úřednický rod Salomonové

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

úřednický rod Salomonové

Příspěvekod Tamy » sob kvě 13, 2017 1:49

R. 1639 odešel Matyáš Salomon z města Frýdku na vandr. Znovu se objevuje až r. 1671, kdy působil jako úředník v Horní Moštěnici, už s predikátem z Friedbergu. Potřebovala bych vysledovat jeho pohyb mezi těmito lety. Podle Handbuch des Adels se mu měl r. 1650 narodit v Protivíně syn Rudolf, to je jediná stopa, ale Handbuch se zatím ukázal jako ne zrovna moc spolehlivý zdroj.
Už jsem prohledala z Protivína matriky, pozemkové knihy a soupisy poddaných (i když je tu možnost, že byl svobodníkem), a z Horní Moštěnice matriky. A nikde nic.
Naposledy upravil Tamy dne čtv čer 01, 2017 18:41, celkově upraveno 1
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 5:26

čistě technicky - nemohlo se jednat o obec Protivanov - také okres Prostějov?
(Protivín - Protivanov)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 8:14

tady snad by mohla být svatba dcery Matyáše
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=60

Je tam popis působení Matyáše, obec u Přerova nepřečtu, upozorňuji na Rudolfa S.,, který je uveden jako svědek.

edit asi jde o Němčice (okr. Kroměříž nebo nad Hanou)
Z
https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... t=&rt=&rt=
viz:
http://records.pixistudio.cz/record/wed ... =&year_to=

Z Freidbergu - v tomto případě si nemyslím, že je název obce použit jako šlechtický predikát, spíše jako obec původu.
Otec je označen Duus, (filia Dui) tedy dominus, ale bez dalšího šlechtické hodnosti. Dominus se použivalo k označení důstojných můžu v obci, a to jak majetkem, tak postavením. Nic více ze zápisu nevyplývá..
Máte písemný odkaz na :

R. 1639 odešel Matyáš Salomon z města Frýdku na vandr.

Bylo by dobré to vidět.
Stejně narození 1650 Rudolfa v Protivíně?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 9:12

tady pro Vás možná zajímavá diplomka

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/140049755
.... Kromě příbuzných se mnozí jedinci velmi často obraceli na
úředníky sídlící v Praze, s nimiţ je spojovaly přátelské vazby, aby jejich
prostřednictvím vyřídili svoje záleţitosti. Výše postavení úředníci zase za sebe
vysílali ze svého úřadu níţe postavené jedince. V roce 1627 tak Jana Jeníška
z Újezda zastupoval Samuel Nymburský, „písař komorní podkmořství Království
českého", za jeho potomka Přibíka Františka, „JMC soudu dvorského a komorního
radu a hejtmana kraje Prácheňského“, přísahal v roce 1655 Václav Mořic Salomon,
„písař JMC soudu komorního“. ...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Tamy » sob kvě 13, 2017 13:26

Protivanov- klidně mohlo. Podívám se tam. :)

Ano, to rozhodně je svatba dcery Matyáše, měl dceru Johanu a Rudolf by jako její starší poloviční bratr šel za svědka, to bude tak. Matyáš už byl ale tou dobou mrtvý, r. 1681 zemřel doma v rodném Frýdku. Celkově, krom té Horní Moštěnice o něm mám zprávy po r. 1674 jenom z Frýdku. že se tam podruhé oženil, koupil dům, měl děti (Rudolfa ne, ten musel být z prvního manželství) a zemřel.

Jeho predikát... to je složitější. I doma ve Frýdku byl zapsán s tímto predikátem, takže to rozhodně predikát je. Ale predikát ještě nemusí znamenat šlechtic. Není jisté co vlastně byl. Svobodník, erbovní měšťan nebo nízký šlechtic s pouze osobním šlechtictvím (jako jeho bratr Václav Mořic, kterého jste našla), všechny možnosti mohou být.

Oba nálezy jsou krásné, moc za ně děkuju. :)

Tak a moje odkazy:

Tady doklad, že si Matyášova rodina r. 1639 půjčila peníze "Z lasky dobrowolnie pùjčil Mathyassowy Ssalomonowemu 32 zlatých, aby ten mohl Na Wander o czem gitj". https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1918632

A tady výstřižek z Handbuch, ale ten asi moc nepomůže. Obrázek
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 14:26

Tak ještě ten odkaz na druhou svatbu, prosím. V těch H. Moštěnicích jde také o nějaký matriční nález? Kde zemřela jeho první žena?
Prohledala jste matriční záznamy nebo info na googlu z lokalit, které jsou uvedené v "Handbuchu" Je jich tam poměrně hodně...Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Tamy » sob kvě 13, 2017 15:31

Na druhou svatbu odkaz nemám. Rok 1674 je z Handbuch, ale celkem pravděpodobný, protože podle ...
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=2041023
Frýdek, 14. 4. 1679
Prodeg Domu Po Neb. Panu Joanesowj Brumowskym Panu Mathyassowj Ssalomunowj.
[...] Pogmucze [= "pojmúce"] sobie Pan Mathyass Ssalomun z Frydberku Pani Lidmillu Pozustalau Wdowu Po Neb. Panu Janowj Brumowskym za manželku, koupil Matyáš dům po tomto Janu Brumovské (přičemž text přímo říká, že to on ne ninj, nibrž giž dawno Vcžinitj miel) - jednak od Ludmily, jednak od jejích dvou synů z manželství s Brumovským (Jana a Kristiána).
+ Na další stránce se píše, že Matyáš a Lidmila spolu měli děti Polyxenu, Johanu (našla jste svatbu), Annu a Ester (mám z matriky záznam pokřtění) a majetek "Pržipadnutj a gim na Rozdieleni Naležetj Pržed wssemy ginymi ditkamj" [tj. ostatní Matyášovy nebo Ludmiliny děti na to nárok nemají].

Horní Moštěnice-úředník 1671-73 je tady http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 4DA2340092

O první manželce není známo vůbec nic.

Z lokalit toho moc nemám, i když jsem se samozřejmě snažila podle údajů z Handbuch dohledat. Mám narození Rudolfova syna ve Štětkovicích 1682 a úmrtí Rudolfovi manželky Doroty von Kottwitz 1690. Se svatbou v Kosové Hoře jsem neuspěla, což mě překvapilo, když je v Handbuch uvedené přesné datum. Zkrátka teď dělám Matyáše a mám tam mezeru, ale až budu dělat důkladněji Rudolfa, budu mít mezery ještě větší. :D
Hlavně ale teď potřebuju důkaz, že Rudolf byl Matyášův syn, přesvědčivější než jenom údaj z Handbuch.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 15:44

Nesouhlasí mně info o tzv nová šlechta Salamon von Friedberg
a Váš odkaz na pozemkovou knihu Frýdek

http://www.novanobilitas.eu/rod/salomon-z-friedbergu

Zde Freiberg - dnešní BDR
https://mapy.cz/turisticka?x=8.7289006& ... m&id=92323

Pozemková kniha se týká dnešního Frýdku.

K predikátu.
Dle matričního zápisu nalezené svatby dcery se podle mě nejedná o šlechtický stav, chybí označení , jak jsem psala, šlechtické hodnosti.
To by i potvrzovalo odstavec z "Nové šlechty" viz výše,
kde se uvádí, že ......se žádné informace o nobilitaci rodu nechovaly, byl mu (Emanuelovi) šlechtický titul potvrzen císařem...
POdobné je to s erbem - odkaz "nová šlechta! asi neuvádí, zda se dochoval, ale že mu byl potvrzen. Emanuel byl malíř, zcela jistě si mohl erb navrhnout sám a to tak, aby odpovídal době, o níž chtěl vzbudit dojem, že byl uveden do šlechtického stavu.
V odkazu se později píše, že bylo odmítnuto (císařem) doplnění erbu o štítonoše v podobě husitských sedláků ...., které si sám Emanuel navrhl.-..


Mám naopak zkušenost z matik, že matriky kolem r. 1650 a mladší cca do r. 1730 - 1750 poměrně květnatě popisovaly šlechtické tituly . Hlavně v 2. polovině 19. století pak naopak nacházím stopy po (hlavně falešných) pokusech - někdy i úspěšných- o obnovení staré slávy rodu a získání - obnovení šlechtického titulu.
Na mě to celé dělá dojem, že rod Salamon patřil zcela jistě v minulosti k váženým občanům, vykonával vysoké úřady, po Rudolfovi asi trochu ubylo významu.
Je dost možné, že - cituji "nejznámější člen" tohoto rodu :
Emanuel - důstojník, malíř, spisovatel, překladatel, propagátor abstinence a vegetariánství zapátral v minulosti rodu, a zkusil požádat o "obnovení".
Jinak si totiž neumím vysvětlit Friedberg a Frýdek. Že by se prapředek objevil ve Francích a následně v dalším období by potomci žili ve Frýdku - tehdy v obcích (městech) se stejným německým názvem, je dost velká náhoda.-
Spíš to na mě dělá dojem, že lokalita ve Francích mohla být pro podložení žádosti o obnovení predikátu "zajímavější" a méně dopátratelná...

Např.- původ (jméno obce) přidávaný ke jménu byl hodně častý u vzdělanců na přelomu 15. a 16. století - typický případů je Jan Amos Komenský, který při podpisech velmi často uváděl několik lokalit (v latině)


Našla jste už listinu, - její znění - jíž se obnovuje šlechtický stav císařem?
Jinak bych se ještě zeptala, zda máte nalezené nějaké matriční odkazy. Praha, Frýdek, H. Moštěnice a další lokality, kolem nichž se pohybujete ?
Zápis z Frýdku o zapůjčení peněz je jasný, ale nějaká narození, úmrtí, svatby... to jste nějak dohledala?
Je v některém z těchto zápisů uvedena šlechtická hodnost? Nebo je všude jen uvedeno jméno, příjmení a doplněno o z Frýdku?

Mám na mysli období před "obnovením" šlechtického titulu. Především 17. století, nebo i dříve.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 15:48

Nějaké Salomony bez titulu najdete i v brněnském sčítání, nejstarší je Františka ze sčítání v roce 1857
http://digiarchiv.brno.cz/archive/id/b4 ... 546***2829

str. 7/22
¨
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 16:44

Ještě se zeptám, kam až jste se dostala běžnou genealogickou cestou vyhledávání předků. O některých z nejstarších Salomonů píšete, že jsou to Vaši předci, máte tedy vyhledané genealogické propojení až k Emanuelovi? A od Emanuelových sourozenců k Vám? (Emanuel zemřel zřejmě svobodný, bezdětný)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Tamy » sob kvě 13, 2017 18:39

Vysvětlení o rodu podáno v SZ a prosím o návrat k tématu- nalezení spojení mezi Matyášem a Rudolfem. Zkusím se podívat po lokalitách kolem Přerova, o kterých jsme mluvily. Protivanov zní nadějně, v Němčicích možná něco najdu, i když asi z pozdější doby k dceři, řekla bych, uvidíme, dám vědět.
Jak už jsem psala Václav Mořic byl šlechtic, dá se říct, že určitě, i když je tam ta problematika složitější, ale to nechme být. U Matyáše už to tak jisté není, ale rozhodně používal predikát. Jeho potomci už byli pouze svobodníci, rozhodně ne šlechticové.
Salomonů jako takových, je poměrně mnoho. Nakonec se ukázalo, že i u katolíků je to poměrně časté příjmení. Rozlišit "moje" a jiné je v linii po Matyášovi skoro stejný problém, jako když má někdo v rodině Novákovi. :D
A jistě, Emanuel... Kdyby žil Václav Mořic v pozdější době, byli by asi tak na stejné úrovni proslulosti. Takhle je však Emanuel nejslavnějším předkem a ... nezemřel bězdětný. Měl sedm dětí, dospělosti se dožily čtyři, stářím sešly dvě dcery a dítě měla jedna. Olga. A od té pocházím já.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 19:41

Ok, k šlechtickému rodu Salomon s predikátem z Friedbergu nevím nic.
Držím palce, ať se podaří vše, co jste si předsevzala.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Tamy » pon kvě 15, 2017 9:09

Narození Rudolfa asi nenajdu. Letopočet 1650 je jenom přibližný a že to bylo v Protivíně nejisté. Protivanov má matriky narození až od 1661 a tam nic není. Njn, Matyáš na vandru mohl dojít daleko a úředník je stěhovavé povolání. Tak kdyby náhodou někdo narazil v matrikách na narození Rudolfa Salomona, syna Matyáše Salomona, dejte vědět.

Ještě mě napadlo, že by otec mohl být uvedený u svatby Rudolfa. Druhou jsem našla a tam není. Ale kdyby se našla první... Mělo k ní dojít 22.11.1680 místo Pchery u Slaného, viz výstřižek výše. Ale ať koukám, jak koukám, v matrice z Pcher ani Slaného to není. Pokuď si opravdu vzal dceru svého šéfa, rytíře z Kottwiz, kde by to ještě mohlo být? Připomínám, že Rudolf byl tou dobou písař a zřejmě svobodník.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Zora » pon kvě 15, 2017 10:15

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Tamy » pon kvě 15, 2017 11:06

Chotěvice okres Trutnov:
Obrázek Je to špatně čitelné, je tam sice nějaká Dorota, ale nevím, moc se mi to nezdá. Co myslíte?
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků