Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » pát srp 31, 2018 9:33

Dorota Rybková - Kubátová - Fujerová určitě není stejná osoba, i když je tam ten zmatek v pozemkové knize. Jiří Kubát i Jiří Fujera nebudou titíž - jeden v 1803 již mrtev a druhý stále živ. Nic tomu nenasvědčuje. Chce to vysledovat odkdy se začali objevovat děti Jiřího Fujery a kolem toho roku pak hledat jeho svatbu. Podle syna Václava tedy někdy +- 1781 a dříve.

Jinak ohledně objevení se Fujerů v Bezděkově by mohla padnout varianta s tím Jakubem *1679 (i když pořád není vyloučená) a nadějně vypadá svatba ve f. Roudnice L134/6:
folio 158a, 1739-09-27, Bezděkov, p.ml. Jakub Fujera ze Záluží, p.panna Anna pozůstalá dcera po neb. Janovi Novákovi z Bezděkova, svědci: Martin Malík z Bezděkova, Václav Fixel z Hracholusk

Podle toho úmrtí Jiřího Fujery 18.2.1793 měl umřít v 48 letech, tak jsem se podíval po narozených na Bezděkově. Sice jsem včera při rychlém procházení nenašel Jiřího, ale někde tam určitě bude... (snad v té mezeře - viz dále). Včera jsem našel min. děti 24.7.1744 Jakub Josef, 28.2.1749 Anna, 1.9.1751 Rosina.

V matrikách jsem pak našel zmínky - 1772 Jiří Fujera zedník z Bezděkova (svědkem na svatbě).
1774 svatba Jakub syn po Jakubovi z Bezděkova, zednický tovaryš (ten je v SR Roudnice 1803 jako 54-letý na přívoze)
1780 svatba Rosina dcera po Jakubovi Fujerovi zednickým tovaryši z Bezděkova

Když to celé skloubíte tam je tam společným jmenovatelem ta zednická profese, což by potvrzovalo příslušnost k té jedné rodině.

Té Anny Novákové otec by mohl být Jan Novák rodilý z Vršovic (1703) kovář (1703), Nelahozeves (1708), Bezděkov, +před 1714. Dle sirotčích register z 1726 je tato Anna 15-letá (a jediné dítě po Janovi Novákovi). Jana Nováka manželkou (svatba 1703) byla Kateřina Kolovská z Bezděkova, která ovšem v pozemkových knihách bývá označována též za vdovu po Jakubovi Srbovi kováři, což sedí, protože toho si vzala v 1714 jako vdova, ten pocházel pro změnu z Kralovic (p. Plasy).

Na Jakuba Fujeru (sňatek 1739) mám v tuto chvíli jen jednoho kandidáta a to Jakuba *1708 v Kozlovicích, který např. v 1726 se živil jako podruh v Račicích. Vzhledem k tomu, že nemám zpracované komplexně matriky narození roudnického farnosti pro 18.století, tak nevylučuju ještě jiného, ale ta varianta s bezděkovským Jakubem*1679 uváděna v dřívějších teoriích by tímto padla, protože svatba 1739 by vylučovala narození nějakého syna po roce SR 1726, který by se mohl už 1739 ženit.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » pát srp 31, 2018 11:39

Já jsem bohužel zatím nenalezl nic nového, čeho se chytit.

Pokud bychom se drželi toho Bezděkova, tak ten byl ale uveden u svatby v souvislosti s Jiřím Kubátem, nikoli s Jiřím Fujerou, takže je otázka, zda Jakuba brát v úvahu jako možného otce. Jakub Fujera se vyskytuje jak v bezděkovském soupisu poddaných 1740-44, tak v pozemkové knize, ale ani v jednom případě nemá uvedeného syna Jiřího. Ostatní jeho děti, které lze nalézt v N matrice, tak v PK jsou uvedeni jako dědicové. Novinkou je pro mě tato informace "1772 Jiří Fujera zedník z Bezděkova (svědkem na svatbě)."

První děti Jiřího Fujery + Doroty se začínají objevovat v roce 1775. Čili od svatby je tam 5 let mezera. Pokud by tedy Dorota Fujerová = Kubátová = Rybková a Jiří Fujera != Jiří Kubát, pak by Jiří Kubát musel zemřít nejpozději na konci roku 1774 a nová svatba hned začátkem 1775, ale v matrikách takový záznam není. Neexistuje ani záznam o koupi domu ve Straškově, až převod na vdovu Dorotu Fujerovou se zmínkou, že byli spolu v manželství přes 20 let.

Pak je i otázkou, kdo jsou Jiří Kubát + Dorota v soupisu poddaných 1803. O pár let později je tento Jiří zemřelý, ale v matrice není úmrtí ani jeho, ani jeho ženy. Možná jde tedy skutečně pouze o zapomenutý zápis? Zkoušel jsem prohledat i vojenské listy, ale bez úspěchu (i když těžko říct, u jakého by sloužil regimentu). V N matrice pro Bezděkov z počátku 19. stol. sice lze nalézt děti "syna Jiřího Kubáta z Bezděkova", což mohla být stopa, ale když jsem hledal jeho svatbu, tak ve skutečnosti šlo o syna Karla Kubáta z Račiněvsi, kde Kubátovi žili (ale Jiří žádný).
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » pát srp 31, 2018 16:01

mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » pát zář 07, 2018 12:08

Mám takové malé zjištění.

15.6.1770 se ve Straškově narodil Dorotě Ribkové nemanželský syn Jan, který byl dle poznámky legitimizován na základě následného sňatku. Otec není uveden, ale předpokládám, že jde tedy o sňatek Jiří Kubát + Dorota Ribková o měsíc později.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 21#scan321

Jiří Fujera ze Straškova + Dorota měli také syna Jana, ale až 30.5.1784 (zemřel 26.11.1784)
Musí tedy být někde úmrtí toho Jana Kubáta. Hledám a najdu 20.12.1775 úmrtí Václav Fujera syn Jiřího ze Straškova č.25, 5 let. Co to? To už vůbec nedává smysl...
(Dům č.25 je stejný, ve kterém žili rodiče Doroty Ribkové)
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 19#scan119
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » pát zář 07, 2018 17:28

Pro úplnost - na mormonech v domkářské knize p. Roudnice č. 2 je v 1792 zapsání podružské chaloupky v Bezděkově č. 72 Janovi a Ludmile manželům Fujerovým.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1918632

Ti to pak v 1796 prodali, protože si koupili dům v Roudnici, a to manželům Lorencovým
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1918632

V starší domkářské knize jsem nic v indexu nenašel, leda jí projít poctivě celou.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » sob zář 08, 2018 19:12

Jinak úmrtí Václava v 1775 v č. 25 je logické, když se mu tam téhož roku rodí dcera Anna, ta by tam také měla pak zemřít, po ní následovala další. V té době je tam jako podruh. Č.p. 25 byl statek, který držela od 1676 rodina Franců, v době kdy jim tam Fujera podružil to byl Jan Franc (v letech 1753-1786) . Každopádně z č.p. 25 se dostal do vlastního domku č.p. 36 (z podruha domkář). Obávám se, že došlo k přečíslování, min. v 1803 už je č.p. 25 najedenou č.p. 30. Kdy došlo k přečíslování asi půjde vypozorovat hlavně z matrik.
Naposledy upravil mechyn dne sob zář 08, 2018 19:46, celkově upraveno 1
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod zburget » sob zář 08, 2018 19:29

Já jen drobnou technickou - kolem roku 1770 (a ani ještě o hodně pozděj) bych nemluvil o číslech popisných. Je potřeba počítat s tím, že v té době to byla jen "nějaká" čísla domů. Tahle čísla se mohla (ale nemusela) při zápisů různých dokumentů lišit, případně s časem měnit. Termín "číslo popisné" bych směroval až do druhé poloviny (možná až poslední čtvrtiny) 19. stol.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod Zora » sob zář 08, 2018 19:43

zburget píše:Já jen drobnou technickou - kolem roku 1770 (a ani ještě o hodně pozděj) bych nemluvil o číslech popisných. Je potřeba počítat s tím, že v té době to byla jen "nějaká" čísla domů. Tahle čísla se mohla (ale nemusela) při zápisů různých dokumentů lišit, případně s časem měnit. Termín "číslo popisné" bych směroval až do druhé poloviny (možná až poslední čtvrtiny) 19. stol.



Číslování domů bylo uzákoněno v době vlády Marie Terezie v únoru 1770 a ve většině obcí proběhlo od podzimu 1770 do roku 1771. ....
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3 ... pisn%C3%A9


Domy měly svá čísla, v matrikách se objevují po číslování cca po roce 1770. Pokud nedošlo k přečíslování v dané obci, číslo se neměnilo. (Ve městech k přečíslování docházelo, a to i opakovaně)

Vyhýbala bych se označení číslo popisné, používala bych snad spíše číslo domu (dle německého Hausnummer).
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » sob zář 08, 2018 19:56

A tady konečně ještě pokud jste neměl zápis na straškovský domek č.p. 36, tak 1806 pro onu vdovu Dorotu Fujerovou. Tady toho č.p. se přečíslování zjevně nedotklo - píší, že domek byl postaven na knížecím panském gruntu, kde jim knížecí úřad vymezil místo k postavení domku, "před 20 lety" (z matriky víme, že už v 1781 ten domek stál a měli ho - narození dítěte). Potvrzuje se úmrtí Jiřího "před 13 lety" a konečně polovinu hodnoty domku si nechala, a druhou polovinu rozdělila rovným dílem na děti Kateřinu a Jana. Ale jak se dalo očekávat nic bližšího o jejich původu.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1918632
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » ned zář 09, 2018 18:29

mechyn píše:Jinak úmrtí Václava v 1775 v č. 25 je logické, když se mu tam téhož roku rodí dcera Anna, ta by tam také měla pak zemřít, po ní následovala další. V té době je tam jako podruh. Č.p. 25 byl statek, který držela od 1676 rodina Franců, v době kdy jim tam Fujera podružil to byl Jan Franc (v letech 1753-1786) . Každopádně z č.p. 25 se dostal do vlastního domku č.p. 36 (z podruha domkář). Obávám se, že došlo k přečíslování, min. v 1803 už je č.p. 25 najedenou č.p. 30. Kdy došlo k přečíslování asi půjde vypozorovat hlavně z matrik.


Tak mně úmrtí Václava přijde divné z toho důvodu, že už mu v r. 1775 mělo být 5 let, ale přitom žádné děti Jiřího Fujery před r. 1775 v matrice narození nejsou (ani Račíněves-Straškov, ani Roudnice-Bezděkov). Pokud by se jednalo o chybu a tímto zemřelým Václavem je myšlen nemanželský syn Doroty Ribkové *1770, pak by to znamenalo, že Jiří Kubát = Jiří Fujera. V č. 25 pak zemřela i matka Doroty Ribkové a ženil se tam její bratr Martin Ribka 1770.

Zápis na vdovu Fujerovou mám. Už jsem ho tady i párkrát zmiňoval. Ale o ničem moc nevypovídá. Přijde mi ale, že zápisy na domky dost chybí, nebo se možná zapisovaly pouze koupě/prodeje, ale nikoli nová vystavění. Nikde jsem totiž nenašel zápis na Jiřího Fujeru. Stejně taky ani nemám zápis např. Jana Vobořila ve Vražkově 39/41 zhruba ve stejné době. Až později zápis na jeho syna atd.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » ned zář 09, 2018 20:49

mechyn píše:Č.p. 25 byl statek, který držela od 1676 rodina Franců, v době kdy jim tam Fujera podružil to byl Jan Franc (v letech 1753-1786) . Každopádně z č.p. 25 se dostal do vlastního domku č.p. 36 (z podruha domkář). Obávám se, že došlo k přečíslování, min. v 1803 už je č.p. 25 najedenou č.p. 30. Kdy došlo k přečíslování asi půjde vypozorovat hlavně z matrik.


Tahle informace mi ale moc nesedí. Už v letech 177x jsou na č. 30 rozeny děti Jana France, takže č. 25 bude něco jiného.

Straškov č. 25 byl grunt Jana Richtera a spadal pod panství Horní Beřkovice:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2562736
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » pon zář 10, 2018 13:38

Jsem si to nejdřív myslel ze je z h.b. casti ale pak mně zmatl zápis u France... jsem teď na dovolené tak neposlu odkaz ale podívejte se tam jestli jsem slepý nebo blbý :D
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » pon zář 10, 2018 18:21

N.30 je roudnický grunt Franců. V 2. pol. 18. stol. na něm byl Jan Franc.
N.25 je horno-beřkovický grunt Jana Richtera, ale po něm ho převzal Martin Franc, počátkem 19. stol. pak Václav Franc, nekatolík, poddaný k H.B. Takže ta shoda příjmení tam je :)

Otázka je, jestli má nějaký význam, že Rybkovi i Jiří Fujera byli v podruží na H.B. gruntu. N.36 je pak už roudnický domek.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod mechyn » čtv zář 13, 2018 18:20

Asi jsem byl pod vlivem - nadepsání gruntu je N.30 a v textu žádný náznak Nr.25 :o) Jasně že je to tak, jak uvádíte. Já tedy na č.p. 25 znám z mých poznámek jakéhosi Václava France, ale u něj mám už letité upozornění "POZOR z č. 25 údajně Martin Franc a údajně též žena Josefa Pištory Anna... kterou ale podle jiných údajů přisuzuji k Francovi z Vodochod č. 6, zjevně panství H.B. nutné se podívat na č.p. 25 v H.B. gruntovních knihách" :o) Každopádně ať tak nebo tak, asi to s Fujery moc nepomůže.
Vidím tam v tomto okamžiku jako hlavní pojidlo to zednické řemeslo, i když říkáte, že to vylučujete to spojení s Jakubem. Horší je to také v tom, že tohoto Jakuba ze svatby 1739 neumím vůbec zařadit. V SR 1726 žádný dokonce není. Jediný, který by možná přicházel v úvahu (neznám úmrtí toho Jakuba) je ten kozlovický *1708, což nevylučuje, že by 1739 nemohl být ze Záluží. Vzhledem k tomu že jeho otec byl podruh, tak tady se asi žádného dědického rozpisu až do x-tého kolena nelze nadít. V PK Kozlovic bere naposledy 1749, ani jednou neuveden s místem aktuálního pobytu.
To úmrtí 1775 v 5 letech by mohl být dobrý závdavek na to dohledat narození toho malého Václava Fujery úplně v jiné farnosti.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pár lidí z Roudnicka, 18. stol.

Příspěvekod kolsi » čtv zář 13, 2018 21:12

Zkoušel jsem ještě ověřit teorii, že Jiří byl potomkem některého z Kubátu z Račiněvsi nebo z Vetlý, podružil v Bezděkově u Fujerů, vyučil se u nich zedníkem a začalo se mu tak říkat Fujera. Bohužel ale nikde nic, i když v PK Vetlá je Kubátů víc.

Pokud bych pak uvažoval, že se Jiří skutečně narodil v Bezděkově kolem r. 1745, tak jediný zápis, který připadá v úvahu, je narození nemanželského dítěte Karla Jiřího 22.3.1744. Jako rodiče jsou uvedeni Jiří a Kateřina, ale bez příjmení. Kmotrem byl "Karel Fujera adolescente ex Bezděkov", tedy další Fujera, který nikam nepasuje (není ani v SR 1726, ani v SR-Bezděkov 1740). Matka, která by přidala v úvahu, je Kateřina Srbová (umírá o pár let později ve věku 20 let), otcem klidně mohl být nějaký Kubát (ve Vetlý se o 3 roky později i nějaký Jiří Kubát žení), ale to už střílim od boku.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 85#scan285

Ten bezděkovský (mladší) Jakub Fujera (ze Záluží, +1759) asi skutečně bude ten syn Jana Fujery a Doroty z Kozlovic (*1708), protože v PK Kozlovice je roku 1725 zmíněno "po Martinovi Fujerovi - Janovi synu a již po něm - Dorotě vdově nyní manželce Jana Vrabíka do Záluže + Jakubovi synu + ...". Spíš je zajímavé, kdo je ten starší Jakub Fujera ze SR 1726, jehož manželka Magdalena umírá 1739 v Bezděkově a on pak mizí.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků