Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod Terra » ned srp 20, 2017 12:17

Hledám Annu Pešovou nar. 31.8.1856 v Tasovicích u Kunštátu č. 31. Její matka, Mariana Pešová roz. Štoudková, zemřela v 1858 a její otec Jan Peša, domkař z Tasovic zemřel v r.1860. O dalším osudu osiřelé Anny mi není nic známo.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod Zora » ned srp 20, 2017 12:36

Ještě prosím doplňte, ve kterých matrikách jste už hledala.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod Terra » ned srp 20, 2017 12:46

Hledala jsem v černovické matrice, kam patří i Tasovice. Domnívala jsem, že se jí mohli ujmout příbuzní (již dospělé děti jejího otce z prvního manželství). V Tasovicích ale nezemřela ani se tam nevdávala.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod Zora » ned srp 20, 2017 12:59

ok, takže Hodonín ani Černovice jste neprohlížela,. já jsem proběhla Tasovice cca do roku 1897, zkusím tedy ještě ty dvě další vsi a pak okolí. Pokud nezemřela v rodné obci, tak se buď vdala ( a zemřela pod novým příjmením), nebo odešla. Je dost pravděpodobné, že pokud by se vdávala, tak zřejmě by byla svatba u ženicha, pokud ona nikoho neměla a příbuzní si ji k sobě nevzali.


Divala jsem se do sčítání Brna, tam bohužel Vaše Anna není, pouze jedna ze Světlova, jiná generace, matka Františka.

Je možné, že Anna byla dána do sirotčince nebo pěstounské péče. Možná také šla pracovat do některé z brněnských textilek.

Chce to asi prohlédnout i brněnské matriční knihy...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod Terra » ned srp 20, 2017 13:12

Ano, taky mě to Brno napadlo. Jenže mohla odejít i sloužit třeba do Vídně. Já to vidím dost černě, protože jestli ji někdo adoptoval, tak jí mohli změnit příjmení. Jen jsem říkala, jestli ji třeba náhodou někdo nemá v rodokmenu. Byla to sestra mého pradědečka.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod zeter » ned srp 20, 2017 13:13

těch možností je asi bohužel spousta... mohla umřít v sirotčinci, mohli se jí ujmout jiní příbuzní - přicházejí v úvahu hlavně strýcové a tetičky (asi spíš z matčiny strany, ale kdo ví)... a taky potom mohla jít už v raném věku někam do služby.
Z matrik to asi snadno rozluštit nepůjde (leda se štěstím), ale něco by mohlo být v nějakých záležitostech týkajících se dědictví - někdy se na takové věci natrefí i v dobovém tisku, kde bývají různé dražební a jiné úřední ohlášky.
Pak jsou tu ta dvě první sčítání lidu, pokud se dochovala a jsou případně online - 1857 a 1869, mohla být z domu už krátce po narození, pokud byla matka už tou dobou hodně churavá.
Další věc by mohly být školní záznamy z místa i okolí.

já mám takhle taky pár sirotků a různých ztracených dětí odložených ad acta, dokud se dané archiválie neobjeví na webu nebo dokud se neodhodlám začít otravovat v archivech :D
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod Zora » ned srp 20, 2017 14:16

Někdy se dá najít něco v matrikách Zemské porodnice Brno.

Zde například
Antonín, syn Antonie Pešové z Tasovic.

Třeba někdo ze vzdálenější rodiny...
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=218

Sčítání je online pouze pro Brno, tam jsem Annu nenašla (pod dívčím příjmením)

Podle mých zkušeností, děvčata volila práci v brněnských fabrikách, byla to jistá obživa, peníze v hotovosti a většinou se vdala. Tak trošku je aqsi i lákal život ve městě...
O tom, že je to nesmírně těžká práce, v nelidských podmínkách a s naprosto nevyhovujícím bydlením, zpočátku nepřemýšlela...

Projít matriky oddaných především Zábrdovic, Komárova, možná i matriky N - zda se nenarodilo nemanž. dítě na běžné adrese. Já to připomínám pouze proto, že právě osiřelé dívky, opuštěné měly nejčastěji tento osud. Úmrtní matriky - to je nejisté, Anna mohla zemřít již pod jiným příjmením, nebo m šla k příbuzným na odpočinek s trochou ušetřených peněz...

Jiný zdroj mě nenapadá.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anna Pešová z Tasovic u Kunštátu

Příspěvekod Terra » pon srp 21, 2017 13:00

Děkuji za cenné rady a doporučení. Určitě si z nich něco vezmu. A jestli se mi podaří Annu najít, budu informovat.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků