Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » čtv úno 23, 2017 11:10

jaroslav57 píše:čtu správně honestus viduus - jako poctivý vdovec?


Jak poslat odkaz

Vy asi najdete začátek matriky pro oddané, a pak listujete pomocí malého okénka vedle možnosti pro zvětšování. Tím se Vám sice ukazují další stránky matriky, ale adresní řádek zůstane beze změny - je tam stále adresa první stránky oddaných . 235/355
Tak aspoň pošlete to číslo, které je vedle zvětšování - něco jako xy/355

S tím si poradím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » čtv úno 23, 2017 11:43

Jsem laik a proto se ještě zeptám. Co to znamená, že odkaz vede na rok 1648. Které listy po listě máte na mysli? JR
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » čtv úno 23, 2017 11:44

Je to 281/355
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » čtv úno 23, 2017 11:54

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=281

já nevím, zdá se mně, že jste našel sňatek Mathiase Dvorzaka. Zajímavá je ovšem shoda u nevěsty - křestní jméno Terezie. manžel vdovec (ano, viduus honestus) byl z Petrovic, nevěsta pak z Doubravic.
Mohlo by se jednat o "zdrobňování" tedy to, že se v 17. a na začátku 18. st. občas někde starý nositel příjmení nazýval Novák, jeho syn - mladší nositel příjmení byl Nováček - Ke staří se to pak měnilo a Nováčkem byl zase syn z další generace.
Těžko říct, rozhodně musíte hledat svatbu dál, možná narazíte alespoň na první svatbu Matěje - Mathiase.

Myslím, že příjmení Dvořáček pro porovnání je v zápisu přímo nad - ex pago Petrovitz 21.
Tam se žení (Andreas) Dvořzačzek

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod boženka » čtv úno 23, 2017 18:37

(jen pod čarou, se zájmem sleduju - já totiž zase nemůžu najít Jakuba Dvořáka, ztratil se mi ve Svitávce (tam se mu rodily děti a zemřel tam, ale nevím, kde se cca 1725 narodil a cca 1758 oženil). kdybych mohla uvažovat i o Dvořáčcích, měnilo by to situaci ;-) omlouvám se za vpád do vašeho tématu)
boženka
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 05, 2017 7:44
Oblast pátrání: Chrudimsko, Pardubicko, Holicko, Praha, Třebovsko, Hradecko, Boskovicko, Brno, Brandýsko, Kladensko, Poděbradsko, Mladoboleslavsko, Čáslavsko a určitě jsem ještě něco zapomněla

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » čtv úno 23, 2017 19:21

Zkoušel jsem vyloučit chybu - Svatba Dvořáček x Dvořák a Terezií (písaříkovou , dcerou eliáše Písaříka z Doubravice). To jsem si pomohl. Od roku 1671(podle indexů) se žádná Písaříková Terezie v Doubravici nevyskytuje. Jak je to možné?
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » čtv úno 23, 2017 19:26

zřejmě byla z vedlejší farnosti a svatby se konaly skoro vždy u nevěsty, tudy moc cesta nevede.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Terra » pon úno 27, 2017 17:12

Dobrý den,
moje babička byla rozená Dvořáčková ze Žďáru u Petrovic. Její rodokmen začíná Tobiášem Dvořákem (manželka Kristina) odhaduju, že se mohl narodit někdy kolem r.1610. Zemřel před r. 1664 v Petrovicích. Měl syny: Jan nar. 4.6.1649 v Petrovicích a starší, pravděpodobně kolem r.1640 nar. Pavel, který se 5.10.1664 oženil s Markytou Kožišníkovou ze Žďáru. Asi ale brzo ovdověl a oženil se znovu, protože u jeho syna Kašpara (6.1.1675 Vavřinec - 22.10.1748 Petrovice) už je uvedena jako matka Barbora. Pavel žil ve Vavřinci. V 2. lánské vizitaci je uváděn jako podsedník a stále ještě jako Dvořák. U narození Kašpara už je ale poznámka "Dvořáček". Takže z Dvořáků se stali Dvořáčci.
Snad vám to pomůže.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod ForJulia » pát bře 03, 2017 21:03

Dobrý den, asi nepatřím k těm vašim Dvořáčkům, ale hledám Dvořáčky z Braníškova/Branškova. V matrikách jsou pod Deblínem. Teprve s nimi začínám, jsou větev mé prababičky, přivdané do Přeštic v roce 1919. Zatím jsem se soustředila na všechny ostatní předky na Plzeňsku. Pokud by se vám někde vyskytli, dal byste mi prosím vědět? Byla bych moc ráda. Děkuju, Martina
ForJulia
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát bře 03, 2017 20:43
Oblast pátrání: Plzeňsko, Přešticko, Staňkovsko, Brněnsko

Předchozí

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků