VYŘEŠENO Potomci Josefa Nezdařila *1891

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO Potomci Josefa Nezdařila *1891

Příspěvekod Zofka777 » pát srp 03, 2018 17:12

Dobrý den, hledám potomky Josefa Nezdařila z Chvalnova na Kroměřížsku (*18.6.1981). Je to můj prastrýc. Po narukování do c-k. rakouské armády byl v roce 1914 zajat v Rusku, poté se stal čsl. legionářem a v Rusku strávil roky 1917-1920, roku 1920 se vrací zpět. Demobilizován byl v Žilině, poté pracoval jako člen tzv. Finanční stráže (celníků) - Čeladná na Frýdecko-Místecku, Bratislava. V roce 1936 žádá o přeložení ze Slovenska na Moravu (v tomto roce měl minimálně jedno školou povinné dítko). Neví se, jak jeho žádost dopadla, stopa se ztrácí. U Finanční stráže končí patrně v roce 1947 v Čeladné (roku 1949 se FS rozpadá a je násilně včleněna do SNB). Josef Nezdařil (nebo možná jen jeho jmenovec Nezdařil) pak figuruje jako dozorce/velitel v brněnské věznici Cejl (1949-1950), kde mj. nepovoleně pomáhá tamějším politickým vězňům. To se mu stává osudným a je odsouzen na 15 let. Poslední stopou může být jeho setkání (již jako odsouzeného) s jednou z vězněných žen v Cejlu, a to ve věznici Znojmo - rok 1950-1951. Tato věznice je však roku 1956 zrušena, přebírají ji pohraničníci.
Naposledy upravil Zofka777 dne sob bře 16, 2019 12:01, celkově upraveno 1
Zofka777
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát srp 03, 2018 17:03
Bydliště: Praha 4 - Krč
Oblast pátrání: Chvalnov, Střílky, Kroměříž, Čeladná, Hodslavice, Fryšták, Dolní Ves + Benešovsko
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-411873291/he%C5%99manova

Re: Potomci Josefa Nezdařila *1891

Příspěvekod Zora » sob srp 11, 2018 8:30

hledám potomky Josefa Nezdařila z Chvalnova na Kroměřížsku (*18.6.1981)

Zřejmě jste napsala nesprávně datum narození - jde pravděpodobně o datum úmrtí - vzhledem k uvedeným osudům ve 20. století.

Pokud znáte jeho datum úmrtí, mohla byste doplnit, zda víte, kde zemřel. Nejsnazší je pak hledat potomky podle nájemců hrobového místa.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Potomci Josefa Nezdařila *1891

Příspěvekod Zofka777 » stř bře 06, 2019 16:37

Dobrý den,
omlouvám se, nějak jsem nekontrolovala odpovědi.... Až teď. Ano udělala jsem chybu ve vlastním textu (ne v nadpisu). Zatím se mi podařilo zjistit o osobě Josefa Nezdařila, že nastoupil do C.-K. rakousko-uherské armády, bojoval v Rusku, pak přešel k tamějším čsl. legiím, vrrátil se do Československa 1920, pak sloužil až do roku 1950 u finanční stráže na Slovensku a někde na Moravě, poté asi odešel do důchodu :-). No ale místo a datum úmrtí se mi stále zjistit nepodařilo. V MZA mi našli nějaké materiály ohledně jeho kariéry "finance", tak tam třeba bude nějaké vodítko.
Děkuji opožděně za reakci, srdečně zdravím, Eva Heřmanová, rozená Nezdařilová
Zofka777
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát srp 03, 2018 17:03
Bydliště: Praha 4 - Krč
Oblast pátrání: Chvalnov, Střílky, Kroměříž, Čeladná, Hodslavice, Fryšták, Dolní Ves + Benešovsko
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-411873291/he%C5%99manova


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků