Hledám hrob mého dědy

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod m.k.85 » ned čer 10, 2018 6:34

Dobrý den,
můj děda, kterého jsem nikdy neviděl se narodil 21.1.1929, jméno Rudolf Tomík. Prostřednictvím Ministerstva vnitra jsem zjistil datum a město úmrtí, ale nedaří se mi zjistit, na jakém hřbitově je pochován.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod pen » ned čer 10, 2018 9:54

Bylo by dobré nám říct alespoň to město a datum/rok úmrtí - bez těchto údajů je to leda na křišťálovou kouli :idea:
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod m.k.85 » ned čer 10, 2018 19:03

Promiňte, nebyl jsem tolik konkrétní:-)
Datum úmrtí mého výše zmíněného dědy je 26.10.1990, místo úmrtí MV udali Ostravu, nic víc tam neměli.
Ještě před tím, než jsem zjistil tohle datum, tak jsem prostudoval dědův spis z Archivu vnitřních složek, protože děd pracoval v Ostravě u SNB a docela mě překvapilo, na jaké konkrétnosti jsem došel. Nejen z jeho profesního života, ale i osobního a i jeho blízkých příbuzných...Do té doby jsem o něm skoro nic nevěděl, ale touto studií se situace výrazně zlepšila.

Poté jsem kontaktoval Ústřední hřbitov v Ostravě a nějaké hřbitovy blízké jeho poslednímu známému trv. bydlišti avšak neúspěšně. Některé hřbit.správy tvrdili, že potřebují znát nájemce hrobu (tzn.potomky) a ty já neznám. Jméno nebožtíka jim údajně nepomůže.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod Zora » ned čer 10, 2018 19:22

Dost problém, pokud byl dědeček zpopelněn, nemusí mít hřbitovní správa ani údaj o uložení jeho ostatků... je to sice povinnost nájemce hrobu hlásit, ale ne příliš často se to dodržuje.

Pokud zemřel v Ostravě, snad by šlo zkusit oslovit místní krematorium, zda se tam nekonala po uvedeném datu úmrtí kremace. Netuším ovšem, zda jsou tato data veřejně přístupná. Pak pátrat po zařizovateli pohřbu.

Jinak - v případě úmrtí se jedná také o dědické řízení, Vás otec nebo matka k tomuto jednání nebyli vyzváni? Děti jsou většinou neopomenutelní dědici....

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod m.k.85 » ned čer 10, 2018 20:57

To by také mohla být cesta. Myslím to krematorium a zřizovatele pohřbu. Ještě zkusím kontaktovat Magistrát města Ostravy odbor vnitřních věcí oddělení správních činností a zkusil bych se zeptat na tyto skutečnosti, jestli je vůbec v mé kompetenci zjišťovat tyto věci. Uvidím..
Druhá pravda je to dědické řízení. To mi také vrtá hlavou a pochopitelně i moji matce (dcera mého dědečka).
Maminka je z manželství, které se záhy v r. 1958 rozpadlo, nicméně je oficiální biologickou dcerou zmíněného mého dědečka. Ten se v zápětí oženil s jinou ženou a měl další dvě dcery. Takže dědily asi ty. I když o tohle mně vůbec nešlo. Klidně bych se v budoucnu s potomky z jeho druhého manželství i sešel, ale ti by si mohli myslet, že mi jde právě o nějaké vyrovnání. O což mně vůbec nejde. Na druhou stranu byla matka krácena. Možná ne, nevyznám se v zákonech o pozůstalosti.
Z těch spisů z Archivu vnitřních složek vím, že dědeček postupem času mezi své děti ve své osobní dokumentaci SNB, moji matku neuváděl. Jakoby se k této živ.etapě nechtěl vracet. Ovšem, jak jsem psal, maminka jeho dcerou je. Třeba to měl ještě před svojí smrtí nějak právně ošetřené.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod kolsi » pon čer 11, 2018 18:31

Pokud víte, že zemřel v Ostravě, co zkusit oslovit místní matriku? V matrice zemřelých by pak místo pohřbu mělo být zapsáno.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod Zora » pon čer 11, 2018 19:07

kolsi píše:Pokud víte, že zemřel v Ostravě, co zkusit oslovit místní matriku? V matrice zemřelých by pak místo pohřbu mělo být zapsáno.


Pokud byla kremace, obávám se, že tam bude zaznamenána jen kremace, ale ne místo uložení urny. Nedávno jsem vyřizovala něco pro známé kolem hrobu, velice seriozní rodina, ale měli v hrobě uloženy tři urny osob, které nebyly na správě hřbitova zaznamenány. Vysvětlení bylo prosté, rodina nevěděla, že je povinnost tuto skutečnost hlásit.
V úmrtních listech rodičů mám den úmrtí a den kremace. O místě uložení tam nic není,. (ale nevím, jak vypadá současná matrika)
Navíc u staršího člověka je také varianta, že "mladí" bydleli zcela jinde a zemřelého po kremaci uložili do hrobu tam, kde bydlí...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod Kiara » pon čer 11, 2018 20:36

Zora píše:
kolsi píše:Pokud víte, že zemřel v Ostravě, co zkusit oslovit místní matriku? V matrice zemřelých by pak místo pohřbu mělo být zapsáno.


Pokud byla kremace, obávám se, že tam bude zaznamenána jen kremace, ale ne místo uložení urny. Nedávno jsem vyřizovala něco pro známé kolem hrobu, velice seriozní rodina, ale měli v hrobě uloženy tři urny osob, které nebyly na správě hřbitova zaznamenány. Vysvětlení bylo prosté, rodina nevěděla, že je povinnost tuto skutečnost hlásit.
V úmrtních listech rodičů mám den úmrtí a den kremace. O místě uložení tam nic není,. (ale nevím, jak vypadá současná matrika)
Navíc u staršího člověka je také varianta, že "mladí" bydleli zcela jinde a zemřelého po kremaci uložili do hrobu tam, kde bydlí...
Z

Maminka mi zemřela v r. 2015 v Praze na LDNce v Motole, v úmrtním listě bylo uvedeno jako místo úmrtí LDN Motol a úmrtní list vystavila matrika ÚMČ Praha 5, čiliže matrika, v jejímž správním obvodu došlo k úmrtí pacienta LDN. V úmrtním listu není ani zmínka o pohřbu (kremace) ani o místě uložení ostatků!!! Pro informaci - maminku jsem pohřbila v místě svého trvalého bydliště, což je vzdálenost od Prahy 40 km.
Dědeček tazatele mohl zemřít v Ostravě (LDN, nemocnice, jiné zdravotnické zařízení) ale samotný pohřeb a následné uložení ostatků mohlo klidně proběhnout mimo Ostravu, například do rodinného hrobu rodiny jeho druhé manželky. Na jeho místě bych vznesla dotaz na příslušnou matriku a protože se jedná o přímého předka (dědeček) mělo by se mi dostat alespoň odpovědi v tom smyslu, v jaké ostravské lokalitě či zařízení dědeček vlastně zemřel a podle výsledku pokračovat dál v pátrání.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod Zora » pon čer 11, 2018 20:40

asi jsem se nevyjádřila naprosto přesně - v úmrtním listě vystaveném po pohřbu je pouze místo úmrtí, (adresa) Ve výpisu z matriční knihy Z je i kremace (nebo pohřeb do země, kdy a kde)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod m.k.85 » úte čer 12, 2018 10:16

Děkuji, děkuji za nápady. S tou matrikou mě to blesklo hlavou taktéž. Za pokus by to mohlo stát. Třeba zemřel v nějaké ostravské nemocnici, která je blízko jeho poslednímu, mně známému, trvalému bydlišti (v r. 1984 šel do výslužby a bydlel v Porubě-Havlíčkovo nám. Dál stopa chybí až do zjištěného úmrtí r.90). Mohlo by to něco napovědět. Znáte to...
Ale předpokládám, že je v Ostravě více matričních obvodů. Asi to tak jednoduché nebude, jak kdyby byla v Ostravě jen jedna matrika, jako na nějaké vesnici.
Jedině oslovit všechny matriky Ostravy..
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod Kiara » úte čer 12, 2018 20:34

Dívala jsem se na internet, v Ostravě by mělo být okolo 13ti matričních obvodů. Na Vašem místě bych asi nejdříve začala matrikou v obvodu posledního známého trvalého pobytu Vašeho dědečka, což je Úřad městského obvodu Poruba, Klimkovická 55/28, Ostrava-Poruba: https://poruba.ostrava.cz/cs/radnice/urad/odbory/odbor-vnitrnich-veci-1/oddeleni-matricni/zivotni-situace/umrti-a-vyrizeni-umrtniho-listu
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod m.k.85 » stř čer 13, 2018 12:33

Dobrý den,
děkuji za odkaz. Zkoušel jsem volat na Matriku v Porubě. Byla tam ochotná paní matrikářka, která se mně podívala na to datum a pod touto úmrtní matrikou můj dědeček zapsaný není:-)
Nezbývá než zkusit ještě jiné...
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod m.k.85 » čtv čer 21, 2018 16:34

Dobrý den,
z deseti ostravských matričních obvodů jsem byl asi u čtvrtého z nich úspěšný. Dohodl jsem se s paní matrikářkou, že pošlu písemnou žádost, s kopií rodného listu na doložení příbuznosti a poplatek 20 Kč a oni mně pošlou doslovný výpis zápisu o úmrtí mého dědy.
Teď jen čekat, jaké informace výpis bude obsahovat.
Nevíte, prosím, co obsahují dnešní zápisy do knihy úmrtí? Přesněji řečeno, zápisy z 90. let.
Předpokládám však, že informace o místě pohřbení tam nebude, jak jsme se už v tomhle vláknu bavili. Ale nevadí, budu rád za jakoukoliv novou informaci.

edit: opravdu jsem nečekal, jak ochotné a snaživé budou ostravské matrikářky, se kterými jsem telefonoval. Ta poslední si na mě dokonce vzala kontakt a později mě sama obeznámila s výsledkem.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod Zora » čtv čer 21, 2018 16:53

Super, je vidět, že mezi matrikářkami se najdou i bezvadné ženské s lidským přístupem... Taková zpráva potěší :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám hrob mého dědy

Příspěvekod m.k.85 » čtv čer 21, 2018 19:14

Jo, určitě:-)
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků