Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Lenule76 » úte črc 31, 2018 11:51

Zdravím všechny,
prosím Vás o radu, kde bych mohla nalést zápis o úmrtí mého předka.

Můj předek Jan Boubal se narodil 31.05.1839 https://digi.ceskearchivy.cz/5789/61/970/679/87/0
31.01. 1869 se ve Schwarzenau v Dolním Rakousku oženil s Maria Wotawa http://data.matricula-online.eu/en/oest ... 10/?pg=125

Jejich syn Adolf Boubal se narodil ve Schwarzenau v Dolním Rakousku 17.06.1869 http://data.matricula-online.eu/de/oest ... -12/?pg=23
a 27.07.1897 se v Dolních Beřkovicích oženil s Marií Tichou. v zápisu o svatbě není uvedeno, že je syn po + otci.

Zkoušela jsem hledat zápis o úmrtí Jana Boubala, ale nenašla jsem zhola nic. Pracovala jsem s variantou, že otec odešel se synem do Čech, pak že neodešel. V roce, kdy se Adolf ženil tak otci bylo 58 let. Je možné, že by otec zůstal v Dolním Rakousku? Zkoušela jsem hledat v rakouské matrice v místě, kde se ženil, matriky úmrtí jsou zveřejněny do roku 1938, ale opět bez výsledku.

Napadá Vás, kde bych ještě mohla hledat? Co pro to udělat?
Předem děkuji.
Lenule76
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 31, 2013 20:36

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Zora » úte črc 31, 2018 13:27

Otec je , myslím, psán, jako sloužící při dráze, jeho pohyb byl vázán na služební postup a lokaci, kam byl umístěn...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Lenule76 » stř srp 01, 2018 7:54

Dobrý den Zoro,
a lze někde najít nějaké bližší údaje?
Moc děkuji za radu.
Lenka
Lenule76
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 31, 2013 20:36

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Zora » stř srp 01, 2018 8:05

každá rada drahá...
To jsou osoby, které se mohly stále přesunovat :-(
zkusím popřemýšlet... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Zora » stř srp 01, 2018 8:29

Inu, dívala jsem se do indexů narozených narozených ve Schwarzenau, Váš předek byl zřejmě jediné dítě, které se zde jeho rodičům narodilo. Snad proto, že se porod konal dost brzy po svatbě. Pak se zřejmě otec Jana přestěhoval. Oba rodiče mají u svatby uvedené stejné číslo popisné ve Schwarzenau.
Postup by byl takový, že bych se zaměřila na zápisy o narození v původních lokalitách, mohly - měly by tam být poznámky o svatbě či úmrtí - v dané době to bývalo pravidlem,. i po roce 1918 nacházím v matrikách info, které si fary mezi sebou vyměňovaly.
Jinak procházet samozřejmě matriky i narozených okolních obcí, někam se rodina zcela jistě přesunula a je dost pravděpodobné, že narazíte spíš na dítě než na úmrtí (zápisů o narození bylo jistě více.) U narození dítěte (sourozence Vašeho Jana) by mohla být zase poznámka o tom, kde se vdávalo... U holek je pak předpoklad, že to bylo z místa bydliště rodičů.
Je to běh na dlouhou trať, bohužel. Z

edit máte matriční záznam svatby syna v D. Beřkovicích ?
edit 2 Víte, co znamená poznámka s datem 5/1 1887 u záznamu narození otce v roce 1939? Na první slovo nevidím. Možná je to nějaké vodítko, pokud nepřečtete, využijte pomoci kolegů v sekci čtení.
edit to bude exoffo, tedy úřední žádost o vydání kř. listu...
Zdá se ale, že potomci otce, narozeného *1839 žili ve Vídni. - viz žádosti o vydání křestního listu - období 2. sv. války.
Z
Naposledy upravil Zora dne stř srp 01, 2018 10:54, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Zora » stř srp 01, 2018 10:07

výskyt Boubal ve Vídni r. 1941
https://www.digital.wienbibliothek.at/w ... oom/258009
6. a 7 okrsek

r. 1900
https://www.digital.wienbibliothek.at/w ... view/87468
příjmení tam nevidím, zkontrolujte

r. 1910
https://www.digital.wienbibliothek.at/w ... oom/127140
příjmení tam nevidím, zkontrolujte

r. 1920
https://www.digital.wienbibliothek.at/w ... iew/165207
příjmení tam nevidím, zkontrolujte.

Asi moc cesta přes hledání potomků ve Vídni nepovede, matriky jsou přístupné tuším do r. 1937, můžete zkusit hledat dál v Lehmanově adresáři, ale zdá se, že se přestěhovala poslední generace.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Lenule76 » čtv srp 02, 2018 7:42

Dobrý den Zorko,
moc děkuji za odpovědi. Pořád přemýšlím jak a kde mám hledat :-)

Můj předek Jan měl podle zápisu v matrice pouze jednoho potomka a to Adolfa (můj prapradědeček). zatím jsem žádného dalšího nenašla, ale neznamená to, že jej neměl (třeba i s jinou ženou). Děkuji moc za vyhledání výskytu jmen Boubal ve Vídni, v prvním odkazu je Jan v dalších jsem nikoho nenašla. ze zápisu nedokáži určit ve které části Vídně tento Johann žil :-( a kde hledat případné zápisy. Ani nevím, zda je nějak spřízněný.


Zápis o svatbě syna Adolfa mám mohu jej přiložit.

Zkusím ještě projít matriky v okolí svatby Jana, svatbu měli pod farností Grosshaselbach, zkusím zapátrat i v delším okruhu.

Jen mi nedá pokoj ta žádosti vydání křestního listu, ten se vydával za účelem svatby nebo i k jiné příležitosti? Mohlo by to znamenat nějakou souvislost s Johanem z odkazu výskytu ve Vídni 1941? tento rok je tam v zápisu o narození Jana uveden. To by možná mohlo znamenat, že nějaký předem ve Vídni zůstal.

Předem moc děkuji.
Lenule76
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 31, 2013 20:36

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Zora » čtv srp 02, 2018 8:00

Velmi pravděpodobně souvisí žádost o vydání rodného listu s osobami stejného juména, žijícími v roce 1941 ve Vídni. V době 2. sv. války se musel prokazovat arijský původ, čili bylo třeba si vyžádat z fary křestní list. Souhra u zápisu - vyžádáno z Vídně a bydliště osoby stejného příjmení je dost "zajímavá".

v roce 1941 žili ve Vídni čtyři Boubalové, jsou seřazeni pod sebou
Blasius, Josef, JOhann, Lorenz


u každého z nich je adresa a číslo okrsku (Bezirk)

Určitě si ještě projděte seznamy obyvatel mezi roky 1920 a 1941, abyste zjistila, kdy se jméno ve Vídni objevilo a pak musíte hledat v matrikách Vídně matriční události.
Farnosti jsou rozděleny taky podle čísel okrsků.
Jiná cesta mě nenapadá, snad ještě - zda není nějaká udáílost v životě Vašeho předka, ke které by se mohla vázat žádost o křestní list - ex offo, tedy úředně,. Bývá to často od soudů, ale může se také jednat třeba o dědictví...
Vložte záznam o svatbě syna a dohledejte narození matky syna, možná u ní bude nějaký záznam o tom, kde zemřela.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Boubal Jan_hledám zápis o úmrtí

Příspěvekod Lenule76 » pát srp 03, 2018 6:33

Dobrý den Zorko,
děkuji moc za nasměrování, o víkendu se do toho pustím.
Přikládám záznam o svatbě. Bohužel mám jen to co mi poslala paní z matriky tak snad to bude čitelné.
Moc děkuji.
Lenka
Přílohy
003.jpg
005.jpg
Lenule76
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 31, 2013 20:36


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků