Umlauff z Broumovska přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Umlauff z Broumovska přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod JosefJ. » ned úno 11, 2018 20:03

Dobrý den.
Hledám původ Umlauffů v Jaroměři. První zmínku jsme našel v roce 1733, kdy Jan Antonín Umlauff zakoupil dům (v souvislosti s luštěním dokumentu jsem dostal již několik rad a tipů v příslušném fóru).
Jan Antonín Umlauff byl lazebník, zemřel 2.11.1737 údajně ve věku 60 let, narodil se tedy kolem roku 1677.
Jeho syn František se v Jaroměři 11.10.1734 oženil, zemřel 11.4.1758 údajně ve věku 54 let, mohl se tedy narodit kolem roku 1704. Anna, pravděpodobně manželka Jana Antonína, zemřela 21.5.1742 údajně ve věku 80 let, čemuž odpovídá narození kolem roku 1662. František byl v roce 1751 zmíněn jako chirurg inkorporovaný v Hradci Králové, syn rovněž František městský chirurg a radní. Lazebníci přišlí v 17. století pocházeli převážně z Kladska, příjmení Umlauff se vyskytuje v oblasti od Mezilesí po lázně Landek.
Od nějaké doby podstupovali léčící lazebníci zkoušky a byli evidováni. V pražském seznamu http://digitool.is.cuni.cz/R/-?func=dbin-jump-full&object_id=1090890&silo_library=GEN01 jsem tato jména nenašel.
Jaké další zdroje, zejména dostupné na dálku, by byly k dispozici?
Děkuji.
Naposledy upravil JosefJ. dne úte srp 11, 2020 19:56, celkově upraveno 1
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Umlauff přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod JosefJ. » ned čer 16, 2019 19:22

Tak už se našel: František se narodil 1698 v Polici nad Metují, rodiče se brali 1697 v Broumově. Původ matky dohledán, ale otázkou zůstává, odkud se lazebník Jan Antonín Umlauff (tehdy psán též Umblauff) vzal v Polici nad Metují.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Umlauff přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod Radix » ned čer 16, 2019 19:33

Podívejte se do Seznamu poddaných podle víry, kde se vyskytuje jméno Umlauff nebo jeho modifikace.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Umlauff přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod JosefJ. » ned čer 16, 2019 19:42

Radix píše:Podívejte se do Seznamu poddaných podle víry, kde se vyskytuje jméno Umlauff nebo jeho modifikace.

Seznam jsem procházel před třemi měsíci a počátkem června. V seznamu není zahrnut Broumov a Police nad Metují, jméno se uvádí v Teplicích nad Metují, kde jsem matriční záznamy prohledal; v Berní rule se uvádí sporadicky na několika místech Broumovska a ve Wünschelburgu (Radkov, Radek, Hrádek), opět ale odpovídající matriční zápis nenalezen. Pomohla by mi rada, kde najít Soupis poddaných podle víry pro kladské hrabství, pokud vůbec existuje.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Umlauff přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod kolsi » úte čer 18, 2019 19:57

Nevím, jestli vám to k něčemu bude, ale teď jsem náhodou narazil ve vojenských listech pěšího pluku č.18 roku 1775:

Franz Umlauf
aus dem dorf Mettau, Königgrazer Creises in Böhmen gebürtig, 51 Jahr alt, Cathol.
Leedig, ein Zimmermann, diennst seit 6. Oct. 1756
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Umlauff přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod JosefJ. » stř čer 19, 2019 18:13

kolsi píše:roku 1775: Franz Umlauf

Děkuji, ale od roku 1733 mám tu naši větev vcelku zmapovanou.Jestli je Mettau ves Metuje (v německojazyčných pramenech spíše Matha), nezavádí mne to ani do dosud neprozkoumané farnosti.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Umlauff přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod Lada Ruzicka » úte srp 04, 2020 16:19

Já mám v rodokmenu v Heřmánkovicích (což je u hned u Broumova) svatbu roku 1758 Bernarda Umlaufa (někdy psáno Umblauf). Byl to syn Georga Umlaufa který pocházel z Pruska resp. Dolního Slezka z města Gräditz dnes Grodziszcze (PL). Přišlo mi to na počátek 18.stol celkem daleko od Broumova, ale v matrice je to psáno jasně. Matrika v Polsku online není, snad ji ale mají v archivu ve Wroclawi. Víc jsem zatím nezjistil, takže ani nevím zda do Čech přišel až ten Bernard Umblauf nebo už jeho otec Georg. Je možné, že tu nějaké příbuzné na Broumovsku měli a proto se sem přestěhovali a to mohli být ti vaši Umlaufové a tím pádem by i oni mohli pocházet z toho Pruska. Ale je to samozřejmě jen spekulace...
Lada Ruzicka
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned úno 04, 2018 10:10
Oblast pátrání: východočeský kraj

Re: Umlauff přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod JosefJ. » úte srp 11, 2020 19:47

Děkuji. U heřmánkovických jsem nenašel souvislost s našimi. Hodně Umlauffů (Umblauffů) bylo v nedalekém Wunschelburgu (Radkow), ale z výpisů dostupných na internetu jsem našeho nenašel. Rozhodně tip na místo původu někoho stejného příjmení vyskytujícího se v oblasti není od věci. A zmíněné místo u Svídnice je nějakých 18 km daleko, tehdy dostupnější než české vnitrozemí.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Umlauff z Broumovska přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod JosefJ. » ned bře 07, 2021 10:56

Různé indicie ukazují k místům od Svídnice přes Frankenstein po Pačkov, nejsem ale se schopen propracovat k on-line zdrojům k těmto místům z doby kolem let 1650-1700, abych prověřel tamní záznamy. Dokázal by někdo poradit?
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Umlauff z Broumovska přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod matju » pon bře 08, 2021 20:38

Trochu mimo téma, ale třeba to k něčemu bude: náhodou jsem našla v matrikách Železného Brodu - 25.3.1803 se narodila Marie Susana, otec Benedikt Umlauf a matka Marie Pastorník. http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 0663ae0e0d
A zde ještě druhé dítě - otec Ignác Umlauf, chirurgus: http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 8f7f7a0d1a
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Umlauff z Broumovska přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod JosefJ. » stř bře 10, 2021 19:07

Děkuji. V tuto dobu již byli Umlaufové leckde, pro mě jsou zajímavé výskyty před rokem 1730.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Umlauff z Broumovska přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod matju » stř bře 10, 2021 19:54

Jasně, kdy přesně do Brodu přišli nedokážu říct, ale když se dívám do výpisků z gruntovnic tak r. 1769 Franz Umlauf vlastní v Železném Brodě grunt/dům....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Umlauff z Broumovska přišlý kolem roku 1730 do Jaroměři

Příspěvekod matju » stř dub 14, 2021 11:41

Náhodný nález Hans Umblauf r. cca 1546: https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 3eab49d415
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků