Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí - VYŘEŠEN

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí - VYŘEŠEN

Příspěvekod pozemstan » pát dub 07, 2017 17:27

Můj praděda Jan Hejč měl zemřít 6.11.1928 - mám k tomu ale jediný a trochu obskurní záznam - když se moje prabába v roce 1937 v Jedovnicích potřetí vdávala, tak je uváděná jako vdova po něm a měl být dělník v Jedovnicích. Jenže v Jedovnicích ani okolních vesnicích pod stejnou farností jsem nenašel k danému datumu ani x let poblíž žádný záznam o jeho úmrtí. Můj děda Vojtěch o něm nikdy nemluvil, i když by ho měl do svých 6 let zažít.

graficky je ta složitá rodinná situace vidět tady:
https://www.myheritage.cz/site-family-t ... 83271/hejc

Pak je tu ještě další komplikce - prabába se v roce 1947 s tím třetím manželem církevně rozvedla. Mám poznačené číslo jednací, které se vztahuje k nějakým dokumentům krajského soudu ve Znojmě, jen nevím jak se k nim dostat. Celé to působí divně - úplně se nabízí možnost, že někam zmizel (nějaké obskurní stopy vedou do USA), prohlásili ho za mrtvého a on se pak zase objevil a tímpádem bylo její třetí manželství neplatné. Nebo nevím, co by se mohlo stát. Samotná prabába skončila tragicky v řece, nikdo neví jestli to byla nešťastná náhoda, sebevražda nebo vražda.

Docela rád bych tomu všemu přišel na kloub, kdyby k tomu někoho něco napadlo, byl bych vděčný. Každopádně se chystám na matriku zemřelých v jeho rodišti (pokud tam před prabábou utekl), pak asi na Moravský archív ohledně toho soudního dokumentu a pak zkusím hledat vzdálené příbuzné - prabába i praděda měli více dětí z různých manželství (oba absolvovali svatbu minimálně třikrát).
Naposledy upravil pozemstan dne úte kvě 09, 2017 9:06, celkově upraveno 1
pozemstan
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 03, 2015 8:33

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod Zora » pát dub 07, 2017 17:41

prabába se v roce 1947 s tím třetím manželem církevně rozvedla. Mám poznačené číslo jednací, které se vztahuje k nějakým dokumentům krajského soudu ve Znojmě, jen nevím jak se k nim dostat.

fakticky je to trochu jinak - vaše prabába se mohla rozvést pouze civilně a to ještě ne rozvést, ale ukončit manželství odlukou. Jinak to nešlo
civilní rozluka měla dvě fáze, - rozvod od lože a další konečná fáze rozluka manželství. Tím teprve přestalo manželství existovat civilně, ale církevně trvalo dále. (co Pámbů spojil, člověk nerozlučuj...)

Podívám se večer na data - naprosto teoreticky mohlo dojít k tomu, že znovunalezením jejího manžela mohlo dojít k církevnímu zrušení platnosti dalšího manželství... (a obnovení původního)

S čísly jednacími zkuste oslovit SOKA Znojmo, případně MZA Brno, při troše štěstí by se daly dokumenty dohledat.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod pozemstan » pát dub 07, 2017 18:12

Díky za info - doslovná citace je tam "rozloučené" - viz. příloha
Přílohy
IMG_1016.jpg
pozemstan
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 03, 2015 8:33

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod Zora » pát dub 07, 2017 18:48

Zkuste oslovit výše uvedené archivy - netuším, kde se evidují tyto spisy, snad spíš MZA - jde o zrušení kraj Znojmo. Rozlukové řízení by se mělo dát dohledat.
Můžete zkusit oslovit i církevní archiv v Rajhradě (ten je pro brněnskou diecezi) i tam by mělo být podle čísla jednacího něco uloženo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod Zora » pát dub 07, 2017 19:08

Můj praděda Jan Hejč měl zemřít 6.11.1928 - mám k tomu ale jediný a trochu obskurní záznam - když se moje prabába v roce 1937 v Jedovnicích potřetí vdávala, tak je uváděná jako vdova po něm a měl být dělník v Jedovnicích. Jenže v Jedovnicích ani okolních vesnicích pod stejnou farností jsem nenašel k danému datumu ani x let poblíž žádný záznam o jeho úmrtí. Můj děda Vojtěch o něm nikdy nemluvil, i když by ho měl do svých 6 let zažít.

Zkoušela jsem se dívat na matriky online, bohužel ale nejsou z Jedovnic úmrtní matriky k roku 1928 a okolo přístupné. , stejně tak pro Molenburk - farnost Sloup.,

Zřejmě jste si nechal jeho úmrtí vyhledávat přímo na matričním úřadě v Jedovnicích (pro Jedovnice) nebo ve Sloupě.

V předpokládané roce úmrtí 1928 mohl Váš předek také zemřít v Brně - nemocnici. Tam jste hledal?
Víte, třeba podle zápisu u svatby, jaké měl Jan Hejč přesnější povolání, nebo kde přímo pracoval? (napadá mě pracovní úraz)

Pokud by snad byl prohlášen za mrtvého, domnívám se, že by u narození byla alespoň poznámka (nemusí to být ale pravidlo)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod pozemstan » pon dub 10, 2017 9:44

Díky za další info - úmrtí - v indexech nic nebylo a pro jistotu jsem podrobně prolistovával všechny relevantní matriky pro Jedovnice a okolní obce - je všude psaný jako dělník nebo předtím kočí v Jedovnicích a měl tam i bydliště, ale o úmrtí nikde nic kromě toho nepřímého odkazu v záznamu o další svatbě prabáby.

Do Vysočan (Molenburku) se chystám zhruba do měsíce, pak případně MZA, ten Rajhrad jedině jako úplně poslední možnost.

Brno nemocnice - jak bych měl postupovat - přímo zajít do nemocnice? To by pro mne bylo celkem snadné se tam zastavit.

U jeho narození není žádná poznámka tohoto druhu.
pozemstan
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 03, 2015 8:33

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod Zora » pon dub 10, 2017 9:53

Brno zemská nemocnice -

http://actapublica.eu/matriky/brno/?pg=3

matriky jsou online, jsou tam i nějaké indexy, zkuste se podívat

Ony byly v Brně k roku 1928 i další nemocnice, z hlavy nedokážu vyjmenovat...
Pokud neuspějete, zkuste oslovit matriku Brno, dominikánské náměstí - tam se shromažďují matriční knihy, které ještě nebyly odevzdány do archivů, případně by Vám měli poradit, kde byly v Brně nemocnice a kde jsou matriční knihy po tyto nemocnice vedené.

http://www.brno-stred.cz/odbory/odbor-matrika

viz SZ
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod pozemstan » úte kvě 02, 2017 10:06

Takže aktuální stav - na matrice v Molenburku nic není, online nemocniční matriky rovněž nic.

Chystám se tedy osobně na tu matriku v Brně.

Ještě mne napadlo - kdyby byl sebevrah (což nevím), tak by to teoreticky mohlo být v těch Jedovnicích někde mimo index a mimo chronologii vzadu (?)
pozemstan
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 03, 2015 8:33

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod Polexina » úte kvě 02, 2017 15:08

pozemstan píše:Takže aktuální stav - na matrice v Molenburku nic není, online nemocniční matriky rovněž nic.

Chystám se tedy osobně na tu matriku v Brně.

Ještě mne napadlo - kdyby byl sebevrah (což nevím), tak by to teoreticky mohlo být v těch Jedovnicích někde mimo index a mimo chronologii vzadu (?)



Podle indexu skutečně Jan Hejč zemřel 6.11.1928 v Brně:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=65
Teď už jen najít tu matriku VIII.
P

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=210
Tady je.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Jan Hejč nar. v Molenburku 1875 - pátrání po úmrtí

Příspěvekod pozemstan » úte kvě 09, 2017 8:41

Díky moc, tím to můžu uzavřít.
pozemstan
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 03, 2015 8:33


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků