úřednický rod Salomonové

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Dawid » pon kvě 15, 2017 14:48

Kotvicové/Kottwitzové si vzali jméno podle Kotovic (Kotowice) u Vratislavi ve Slezsku. S ničím v Čechách to nemá nic společného.

(A jinak v tom zápise od Trutnova si bere Langner Müllerovou :) )
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Tamy » pon kvě 15, 2017 15:07

Jo, to jsem si myslela, že to nebude můj sňatek. Ale jsem ochotná zkusit cokoliv. :)
Zkusím ještě nějaké možnosti a pak dám zase vědět, jestli jsem se někam dopátrala.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Matyáš Václav Salomon z Friedbergu a jeho syn

Příspěvekod Tamy » čtv čer 01, 2017 18:40

Dobrá, takže takhle... hledaný sňatek (a s ním potvrzení o příbuznosti Matyáše a Rudolfa Salomonových) jsem opravdu nenašla. Ve Pcherách, ani nikde okolo.

A situace kolem šlechtictví je složitější, proto nehledám šlechtice Salomony z Friedbergu, ale pouze ÚŘEDNÍKY Salomonovi, u kterých může, ale nemusí být připsáno "z Friedbergu". A protože je úřednictví stěhovavé povolání nechávám to tady a kdyby náhadou někdo někde na tuto rodinu narazil, budu ráda, když mi dáte vědět.

Známí členové linie jsou Matyáš- Rudolf- Jan Antonín- Jozef Antonín Karel. Všichni samozřejmě měli kupu dětí a jejich povolání je zaválo na různá místa po celých Čechách.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: úřednický rod Salomonové

Příspěvekod sanssouci » čtv čer 01, 2017 19:49

Už jste se podívala u: www.familia-austria.at

Tam se najde přes tisíc osob se jménem Salomon.
Dá se to také přepnout do češtiny.
Klikněte na levé straně na „Gesamtsuche“ nebo
„Celkové hledání“.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: úřednický rod Salomonové

Příspěvekod Tamy » čtv čer 01, 2017 20:58

Zdravím sanssouci. :) Salomonové úředničili na českých panstvích. Až poslední z uvedené řady, Jozef Antonín Karel, se na pár let dostal do ciziny a to ještě jen na Slovensko.

Ano, příjmení Salomon je poměrně časté, ale spíš jsem doufala, že by někdo při prohlížení matrik, pozemkových knih apod. mohl narazit na něco jako "D. XX Salomon", "P. XX Salomon", někdy se přímo uvádělo zaměstnání, takže písař nebo hejtman nebo něco podobného Salomon, nebo jak už jsem napsala Salomon z Friedbergu. Také byli svobodníky, takže ještě by to mohlo být Salomon s poznámkou liberi. To je jediná možnost jak je odlišit od jiných Salomonů.

Nečekám, že se někdo ozve hned. Ale třeba časem, někdo bude prohlížet knihy, uvidí něco takového a třeba si vzpomene, že jsem tohle hledala. :)
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: úřednický rod Salomonové

Příspěvekod Zora » čtv čer 01, 2017 21:55

Tamy píše:Zdravím sanssouci. :) Salomonové úředničili na českých panstvích. Až poslední z uvedené řady, Jozef Antonín Karel, se na pár let dostal do ciziny a to ještě jen na Slovensko.

Ano, příjmení Salomon je poměrně časté, ale spíš jsem doufala, že by někdo při prohlížení matrik, pozemkových knih apod. mohl narazit na něco jako "D. XX Salomon", "P. XX Salomon", někdy se přímo uvádělo zaměstnání, takže písař nebo hejtman nebo něco podobného Salomon, nebo jak už jsem napsala Salomon z Friedbergu.

Také byli svobodníky, takže ještě by to mohlo být Salomon s poznámkou liberi. To je jediná možnost jak je odlišit od jiných Salomonů.

Nečekám, že se někdo ozve hned. Ale třeba časem, někdo bude prohlížet knihy, uvidí něco takového a třeba si vzpomene, že jsem tohle hledala. :)


Jen upozorňuji na přesnost
liberi - byli všichni ti, kdo byli nepoddaní,
libertinus - svobodník - patřil mezi nepoddané

Jinak řečeno - ten, kdo má zapsáno liberi - svobodný (nepoddaný). nemusí být nutně svobodník. Naopak, svobodníkovi by připsali spíše libertinus.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úřednický rod Salomonové

Příspěvekod Tamy » čtv čer 01, 2017 23:43

Aha? Tak to slyším poprvé, ale nerozumím tomu rozdílu. Mohu poprosit o bližší vysvětlení?
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: úřednický rod Salomonové

Příspěvekod Zora » pát čer 02, 2017 5:47

Monika píše:Na wikipedii to není nejhůř popsané: https://cs.wikipedia.org/wiki/Svobodn%C3%ADk ;) Hodně (ale složitěji) je toho na http://www.svobodnici.cz/svobodnici-napric-dejinami/

Svobodník byl pouze podmnožinou svobodných (čili nepoddaných). Bylo to samostatné, dalo by se říct "majetko-právní", postavení, trochu odlišné třeba od měšťana (také byl svobodný).



Přesně tak, každá podmnožina svobodných měla svá specifika a nelze ztotožnit status svobodný a status svobodník.
Je třeba pečlivě nastudovat všechny kategorie a jejich odlišnosti - wiki to má napsané velice dobře. Jinak kolega, který tvořil Monikou uvedené stránky, sepsal snad maximum možného o svobodnících a zmiňuje i další kategorie

Pozn., už jsem se v matrice setkala s ženou, označenou liberi, která byla velmi pravděpodobně naprosto chudá, snad se dostala na naše území jako cizinka - tedy nepatřila žádné vrchnosti, proto asi byla uvedena jako liberi. (nepoddaná)

Zajímavou kategorií z hlediska Vámi řešeného problému jsou svobodní měšťané, později erbovní měšťané. Zkuste si najít co nejvíce informací o nich.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úřednický rod Salomonové

Příspěvekod Tamy » pát čer 02, 2017 11:09

Dobrá, něco jsem si nastudovala a rozhodně děkuji za zajímavé rozšíření obzorů. Zajímavé odkazy jsou http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisl ... 2005090901 a http://www.genebaze.cz/dv/term/RA_terminy.html . A jestli to chápu dobře, tak svobodníci se většinou vázali na nějaký majetek- svobodný statek, apod. Můj případ vypadá spíš na to, že nejdřív byli Salomonové měšťany a díky tomu požívali privilegií, hlavně osobní svobody. A nějakou tu formu svobody a jakés takés postavení si zachovali i když už měšťany nebyli, díky úřednickému povolání. Nejspíš svobodu pohybu, asi neplatili žádné daně (možná?), mohli se ženit a vdávat bez povolení, určitě nerobotovali,... to už jsou jen mé úvahy. Jaké mohli mít povinnosti? Možná podílet se na válečné výbavě?

Nicméně, opravdu jde o "liberi". Takže jak jsem psala výše, jaké podoby zápisů se mohou u mých Salomonů vyskytnout, to platí.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Předchozí

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků