Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » čtv čer 06, 2019 17:08

Mám u toho ovčáka mezeru v dětech mezi 1734 a 1739. V roudnické matrice je na f. 49b svatba Alžběty dcery Václava Lva podruha z Klenče v 1776, svatba z Klenče 27 (to by mohla být Alžběta *1749) a pak na f. 77a v 1783 Kateřiny po Václavovi Lvovi podruhovi z místa, svatba z KLenče 3.

Matně si pamatuju, že ne vždycky hráli povolení k sňatku s reálným sňatkem, někdy se i asi neudál, nebo nevěsta byl nakonec někdo jiný... Nebylo to tak časté, ale myslím, že pár případů jsem v rámci těchto roudnických knih identifikoval.

Jak už jsem psal dříve obě rodiny jsou trochu záhadné a nic k nim v podstatě nemám. Löwové či Lvové byli rozhodně ovčácká rodina. Tenhle Václav koloval kromě Klenče mj. i v Lobkovicích (snad 1716), Račiněvsi a Loucké. Mám u něj poznámku, že by mohl být třeba synem Daniela Lva polního mistra z Telců (který křtil např. syna Jana 3.1.1694).
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » čtv čer 06, 2019 19:11

Já zatím vycházím ze svatby 19.10.1733 v Račiněvsi, Václav syn Jana Lva s Kateřinou dcerou Václava Vobroučky. V SP1726 v Klenči jako 14letý syn Jana Lva, polního mistra v Loucký. Do roku 1764 jsou v račiněvské matrice, od 1765 v roudnické. Ještě jsem tam našel 11.1.1766 Alžběta nemanželská dcera Magdaleny Löwin, 12.2.1769 nemanželský Václav syn Ludmily dcera Václava Lva pastýře z Klenče, později i nemanželské dítě Alžběty a Mariany (to bude možná ta 1739)
Vidím ještě jednoho ovčáka Václava Lva + Kateřina - dcera Anna 9.4.1767 ve Straškově, ale to asi nebude ten stejný. Mezera je tam už dost velká.

Ovčáky zcela jistě v PK nenajdu, po Václavovi Vobroučkovi se však vyplácí Kateřině Levové. Bohužel až do r. 1779, takže potomci po ní už nejsou uvedeni. Pak ještě 1803 Kateřině Levové 6 dětem na Bezděkov. Ještě zkusím, jestli nebudou nějaké splátky o generaci dál.
To, že se svatba nakonec nekonala, jsem bral také v úvahu, ale nesedí mi tam ta doba. Povolení 4.4.1765, první dítě 22.5.1765 - že by si domluvil sňatek a nakonec si během měsíce vzal jinou (těhotnou) nevěstu a přesto dítě byla uznáno jako legitimní? Samozřejmě, mohla se na poslední chvíli ozvat, že s nim čeká dítě, a tak si ji vzal z povinnosti... Minimálně ale pasuje ten Kleneč.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » čtv čer 06, 2019 19:55

Se omlouvám, jsem nevložil do odpovědi mezikrok, poznámku o Danielovi Lvovi mám u Václavova otce Jana Lva, který by mohl být teoreticky tím z 3.1.1694 narozeným v Telcích. Když první dítě podle SR vychází na 1712 tak by to i třeba šlo... Svatbu Jana Lva s Marianou Kejřovou (dcerou Jana Kejře ovčáka, který měl asi 5 manželek, a na sklonku života se stal usedlým sousedem v Klenči 1709, + 1716, zkuste tedy vyhledat klenečskou PK a rozpisy po Marianě, jestli tam budou, třeba z toho něco vypadne) však nemám.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » čtv čer 06, 2019 20:26

Bohužel, Mariana, nejdříve žena Jana Lva (do Lobkovic, do Sázenýho), pak Vobroučková, po ní poslední splátka "1775 Václavovi Lwovi... dobráno"
Každopádně mi to vyplnilo jinou mezeru "po Janovi Kejřovi (asi syn toho Jana ovčáka) - Marianě ženě Vojtěcha Sládka propuštěné. Tohoto Vojtěcha mám v Mnetěši a a nevěděl jsem, co s ním.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » čtv čer 06, 2019 20:58

Jan Kejř měl s 2.ženou Tatíčkovou Jana *1685, který je psán do Mnetěše.

Pozor ale také...(kdo je to?)
1721-10-15 Račiněves Jan Jan Kejř ovčák Dorota

V Mnetěši 1708 ujímá od Víta Kohouta statek Jan Kejř (dle SR *cca 1686), který měl za ženu Kateřinu Krejsovou z Mnetěše (*1684). Měl děti Václava 1705 (asi +před 1726), Jiřího odd. 1728 s Cinibulkovou (převzal otcovským statek), Marianu cca 1715 v 1740 zmrhanou, později ženu Vojtěcha Sládečka, Kateřinu 1717 odd. 1744 za Josefa Koubu a Jana 1722 odd. 1742 za Marianu Kolovskou. Domníval jsem se, že je právě tím z 1685. Vy to teď tedy náhledem do klenečské PK jen potvrzujete. Budu se muset na ten rozpis po starém Kejřovi podívat, protože by měl být dost mohutný.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » čtv čer 06, 2019 21:08

Resp. ten rozpis z 1716 jsem už měl, ale asi jsem tehdy nešel ještě do pozdějších podrozpisů, jinak bych si už jana Kejře napojil dřívěji.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » pát čer 07, 2019 11:30

Jana Lva jsem našel zatím v Lobkovicích (dcera Ludmila 1712) a v Sázeném (Josef a Anna). V Lobkovicích byli tou dobou ještě nějací 2 další Janové Lvové (tak ne, jde o chybu v indexu, 3x ten stejný s chybným přepisem jména manželky + 1x záměna Jakuba za Jana). Václav byl asi ještě starší než ta Ludmila a někde v okolí bude určitě i ta svatba. Ale v pár farnostech okolo svatby tou dobou chybí.

U Jana Kejře (cca 1646-1716) jsem měl jenom "1709 na gruntu Matěje Hřebíčka v Klenči", manželka Mariana roz. Hančlová. Po nich syn Tomáš (1692-1768), manželka Anna Nováková (1693-1766). Po nich Kateřina provd. Kekulová za Matěje Kekulu, syn Jan Kekule (cca 1735 - narození nemám).

Ale teď vidím, že po něm byla i dcera Alžběta (z první manželky) provdaná do Ledčic za Jiřího Karlíka/Karla/Karlovského (jejich svatba mi ale chybí), a pak po mnetěšskym Janovi ta Mariana provdaná za Vojtěcha Sládka/Sládečka (po nich syn Karel), kde mi ale svatba taky chybí.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » pát čer 07, 2019 17:55

Taky nemám ani jednu. U Karlovského... svatba Matěje Karlovského s Mandelinou vdovou po Matějovi Kreškovi (v Ledčicích, f. Lužec, 19.7.1671)
a dále výhost, který by se ho mohl týkat, ale neříkám, že týká, a ta svatba by mohla být právě už v 1690 a není vyloučeno, že v rodišti, ale matriky pro Nížebohy a okolí jsou až od 1692 (ty předtím myslím shořeli).
výhosty p. Roudnice
37 DO Georg Carl auß den Dorf Nieczeboch Jiří Karel ze vsi Nížeboh (Nieziebach) poddaný panství Budyně do poddanství knížete z Lobkovic Libochovice 13.6.1690
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » sob čer 08, 2019 13:35

Já mám u něj jenom 1701 dceru Kateřinu a 1695 sedlák v Ledčicích, jestli tam měl ještě nějaké dětí předtím jsem nezkoumal. Ale mám pocit, že i před 1690 jsem viděl mezi svědky příjmení Karel.

Ten Sládeček mezi výhosty není? Nebo jeho manželka? 1754 je v PK info "ženě Vojtěcha Sládka propuštěné", ale v matrikách jsou pak psaní v Mnetěši jako poddaní k Roudnici.

P.S. to by mohlo být http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 00#scan100 "Copul. jsou z Podřípu Jan Lew Nevěsta Maryana"
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » sob čer 08, 2019 22:17

Ve výhostech je akorát:
Z - Magdalena Kejřová poddaná p. Roudnice na panství Horažďovice - do poddanství Václava Marii hraběte z Pöthingu Praha 23.12.1749

Ale ve výhostech je mezera 1726-1746.

Ta svatba Lva a Kejřové - může být.

Jinak dodám že jedinec se jménem Vojtěch Sládek žil v Minicích.
Jednak Vojtěch Sládek měl být manželem Lidmily Bartonské dcery Matěje B. jinak Bartůňka (*po 1705) z Holubic a jednak je
svatba f. Minice
1733-02-28 z Holubic p.ml. Vojtěch rozený z rodičů svobodných Šimona Sládka a Ludmily z Třebušic(?,Stržebusicensis) Ludmila dcera neb. Tomáše Millera Jan Poláček, Matěj Točin

Vypadalo by to jako by to měla být stejná osoba, jen rodiče jsou pokaždé jiní. Jestli má tenhle holubický? V.S. něco společného s tím, co si měl vzít Kejřovou netuším.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » ned čer 09, 2019 14:27

Těžko říct. Záměna Mariany a Magdaleny by asi problém nebyl, jenom mi p. Horažďovice přijde dost daleko na to, aby za měsíc už měla dítě zpátky v Mnetěši.

Ten druhý případ je asi pravděpodobnější. Poslední dítě tam má s Ludmilou 19.7.1748 (jako poddaní na Středokluky, +18.3.1749), takže by cca v půlce roku 1749 muselo být někde v okolí úmrtí jeho manželky a svatba (i když by to asi bylo jen tak tak)
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » sob črc 13, 2019 11:32

Tak Jiří Fujera ze Straškova asi zůstane záhadou. Ani v knize povolení sňatků záznam o něm není.
V roce 1770 je tam Georg Kubath (25 let) aus dem dorf Zalusch und Dorothea Ripkin (20 let) aus Straschkow, Domicilium fixum: in Bezděkow, Qualitatus: hausman

Celé to ale ukazuje, že Jiří Fujera a Jiří Kubát by mohla být tatáž osoba. Ten Bezděkov a nyní Záluží evokují spojitost právě s bezděkovským Jakubem Fujerou, který je u svatby psán "ze Záluží".
Pokud by to byli 2 různé osoby, tak mi přijde zvláštní, že nikde není úmrtí prvního, svatba s druhým, oba byli stejně staří, nikde není narození ani jednoho z nich a veškeré informace u Kubáta odkazují tam, kde Kubáti nikdy nebyli, ale naopak byli Fujerové.

Zkoušel jsem procházet i vojenské seznamy, jak mezi léty 1770-1775, tak kolem 1803 (vzhledem k zápisu Georg Kubath soldat v Bezděkově v soupisu poddaných 1803), ale bezúspěšně. V plucích, které se kolem 1770-1775 měly vyskytovat na Litoměřicku (IR17, 36, 42, 47 ale i dalších - IR36 přímo musterplatz Raudnitz) je z Roudnicka naprosté minimum vojáků (a většinou pro mě cizí jména), až po r. 1780 se začíná objevovat dost známých lidí v IR47. Jediný "Georg Foiera aus Toberschin, Rakonitzer Kreise" je v IR4 (musterplatz Uherský Brod, pěkná dálka, jak se tam dostal?), který je v r. 1780 převeden do IR47, kde je ve vojenské matrice zápis svatby Georg Fujera + Anna Lederhaus. Zřejmě půjde o Jiřího Fujera z Dobříně (v PK psán jako voják) - ten co pak byl jako vrátný v Roudnici.

Pořád mě to ale táhne k narození nemanželského dítěte Carolus Georgius 22.3.1744 v Bezděkově (f. Roudnice L134/4, 364b), rodiče Georgius, Catharina bez uvedení příjmení, kmotrem Carolo Fujera Adolescente ex Bezděkow.
Kdo byl onen kmotr Karel Fujera? Nemohlo by jít o Karla, který je v SR1726 psán v Bezděkově jako syn (1 rok) Jana Nováka? a v zápisu je Fujera podle aktuálního vlastníka gruntu Jakuba Fujery, který dle PK původně patřil Novákovi? A jaký byl pak další osud tohoto Karla Nováka/Fujery? Nikde dál v matrice jsem ho nenašel.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod LucyP » ned lis 10, 2019 21:39

kolsi píše:Tak Jiří Fujera ze Straškova asi zůstane záhadou. Ani v knize povolení sňatků záznam o něm není.
V roce 1770 je tam Georg Kubath (25 let) aus dem dorf Zalusch und Dorothea Ripkin (20 let) aus Straschkow, Domicilium fixum: in Bezděkow, Qualitatus: hausman

Celé to ale ukazuje, že Jiří Fujera a Jiří Kubát by mohla být tatáž osoba. Ten Bezděkov a nyní Záluží evokují spojitost právě s bezděkovským Jakubem Fujerou, který je u svatby psán "ze Záluží".
Pokud by to byli 2 různé osoby, tak mi přijde zvláštní, že nikde není úmrtí prvního, svatba s druhým, oba byli stejně staří, nikde není narození ani jednoho z nich a veškeré informace u Kubáta odkazují tam, kde Kubáti nikdy nebyli, ale naopak byli Fujerové.

Zkoušel jsem procházet i vojenské seznamy, jak mezi léty 1770-1775, tak kolem 1803 (vzhledem k zápisu Georg Kubath soldat v Bezděkově v soupisu poddaných 1803), ale bezúspěšně. V plucích, které se kolem 1770-1775 měly vyskytovat na Litoměřicku (IR17, 36, 42, 47 ale i dalších - IR36 přímo musterplatz Raudnitz) je z Roudnicka naprosté minimum vojáků (a většinou pro mě cizí jména), až po r. 1780 se začíná objevovat dost známých lidí v IR47. Jediný "Georg Foiera aus Toberschin, Rakonitzer Kreise" je v IR4 (musterplatz Uherský Brod, pěkná dálka, jak se tam dostal?), který je v r. 1780 převeden do IR47, kde je ve vojenské matrice zápis svatby Georg Fujera + Anna Lederhaus. Zřejmě půjde o Jiřího Fujera z Dobříně (v PK psán jako voják) - ten co pak byl jako vrátný v Roudnici.

Pořád mě to ale táhne k narození nemanželského dítěte Carolus Georgius 22.3.1744 v Bezděkově (f. Roudnice L134/4, 364b), rodiče Georgius, Catharina bez uvedení příjmení, kmotrem Carolo Fujera Adolescente ex Bezděkow.
Kdo byl onen kmotr Karel Fujera? Nemohlo by jít o Karla, který je v SR1726 psán v Bezděkově jako syn (1 rok) Jana Nováka? a v zápisu je Fujera podle aktuálního vlastníka gruntu Jakuba Fujery, který dle PK původně patřil Novákovi? A jaký byl pak další osud tohoto Karla Nováka/Fujery? Nikde dál v matrice jsem ho nenašel.

Věřila bych tomu, že je to jedna osoba. Mám stejný zásek se změnou příjmení Poner/Pokorný ve stejné oblasti - Straškov, Bechlín.
V roce 1747 se v Bechlíně rodí Josef Poner, otec Ondřej Poner nepoddaný. U svatby 1770 v Bechlíně Josef Poner s Veronikou Pokornou z Bechlína je už otec Ondřej psaný ze Straškova, všichni nepoddaní - http://ebadatelna.soapraha.cz, sign.Vliněves 05, sn.138.
Pak se všichni objevují ve Straškově, ale už s příjmením Pokorný, včetně Josefova bratra.
1771 umírá Ondřej Pokorný(Poner). Josefovi děti jsou ve Straškově až do roku 1774 psaní Pokorný, další děti už jsou Ponert (Ponerth, Bonerth).
1775 umírá Josefova matka Rozina, psaná Pokorná.
Nechápu ty změny příjmení, nejdříve jsem myslela, že to bylo kvůli manželce Pokorné, ale proč by psali jako Pokorný i Josefovi rodiče a bratra? A později zase přešli všichni k příjmení Ponert. Do toho problém s tím svobodenstvím. Předpokládám, že nemuseli mít povolení, takže výhostní povolení asi nenajdu. Kdyby aspoň existovali nějaké dokumenty k tomu, proč získali svobodu, předpokládám, že za nějakou zásluhu, ale za jakou.
Do teď jsem taky nezjistila, odkud do Bechlína přišli.
LucyP
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 07, 2017 14:35
Oblast pátrání: Litoměřicko
Ponert, Bonnert

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » úte lis 12, 2019 9:34

Já vám asi moc nepomůžu, Ponnerty zmapované nemám. Mám pocit, že v 19. století jsou ve Straškově č.19, toť vše.
Jenom pro zajímavost v soupisu poddaných 1726 je ve Střížovicích Ondřej Bonner 53 let, ale ten bude o dost starší než ten váš.

A ještě jedna zajímavost, možná to ale nesouvisí. Mám v rodokmenu v Bechlíně r. 1736 svatbu Jana Jiřího Tonnerta (šafář) s Alžbětou Pokornou (dcera Pavla Pokorného z Bechlína). Rod Tonnertů (později zapisováni jako Donnert) byl původem od České Lípy (Tlustecká, Brniště...), pravděpodobně pastýři. Záměnu Tonnert x Ponnert bych úplně nevylučoval, ale třeba je to jenom náhoda.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » stř lis 13, 2019 19:10

Střížovické Bonnery jsme již vyloučili.... Osobně Ponnerty kladu někam na Liběšicko-Ploskovicko-Úštěcko, jenže to znamená prolézat velké území - ale zdroje na to jsou, PK i matriky...

Mimochodem u toho střížovického to vzniklo asi zkomolením Böhma... je totiž psán Böhm jinak Bone jinak Bonner. Svatbu měl už v 1693 a děti od té doby v Malešově a později Střížovicích. V 1705 ujmul hospodářství v Střížovicích, na kterém někdy "Žid" býval (pouze 15 záhonů křemenitého pole, které ani orati se nemůže, nýbrž toliko skopati se musí), v 1721 plně ho doplatil. Poznamenal jsem si u něj ještě shodu se jmenovcem u sňatku "5.11.1703 svatba Ondřej syn Jiřího Bonnera ze Skalky s Ludmilou dcerou Kryštofa Elementa(?) z Kalovic !?!".

Další rodiny Ponertů byli např. v Ješovicích, Stračí apod.

Napadá mne, že by ten Ondřej ze svatby 1703 mohl mít syna Ondřeje *cca 1713, co by šel do Bechlína. Takže se podívat na tu Skalku či Kalovice ??? Bohužel jsem si nepoznamenal v jaké matrice jsem čerpal, nepsal jsem to Lucko?
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků