Vacátko z Čes. ráje vs. Vacátko Šumpersko

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Vacátko z Čes. ráje vs. Vacátko Šumpersko

Příspěvekod vvvt » sob lis 11, 2017 17:42

Podle serveru kdejsme.cz je nejčetnější výskyt příjmení Vacátko/Vacátková na východě dnešního Libereckého kraje (Jablonecko, Železnobrodsko, Turnovsko, Semilsko, s původem právě ve vesničkách v Českém ráji). To je cajk, to jsou ti moji.

Pak je ale silná hustota toho jména hlavně na Šumperku. Zatím jsem v matrikách nedopátral, zda to je nezávislé hnízdo nepříbuzných Vacátků, nebo jde o dvě větve se společným předkem (a která by v tom případě byla starší či které z míst původnější).

Nedělal někdo taky Vacátky a netuší o existenci vazby mezi semilskými a šumperskými? Případně jak byste metodicky postupovali, pokud byste hledali odpověď na otázku, kdo a odkud byl "praotec Vacátko"?
vvvt
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob lis 11, 2017 3:53

Re: Vacátko z Čes. ráje vs. Vacátko Šumpersko

Příspěvekod dasa » úte led 09, 2018 21:28

Vacátkovi - Semily, Bezděčín, po Vacátkových jsem nějakou dobu pátrala, pokud budete mít zájem, pošlu Vám nějaké materiály z kronik
obce Bezděčína. Bohumil Vacátko z Bezděčína, byl můj praděda. Pracoval v Lomnici v pivovaru.
dasa
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř lis 05, 2008 21:08
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Vacátko z Čes. ráje vs. Vacátko Šumpersko

Příspěvekod vvvt » sob říj 13, 2018 17:00

Dobrý den, Dášo. Na tomto webu jsem teď pár měsíců nebyl, ale vaše zpráva mě těší a hlavně: můj zájem trvá :-) Jaké materiály máte?

Mail vladimir.vacatko(a)gmail.com
vvvt
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob lis 11, 2017 3:53


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků