Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 11:32

Dobrý den,

hledám Františka Schwaba narozeného přibl. 1786 Josefu Schwabovi v Prostějově, případně okolí. Nebo jiné Schwabovy z oné doby a starší.

Děkuji

Libi
Naposledy upravil Libi dne pon srp 13, 2018 16:33, celkově upraveno 1
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: Schwab

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 14:24

Matriky Prostějova jsou online, pokud jste tam hledané příjmení nenašla, je třečba hledat i v okolí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Schwab

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 14:41

Já vím, ale zatím hledám marně. Spíš si myslím, že údaj chybí - je mezi dvěma obdobími matrik. Mohl to být voják odjinud ...
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: Schwab

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 15:05

Moc Vám nerozumím, vložte odkaz na zápis nebo jiný doklad, ze kterého čerpáte uvedené údaje.- Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Schwab

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 15:16

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=58
Toto je matrika sňatků, takže vím, že se jmenoval Frant. Schwab, i přibližné datum narození. Přesto ho nemohu najít ani v okolí.
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: Schwab

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 16:05

Jediné, co jsem z matrik zjistila, - zatím - je sňatek 1623 nositele příjmení Schwab

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=2

Zdá se tedy, že by příjmení mohlo být (i) místní, snad se jedná o Krasice. Jednoznačně to tam uvedeno nevidím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Schwab

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 16:18

Děkuji, tak daleko do minulosti jsem zatím nešla. Z jiných rodokmenů mám zkušenost, že je často snadné najít poměrně staré údaje, ale většinou nedokážu najít návaznost na novější matriky a tím pádem pak údaje nemůžu použít v rodokmenech.
V matrikách Krasic jsem už zkoušela hledat, marně.
L
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: Schwab

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 16:24

ano, chápu.

Poradila bych, projít všechny rejstříky (N, Z, O) v Prostějově, jsou tam výskyty tohoto příjmení - všechno jsem neprocházela - a hledat příjmení a souvislosti, třeba sourozence a podobně.

Jinak - opravte si předměty, patří tam vždy (jen) narození (úmrtí, oddání), obec a rok, Všechny další pro Vás potřebné údaje vpisujte do těla zprávy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 16:38

Děkuji za ochotu, zkusím hledat dál.
Ještě mě napadlo, jestli jste se náhodou na Vysočině nesetkala se jménem Pokoj. Našla jsem tam vesnice Pokojov i Pokojovice, ale opět žádnou souvislost.
L.
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 16:40

Příjmení jsem již viděla.
Neudala jste ani období, odkaz na matriční zápis, nic dalšího. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 17:01

Tak daleko údaje z matrik nejdou, jedná se mi o původ z vesnic těch jmen. Moje nejstarší zápisy o Bartoloměji a Vítku Pokojovi jsou z matriky O (asi 1659) a Z (1682)

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=95
vpravo 2. zápis odspodu
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=315
vlevo 6. odspodu

L.
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 17:11

Ano, znám příjmení ze Spešova.
Pokud by se mělo jednat o místní původ příjmení, pak bych spíše viděla tvar Pokojovský.

Zkuste vyhledat v generálním rejstříku k lánové vizitaci, třeba se tam objeví i jiné obce výskytu, případně se podívejte, jak je na tom Spešov s gruntovnicemi .
POdle legionářů a padlých vojáku v 1. sv. válce se toto příjmení vyskytuje i v jiných oblastech - ale jde o roky předválečné, čili jiné století.

JInak - je možná teorie, že příjmení bylo původně od Friedricha - křestní jméno a počeštěním přes Friede se z něj stalo příjmení Pokoj (klid, mír)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 17:22

Děkuji za veškeré informace. Předpokládám, že rejstřík najdu v Národním archivu, co jsou ale gruntovnice/kde je najdu?
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39

Re: Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Zora » pon srp 13, 2018 17:32

dotaz na rejstřík položte zde. Je tu tohle téma - jde o tiskem vydanou knihu před několika málo roky, konkretní lánový rejstřík pak najdete na stránkách MZV - skeny originálu.

Gruntovnice, tam je potíž - MZA stále nemá hotovou digitalizaci, některé gruntovnice jsou dokonce nepřístupné, položte dotaz na MZA nebo na archiv Blansko.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Schwab František, nar. asi 1786 v Prostějově a okolí

Příspěvekod Libi » pon srp 13, 2018 18:23

Děkuji.
Libi
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 25, 2017 13:39


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků