sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Příspěvekod Stodůlka » čtv bře 02, 2017 12:56

Dobrý den,
prosím o pomoc s dohledáním sňatku Jiřího Procházky s Johannou před rokem 1762.
Uvedený pár měl min.5 dětí v letech 1762 -1772, kdy Johanna umírá ve věku 35 let (*kol 1737).
Jiří se znovu žení r.1772 a umírá r.1785 ve věku 61 let (*kol 1724), byl rusticus (sedlák) v Tetčicích č.p.8
(Jako odkaz zde uvádím 2.sňatek z roku 1772: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=532).

Děkuji za pomoc
Stodůlka
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř srp 31, 2016 16:33
Oblast pátrání: Brno a okolí, Ostrov nad Oslavou, Bynina

Re: sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Příspěvekod mfal62 » čtv bře 02, 2017 14:02

přidejte prosím odkazy na narození dětí - podle kmotrů (často strýcové/tety z obou stran) se dá odhadnout, odkud pocházela matka dětí
2. svatba tady moc nepomůže ...
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Příspěvekod Stodůlka » čtv bře 02, 2017 15:24

Dle rady přikládám narození dětí:
r.1762: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=402 Agnes vlevo dole
r.1766: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=762 Anna vlevo uprostřed 21.3.
r.1768: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=769 Jiří vpravo 22.4.
r.1770: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=776 Matěj 3vlevo
U všech kmotři: Václav Přikryl (sedlák) a jeho žena Alžběta z Rosic

Ještě měl dceru Alžbětu, ale u ní mám pouze úmrtí:
1772: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=742 vlevo 18.4. 10 let (*1762)
U všech zde uvedený dětí mám data úmrtí. Akorát u Alžběty nemám narození. Možná doopravdy kolem r.1762, ale spíše v kol 1764, kde je mezera, ale nic jsem nenašel.

Tak snad to pomůže k úspěchu :)
Stodůlka
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř srp 31, 2016 16:33
Oblast pátrání: Brno a okolí, Ostrov nad Oslavou, Bynina

Re: sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Příspěvekod mfal62 » pát bře 03, 2017 22:34

Agnes *3.2.1762
Elisabeth +18.4.1772, věk 10 let

1) slušelo se, aby první dcera dostala jméno podle kmotry - asi měla dvě jména: Agnes Elisabetha,
snad farář zapsal jen to první, ale později jí říkali Elisabetha
2) Jiří a Johanna Procházkovi nemohli mít v jednom roce 2 děti, zvášť když se Agnes / Elisabetha narozená v únoru dožila 10 let
=> Agnes (Anežka) a Elisabetha (Alžběta) bude nejspíš jedna a táž osoba, druhá dcera dostala jméno po matce: (Joh)Anna,
už jsem se setkal s případem, kdy pokřtěná Johanna se v dospělosti psala už jenom Anna


Máte dohledané narození Jiřího Procházky? Jde hlavně o to, kde se narodil - jestli v Tetčicích (převzal grunt po otci?), nebo v Rosicích, popř. někde jinde.
Omlouvám se za další otázky, ale nechce se mi znovu hledat záznamy, které už máte případně dohledané.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Příspěvekod Stodůlka » sob bře 04, 2017 12:45

To, že by se mohlo jednat o jednu osobu (Anežka a Alžběta) mě samozřejmě také napadlo, ale dokud nenajdu sňatek a nebudu si jistý, že se nenarodilo nějaké dítě kolem roku 1764 (mezera), nebo před r.1762, tak nemohu zodpovědně obě spojit v jedno. Neboť věk býval často nepřesný.
Co se Jiřího týče bohužel neznám datum a místo narození (pouze dle úmrtí by se měl *kol 1724; později se jednalo o č.p.8 ).
Příjmení Procházka se vyskytuje velmi často a v dané době i v okolních obcích. (ale do Tetčic toto příjmení asi přibylo před r.1749)
V Tetčicích byl v Rekt.aktech r.1749 uveden Jan Procházka (No.11; později asi č.p.9).
Ale zase dokud nebude nalezen sňatek před rokem 1762 nemohu si býti ničím jistý.

Doufám, že mě někdo nasměruje tím správným směrem vedoucímu k úspěšnému konci :)
Stodůlka
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř srp 31, 2016 16:33
Oblast pátrání: Brno a okolí, Ostrov nad Oslavou, Bynina

Re: sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Příspěvekod mfal62 » sob bře 04, 2017 20:24

Anežka / Alžběta - máte pravdu, tam zatím není nic jisté

odkud byl Jiří Procházka, kde a kdy se oženil ...
Jestli jste důkladně prohledal Tetčice a Rosice, nebo ještě lépe celou farnost a není čeho se chytit,
zkusil bych gruntovní knihy. U prvních dvou dětí není uvedeno povolání otce, u dalších dvou již je zapsáno "rusticus" = sedlák.
Musel tedy nejpozději od roku 1768 vlastnit grunt č. 8 v Tetčicích. V pozemkové knize by mělo být napsáno, od koho grunt koupil nebo převzal.
Pokud ho nepřevzal od otce, mohlo by tam být napsáno odkud přišel.

Pokud vím, MZA Brno ještě nemá pozemkové knihy digitalizované, takže byste musel zajet do archivu.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: sňatek Jiří Procházka a Johanna - Tetčice

Příspěvekod Zora » sob bře 04, 2017 20:42

Gruntovnice nejsou online.
Možná by pomohlo prohledat okolní farnosti

Dolní Kounice, tam spadaly Neslovice, Hlína,
Ivančice (tam chodili i neslovští a hlinecští)

Pak Ostrovačice, Domašov a snad Oslavany.
Já tuhle oblast znám, ale bohužel příjmení Procházka je tak rozšířené, že si netroufám vůbec tipovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků