle MV ČR se v držení SOA Plzeň nacházejí tyto listinné pomůcky, které by se Vám přímo nabízely:
Název fondu (sbírky): Cechy Sušice
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Klatovy
Místa vzniku fondu Sušice
Časový rozsah: 1464-1865
Metráž: 0,61 bm (z toho nic není zpracováno)
Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů
Původce fondu (sbírky): Jde o cechy: Sladovnický, řeznický, mydlářský, pekařský, zednický, kamenický, pokrývačský, tesařský, kovářský, kolářský, bednářský, zámečnický, sklenářský, truhlářský, mečířský, klempířský, hrnčířský, punčochářský, tkalcovský, soukenický, aj.
Tematický popis: Dějiny řemeslné výroby, cechů v Sušici. 3 artikule cechu bednářského (1795 - 1828) 1 artikule cechu hodinářského (22.10.1718) 1 artikule cechu hřebíkářského (9.6.1824) 1 artikule cechu klempířského (7.3.1865) 1 artikule cechu kloboučnického (13.12.1798) 2 artikule cechu kolářského (30.12.1817, 5.5.1818) 2 artikule cechu kovářského (12.11.1731, 11.9.1808) 1 artikule cechu krejčovského (13.1.1817) 2 artikule cechu mydlářského (15.3.1739, 7.4.1777) 1 artikule cechu nožířského (12.3.1848) 4 artikule cechu pekařského (25.2.1616, 21.11.1652, 12.3.1694, 12.3.1694) 2 artikule cechu provaznického (1.9.1670, 1.8.1807) 1 artikule cechu pončochářského (3.11.1726) 1 artikule cechu řeznického (25.8.1616) 3 artikule cechu sladovnickáho (2.2.1683, 22.10.1747, 1750) 4 artikule cechu soukenického (1600 - 1674) 2 artikule cechu ševcovského (1675, 1701) 1 artikule cechu tkalcovského (29.6.1599) 3 artikule cechu truhlářského (1805 - 1823) 1 artikule cechu voskařského (12.6.1708) 3 artikule cechu zámečnického (1792 - 1833) 6 artikulí cechu zednického (1706 - 1846) 2 artikule cech neuveden (1815, 1836) 1 artikule cechu kovářského, kolářského a bednářského ("Kniha památeční") (1728) 6 typářů - (1616 - 1724)
Archivní pomůcky: nejsou

Název fondu (sbírky): Archiv obce Sušice
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Přerov
Místa vzniku fondu Sušice
Časový rozsah: 1734-1945(1949)
Metráž: 0,80 bm (vše je zpracováno a inventarizováno)
Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů
Původce fondu (sbírky): Představenský úřad v Sušicích 1734-1850Obecní úřad v Sušicích 1850-1945Místní národní výbor v Sušicích 1945-1949
Tematický popis: Fond obsahuje knihy a spisy, z knih jsou to zápisy schůzí obecního výboru a zastupitelstva, stavební, finanční a osvětové komise, pokladní knihy příjmů a vydání. Ze spisů volby, vojenské záležitosti, domovské právo, zásobování vojska a obyvatelstva, majetek obce, stavební spisy a plány, katastrální mapy.
Archivní pomůcky
CEKOTA V.: ARCHIV OBCE SUŠICE 1734 - 1945(1949). Inventář, 1975, s. 13, ev.č. 861.
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod blue_rose » stř čer 06, 2012 11:45

Když už odpovídám na něčí dotaz, snažím se aby moje odpověď měla nějakou váhu. Co si ale myslet o odpovědi, ve které:
1) někdo doporučuje návštěvu archívu okresu Klatovy s odkazem na fond, u kterého je napsáno "Fond není přístupný ..."
2) domnívám se že pohodní svůj cech neměli, dávat proto odkazy na fondy cechů ...
3) uvádí fond i pro Sušici z okresu Přerov ...
Podle mě je obsahová hodnota odpovědi rovna nule. Ale pisatel měl jistě dobrý pocit že někomu pomohl...
Uživatelský avatar
blue_rose
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned úno 12, 2012 3:00
Bydliště: Trhové Sviny

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod Milan Wölfl » stř čer 06, 2012 12:31

Pokud toto nepomohlo, omlouvám se, více jsem nenalezl. To zaprvé.
Zadruhé, nevím, o jakou Sušici na indexu fondů MV ČR jde, vzhledem k Vaší připomínce tedy o tu přerovskou Sušici opravdu půjde. V SOkA Klatovy ale jistě budou listinné fondy mít.
A zatřetí, pohodní podléhali panství, tudíž bych se zkusil i poptat na soupis poddaných Sušicka - byli psáni přímo pod sídlo panství, jako na panství Hluboká nad Vltavou, 1770.
Ještě začtvrté, pokud fond není ten hledaný, není důležité, jestli je anebo není přístupný. A přístupností zřejmě MV ČR myslí dostupnost online, tedy postup digitalizace...
P.S. Nejde o pocit, že jsem někomu pomohl. Jde o to, zda-li skutečně pomůžeme. Tak snad je tato "pomoc" formou zkušeností už ta pravá :wink:
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod TKempny » stř čer 06, 2012 13:00

být vámi bych zkusil napsat nějaké informace sem, třeba se najde někdo kdo vám je doplní, nebo tam už třeba něco bude.
Rody "stěhovavých" povolání
http://sites.google.com/site/mlynarsti/
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod sanmarco » stř čer 06, 2012 14:34

Milan Wölfl píše:Pokud toto nepomohlo, omlouvám se, více jsem nenalezl. To zaprvé.
Zadruhé, nevím, o jakou Sušici na indexu fondů MV ČR jde, vzhledem k Vaší připomínce tedy o tu přerovskou Sušici opravdu půjde. V SOkA Klatovy ale jistě budou listinné fondy mít.
A zatřetí, pohodní podléhali panství, tudíž bych se zkusil i poptat na soupis poddaných Sušicka - byli psáni přímo pod sídlo panství, jako na panství Hluboká nad Vltavou, 1770.
Ještě začtvrté, pokud fond není ten hledaný, není důležité, jestli je anebo není přístupný. A přístupností zřejmě MV ČR myslí dostupnost online, tedy postup digitalizace...
P.S. Nejde o pocit, že jsem někomu pomohl. Jde o to, zda-li skutečně pomůžeme. Tak snad je tato "pomoc" formou zkušeností už ta pravá :wink:


Milane, jen jedna poznámka. To, že fond není přístupný znamená to, že není zpracován. Nebyl prohlédnut v archivu, není k němu sepsán index a tudíž vám ho dle předpisu MV ČR nevydají. Už jsem to zkoušel několikrát při svých bádáních o historii obce Březina, ale bohužel mi vždy bylo řečeno to samé - existuje tady strach, že prostě někdo něco sebere a nikdo v archivu nemá čas vás hlídat. Tedy není to o dostupnosti online, většina archivů nebude online nikdy, což je sice škoda, ale na to by muselo vzniknout ministerstvo, protože jsou to tuny dokumentů :)

Jinak se nerozčilujte ... zkusil jste nabídnout pomoc, třeba i neodborně, ale zkusil. A jak se říká, i za toto patří díky :wink:
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod sanmarco » stř čer 06, 2012 14:39

lachmanovaj@seznam.cz píše:Dobrý den,hledám informace o rodu pohodných-Altschmid,poslední místo,kde jsem je našla,jsou Podmokly u Sušice,začátek 19.st.V tom období už do rodu vstupují Wohlmutovi.Děkuji za každou informaci.Jana Lachmanová


Ty odkazy asi znáte, ale tak kdyby náhodou ...
http://vanek.free.fr/Pohodni%20Oxygen/ptp0.htm#0I4405

http://vanek.free.fr/genealogie/Nezpriznene_rody_pohodnych.html
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod Milan Wölfl » stř čer 06, 2012 15:29

Martine, já se nikdy nerozčiluji :) Jen jsem se snažil věci uvést na pravou míru. S digitalizací asi opravdu nikdy nebude konec, ale to s neutříděností je zajímavé! Třeboňský archiv přidává indexy archivních pomůcek celkem rychle (spíš hodně rychle a dobře). Tak nepředpokládám, že by s Plzní byl takovýhle problém. I když, dotace z EU jsou pro severozápad zastavené, tak uvidíme, co a jak...
Několikrát jsem už na webu MV ČR našel dokumenty, které byly uvedeny jako "nepřístupné" a přitom byly v registru SOA Třeboň/SOkA České Budějovice již zařazené. Ale asi to bylo přechodně, než na MV zjistili současný stav...
Ale ty soupisy poddaných pro Sušicko by měly existovat; jsou asi uloženy v SOkA, ne? (teoreticky, kdyby vše bylo podle pravidel)...
Sám jsem zvědav, tahle oblast východně od Šumavy je z jistých důvodů oblastí mého zájmu...
PS: Ministerstvo netřeba zřizovat, do účelu už fušuje již zmiňovaný subjekt a jsem si jist, že alespoň stovka lidí má v popisu práce něco, co s archivy souvisí :D
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod Sagitarius » ned led 26, 2014 17:45

Mám jednu Marii Altschmidovou, původem z obce Dešenice u Nýrska, jestli vám to pomůže. Zatím jsem tam ale ještě nehledal. (jo a měla děti od r. 1817 v Kolinci)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 718
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod Sagitarius » ned led 26, 2014 17:45

Mám jednu Marii Altschmidovou, původem z obce Dešenice u Nýrska, jestli vám to pomůže. Zatím jsem tam ale ještě nehledal. (jo a měla děti od r. 1817 v Kolinci)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 718
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: rod pohodných Altschmid

Příspěvekod Tylda » pát led 31, 2014 20:26

[quote="lachmanovaj@seznam.cz"]Dobrý den,hledám informace o rodu pohodných-Altschmid,poslední místo,kde jsem je našla,jsou Podmokly u Sušice,začátek 19.st.V tom období už do rodu vstupují Wohlmutovi.Děkuji za každou informaci.Jana Lachmanová[/quote]

Dobrý den.

Kniha:
„Lexikon nedotknutelných“ – Jan Vyhlídka, nakl. PhDr. Ivo Sperát, Brno 2013
____________

Altschmíd
Psalo se též Altšmíd či Waldschmied. Tento rod patří mezi rody pohodnické.
-----
Antonín Altschmíd (*před 1770) byl pohodným v Dešenicích. Oženil se s N.N., se kterou měl Veroniku.
- Veronika (*před 1795 Dešenice 16) se provdala před rokem 1813 za Vavřince Vogla (*před 1795).
-----
Valburga Altschmidová (*před 1795 Dešenice) se provdala před rokem 1816 za Vavřince Vogela (*před 1790).
-----
Jakub Altschmid (*před 1820) byl před rokem 1871 chalupníkem v Podmokách. Oženil se před rokem 1850 s Magdalenou Volmutovou (*před 1830 Plichtice 10), se kterou měl Terezii.
- Terezie (*před 1850 Podmoky 12) se provdala před rokem 1871 za vdovce Josefa Fürbacha (*11. 5. 1829 Bošovice 21).
-----
Rod byl spřízněn s rody Firbacher (Fürbach), Vogel (Vogl), Wohlgemüth (Volmut) atd.
-----
Matrika č. 8 Radomyšl N 1842-1853, SOA Třeboň
Matrika č. 18 Volenice O 1827-1873, SOA Třeboň
Matrika č. 38 Volyně N 1814-1884, SOA Třeboň
____________

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků